Görüş Bildir
Haberler
Parkinson, Beyin Hücrelerini Aşırı Isıtarak Öldürüyor

Parkinson, Beyin Hücrelerini Aşırı Isıtarak Öldürüyor

Parkinson hastalığının beyin hücrelerinin yıpranmasına ve hücrelerin 'aşırı ısınan motor' gibi kendilerini tüketip erken ölümüne neden oldukları belirlendi. Kanadalı araştırmacılar, bulguların beynin neden yalnızca küçük bölümlerinin hastalıktan etkilendiğini bulmaya yardımcı olabileceğini söylüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Parkinson hastalığı, beynin bazı bölgelerindeki sinir hücrelerinin kaybıyla oluşuyor. Fakat bu hücrelerin zayıflığının nedeniyse gizemini koruyor. Hastalık çarpıntıya, hareketlerin yavaşlamasına, sırt tutulması ve kasların sertleşmesine neden oluyor.

"Nöronlar, adeta yüksek hızda çalışan bir motor gibi, fazla enerji tüketmek zorunda kalıp, nihayetinde ölüyorlar."

"Nöronlar, adeta yüksek hızda çalışan bir motor gibi, fazla enerji tüketmek zorunda kalıp, nihayetinde ölüyorlar."

Montreal Üniversitesi'nin fareler üzerinde yaptığı araştırmanın sonuçları Current Biology adlı dergide yayımlandı. Araştırmacılar, benzer beyin hücrelerinin aksine Parkinson rahatsızlığıyla bağlantılı olan sinir hücrelerinin (nöronlar) daha karmaşık ve daha çok sayıda dallara sahip olduklarını vurguluyor.

Bu hücreler ayrıca daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyor ve bu ihtiyacı karşılarken de daha çok atık üretiyor. Araştırmacılara göre, hücre ölümlerini bu atıkların birikimi tetikliyor.

Profesör Louis-Eric Trudeau, 'Sürekli yüksek hızda çalışan bir motor gibi bu nöronların işleyebilmek için inanılmaz oranda enerji üretmeleri gerekiyor. Böylece kendilerini tüketiyorlar ve erken ölüyorlar' diyor.

Araştırma ekibi bulguların Parkinson'a dair daha iyi deneysel modeller üretilmesine ve yeni tedavi yöntemleri belirlenmesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Uzmanlar, hücrelerin enerji ihtiyacının düşürülmesine yardımcı olacak bir ilaç üretilebileceğini veya enerji verimliliğini artırabileceklerini belirtti.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Rabia Ekinci

gözümde canlandı nedense birden hücrelerin hızlı hareketten sonra yok oluşu

Pasif Kullanıcı

bu içeriği aslında ben göndermiştim daha önce altta yorumda yazıyor

Pasif Kullanıcı

özelden yazdığım mesajı gördün mü bilmiyorum da öncelikle senden özür dilerim yargısız infaz için hande

Pasif Kullanıcı

bu arada alttaki yorumu da siliyorum haberin ola