Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Plüton'un İntikamı Fena mı Olacak? Güneş Sistemi'mize 102 Yeni Gezegen Eklenebilir!

-

Güneş Sistemi'nin gezegen sorunu bir türlü çözülememeye devam ediyor. An itibariyle 8 gezegenimiz olsa da, yakın zamanda bu sayının değişmeyeceğinin garantisini verebilen yok.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/scienc...

2006 yılında ani bir kararla gezegenlikten men edilen Plüton'un ardından tartışmalar da bitmek bilmedi.

Ahı tuttu mu desek, ne desek bilemedim.

Plüton'un öcünü almaya yemin etmiş bilim insanları da bulunuyor, gerçekten.

Onlardan biri de ABD'de bulunan Johns Hopkins Üniversitesi'nde gezegen araştırmacılığı yapan Kirby Runyon.

Runyon, yeni bir gezegen tanımı önerisiyle bu hafta Houston'daki bir bilim konferansında tartışmayı tekrar gündeme getirdi.

Plüton'u tekrar gezegen yapacak bu tanımıyla beraber, yanında 101 gezegen daha aramıza katılacak. Tabii bu kadar gezegene sahip olmak hiç de pratik değil...

Bu noktada kendimizi, kozmik bahçemizi ziyaret eden uzaylıların yerine koyalım.

Bu arkadaşların geldiklerinde görecekleri ilk şey, hayli parlak bir yıldızın etrafında dönen irili ufaklı parçalar olacak. Biraz daha yaklaştıklarında muhtemelen Jüpiter dikkatlerini daha çok çekecek. Daha sonra Satürn, Neptün ve Uranüs'e dikkat edeceklerdir. Sonrasında da muhtemelen Jüpiter'in ve Neptün'ün yakınlarındaki iki kuşağı (asteroit kuşağı ile Kuiper kuşağı) fark edeceklerdir.

Bu dev yapıların ardından sıra daha küçük gezegenlere; yani Merkür, Venüs, Dünya ve Mars'a gelecektir.

Daha sonra muhtemelen Ceres'i görecek, en sonda da Kuiper Kuşağı'na hareket edip Plüton'u bir ihtimalle görebileceklerdir. Ay'dan bile küçük olan ve buz dağlarıyla kaplı olan Plüton, pek de çekici gelmeyecektir.

Peki bu uzaylılara göre, gezegen tanımı acaba nasıl olurdu?

2006'da bu soruya verilen yanıta göre, ana neden olarak kütle-çekimsel etkiler göz önünde bulunduruldu. Buna göre Plüton haricindeki diğer 8 gezegen, etrafına yaklaşan her şeyi yutan veya yörüngesinin etrafına çeken dev yapılar olarak kalıyordu. Plüton'sa daha etrafını toplayamayan, küçük bir arkadaş olarak görülüyordu.

Runyon'a göre bu ise oldukça yanlış bir tanımlama.

Onun tanımına göre gezegenler, kütle-çekimsel etkisi nedeniyle küre haline gelebilecek kadar büyük olan, ancak nükleer füzyonlar yaratıp yıldız olacak kadar büyük olmayan cisimler olarak kabul edilmeli.

Bu tanıma göre Ay'ın da bir gezegen olarak kabul edilmesi gerekiyor; ki zaten 17. yüzyıla kadar öyle kabul ediliyordu da.

Ay gibi gök cisimlerinin, uydu gezegen kategorisinde incelenmesi gerektiğini düşünüyor Runyon. Fikrine katılan bilim insanları da hiç de az değil. Nitekim 2006'daki olaylı bilim konferansında Plüton'a yönelik çıkan karara öfkeli olan pek çok bilim insanı bulunuyor. Dolayısıyla konu, astronomi dünyasının tekrar gündemine girmiş bulunuyor.

Bakalım ilerleyen zamanlarda Plüton'u tek başına veya yanında yüzlerce yeni arkadaşıyla birlikte tekrar aramızda görecek miyiz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osman-bayrakci

plüto gezegendir! aksini iddia eden defolsun!

savas-demir4

plüton piçtir piç, eti yenmez bunun.

samyeli90

Daha elimizde olan gezenleri ezbere bilmeyen var 102 mi yapmayın

mr.karo

Plüton'nun çok hakkını yediler. Çok iyi çocuktu. Güneş etrafında dönüşünü 248 yılda tamamlıyor. O kadar uzun zaman döndükten sonra ne tarafa gideceğini bilememesi normal. Yörüngesinin gelisine olması da bu sebeptendir. Biraz daha ılımlı yaklaşılması gerekirdi.

Gizli Kullanıcı

Pluto adamdir mesela

Görüş Bildir