Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Plastik Cerrahinin İlk Başlarda Ne Kadar Korkunç Olduğunun Çarpıcı Bir Örneği: Walter Yeo

-

Plastik cerrahi bilimi, zamanla çok gelişti; diğer her tıp alanı gibi. Ne kadar değiştiğini gözler önüne seren çok çarpıcı bir örnek, Walter Yeo adlı bir adam.

Walter Yeo, Birinci Dünya Savaşı esnasında yüzüne feci yaralar almış.

25 yaşındaki bu askerin yüzü için pek bir çözüm yokmuş o dönemlerde.

Ne şanslı ki, 1 sene sonra plastik cerrahinin ilk isimlerinden Harold Gillies'in aklına bir fikir gelmiş.

Gillies Yeo'nun suratının maskesini çıkarmış ve o maskeye göre göğsünden bir miktar deriyi yaralı alana bir nevi yapıştırmış.

Ancak işin ilginç kısmı, yapıştırılan bu deri, aslında koparılmamış.

Yani küçük bağlarla göğsüne hala bağlıymış. Böylece kan dolaşımının engellenmemesini sağlamaya çalışmışlar. Bir hayli ilginç bir yöntem anlayacağınız.

Tabi bu göbek bağına benzer bağlar sonsuza kadar bağlı kalmamış.

Yüz bir miktar kaynayınca, bağlar koparılarak kan akışı durdurulmuş.

İşlem tamamen bititkten sonra, Yeo'nun gözleri hiçbir zaman tamamen iyileşmemiş.

Ancak öncesine göre, yaşam kalitesinde artış olduğunu belirtmiş. Hatta görevinin başına bile tekrar dönmüş. Daha sonra da eşi ve çocuklarıyla mutlu bir hayat sürerek 70 yaşına kadar sorunsuzca yaşamış. 

Günümüz şartlarında, Yeo'nun ameliyatının pek estetik olduğunu söyleyemeyiz. Ama o zamanın şartlarında, gayet başarıyla tamamlanmış olduğunu da belirtebiliriz.

İşte tıp biliminin, o zamandan beri nasıl geliştiğinin çarpıcı bir örneği olan Walter Yeo'nun hikayesi de tam olarak böyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
unknown_member

Nip Tuck'da her boku yapıyorlardı

giga1024

yorumlara bakarak size prc'ye giriş anlatmak istedim. öncelikle bu olay yüz nakli değil.nakilden kastımız başka bir kişiden organ-doku-hücre hasat edip alıcıya ekmektir.bu vakada kişinin kendi cilt dokusu göğüsünden kaldırılıp, yüzüne ekilmiş.beslenmesi hala göğüs duvarından sağlandığı için buna flep deriz.eğer beslenmesini kesseydik dokuyu komple kaydırıp yüze ekseydik buna greft derdik. yani gillies flep çevirmiştir yüz nakli yapmamıştır.

giga1024

yüz naklinin başarısızlık nedenlerine gelirsek; bunun için biraz immünoloji bilmek lazım çok kabaca anlatırsak hücrelerin üzerinde protein ve şekerden oluşan(genellikle) kimlikler vardır.savunma hücrelerimiz de diğer dolaşırken çevirme yapar.kimlik kontrolü yapar.kimliğini tanımazsa o hücreyi hatta dokuyu yok eder. nakilde biz dışarıdan yabancı hücreler koyuyoruz alıcının bedenine.alıcının savunma sistemi de bu yabancı hücrelere saldıracak.e saldırırsa bizim koyduğumuz organı yok edecek bunu istemiyoruz.o yüzden alıcının savunma sistemini bozuyoruz.bu durum da alıcı mikroplara karşı savunmasız hale getiriyor.çok bozarsak enfeksiyondan ölüyor alıcı az bozarsak nakil olan organ çürüyor hemen.dengesini kurmak zor yani.o yüzdendir ki organ nakli falan sıkıntılı işler...

giga1024

haa bir de graft versus host disease dediğimiz bir tablo var.daha çok hematocular görür bunu.en basit haliyle: kemik iliği gibi bağışıklık sistemi hücresi üreten dokuların nakli sonrası yaşanabilir. şimdi alıcının savunma sistemi takılan organı yabancı olarak görüyordu ona saldırıyordu ya, burada biz savunma hücresi üretebilen doku ektiğimiz için ürettiği savunma hücreleri tüm bedene saldırıyor.benim çok ilgincime giden bir olaydır.

alienca

vay anasını

cesme-basina-tuneyen-adam

Bu yuzden savaş kotudur ve savas cigirtkanlari asla savasmazlar yalnizca savastirirlar !

deli-sabit

Bu girişimler sayesinde ilerledi tıp zaten. Takdir edilecek bir operasyon.

Görüş Bildir