On Binlerce Kişi Neden Sokaklara Döküldü? 4 Soruda Venezuela Krizi

 > -

Siyasi kutuplaşma ve ekonomik krizin derinleşmesiyle toplumsal ayrışmanın giderek arttığı Venezuela'da muhalefet ile iktidarın karşılıklı olarak birbirlerini "darbeyle" suçlaması üzerine gerilim yeniden tırmandı. 

Peki, on binlerce kişinin sokağa döküldüğü, protestoların giderek yayıldığı ülkede neler oluyor? İşte 4 soruda yaşananların perde arkası...

Venezuela neden bu kadar kutuplaşmış bir ülke?

BBC Türkçe'nin derlediği habere göre,Venezuela'daki kutuplaşma 2013 yılında hayatını kaybeden eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in sosyalist politikalarının destekçileri ile Birleşik Sosyalist Partisi'nin (PSUV) 18 yıllık iktidarının sona ermesini isteyenler arasında yaşanıyor.

Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından yine PSUV'dan gelen Nicolas Maduro, eski liderin politikalarını sürdürme vaadiyle devlet başkanı seçildi.

Chavez'in destekçileri, her iki liderin de Venezuela'nın petrol zenginliğini, eşitsizliği gidermek ve gelir düzeyini artırmak için kullandıklarını savunuyor.

Ancak muhalefet Birleşik Sosyalist Parti'nin iktidara geldiği 1999 yılından beri ülkedeki demokratik kurumlara zarar verdiğini ve yanlış ekonomik politikalar uyguladığını öne sürüyor.

Chavez'in destekçileri bu iddialara karşılık olarak muhalefetin elitlerden oluştuğunu ve kendi zenginliklerini artırmak için yoksul Venezuellalıları sömürdüklerini söylüyor.

İktidar yanlıları ayrıca muhalefet liderlerinin ABD'den maddi destek aldığını da iddia ediyor.

Maduro'nun halk desteği neden azalıyor?

Maduro, seçmen kitlesini Chavez kadar etkilemeyi başaramadı. Ayrıca, petrol fiyatlarında görülen düşüş de iktidarı olumsuz etkiliyor.

Venezuela'nın ihracat gelirlerinin yüzde 95'i petrolden geliyor ve bu kaynak, hükümetin bazı sosyal programlarının finansmanında kullanılıyor. Şu ana kadar Venezuela hükümeti, bir milyon yoksula ev sahibi olma imkanı sağladı.

Petrol gelirlerinin azalması da hükümetin bazı sosyal programlarında kesintiye gitmesine, bu da en sağlam destekçilerinden bazılarının uzaklaşmasına neden oldu.

Kutuplaşma neden şimdi tekrar alevlendi?

AFP

Yaşanan bir dizi gelişme, hükümet ile muhalefet arasındaki tansiyonun yeniden artmasına ve sokak gösterilerinin başlamasına yol açtı.

Bunlar arasında en önemlisi, Yüksek Mahkeme'nin 29 Mart'ta aldığı kararla, muhalefetin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis'in yetkilerini devraldığı yönündeki beklenmedik açıklaması oldu.

Muhalafet, bu kararın kuvvetler ayrılığına zarar verdiğini ve ülkeyi Maduro'nun tek adam yönetimine yaklaştırdığını öne sürdü.

Mahkeme ise Ulusal Meclis'in daha önceki Yüksek Mahkeme kararlarına uymadığını savundu.

Muhalefet ne istiyor?

Muhalefetin dört önemli talebi var:

  • 29 Mart'taki karara imza atan Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevden alınması

  • Bu yıl içerisinde genel seçime gidilmesi

  • Mevcut sıkıntıları aşmak için ilaç ithalatına izin verecek "insani bir kanalın" oluşturulması

  • "Siyasi tutukluların" serbest bırakılması

Hükümet karşıtlarının öfkesi, 7 Nisan'da muhalif lider Henrique Capriles'in kamu görevinden 15 yıl boyunca men edilmesiyle daha da arttı.

Muhalefet lideri Henrique Capriles

2013 yılındaki seçimlerde Maduro'ya karşı kıl payı bir farkla kaybeden Capriles'in 2018 devlet başkanlığı seçimlerinde yeniden aday olması bekleniyordu.

Capriles'in 2032 yılına kadar siyasetten men edilmesi, muhalefetin en tanınan ve deneyimli liderlerinden birinin de devreden çıkması anlamına geliyor.

Venezuela'daki protestolardan objektiflere yansıyan bazı kareler...

AP

AFP

Reuters

AFP

AFP

Reuters

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriHugo Chavezdizi
Görüş Bildir