Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okullarda Yeterince Öğretilmediği İçin Yetersiz Bireyler Olmamızda Etkisi Olmuş 15 Konu

-

Yeni nesiller için derslerde bu iyileştirmeler yapılırsa daha sağlıklı bireyler yetişecektir. Müfredata dahil edilecek bu konular sayesinde "Bu bilgiler günlük hayatta ne işimize yarayacak?" sorusu da tarih olacaktır. Biz bu tip eğitimden mahrum bırakıldık, en azından gelecek nesiller iyi yetişsin.

1. Cinsiyetçiliğin ne demek olduğunu hangimiz okulda öğrendik ki? Böylesine temel bir konuyu öğrenmede çok geç kaldık ve hâlâ öğrenemeyen büyük bir kitle var.

Çocuklara "Sen erkek adamsın, yaparsın", "Kız gibi ağlama yine." gibi cümlelerin kullanılmaması gerektiği aşılanmalı. Bunların yanlış olduğu anlatılmalı. İnsan olmanın, cinsiyet eşitliğinin önemi vurgulanmalı.

2. Çocuklara empati kurabilmelerinin gerekli olduğu anlatılmalı.

Başına gelmesini istemediği bir şeyin başkasının da başına gelmesini istememesi gerektiği öğretilmeli. Her zaman karşısındakini de düşünerek hareket etmesi gerektiği, böylece kimseye zarar vermeyeceği gösterilmeli.

3. Ezbercilik yerine kendi kendine öğrenebilme, öğrendiğini geliştirebilme, araştırma, sorgulama yeteneği kazandırılmalı.

Çocuklar okudukları, duydukları her şeyi sorgulamalı. Bir şeyi hemen kabul etmemeliler. Sevdiği biri söylüyor diye o şeyin gerçek olduğuna inanmamalılar. Böylece güdülen bir nesil yetişmemiş olur.

4. Dogmatik düşüncelerin anlatıldığı konular yerine uzayın derinliklerini konu alan, evren ve yaşam hakkında fikirler veren konular arttırılmalı.

Cosmos vb. belgeselleri izlediğinizde hayat görüşünüzün ne kadar değiştiğini anımsayın. Hiç değilse lisede bu gibi konular derinlemesine anlatılmalı. Akılcı bireyler yetişir, ileride kandırılmaları mümkün olmaz.

5. Başkalarının kendisininkinden farklı dinî, siyasî görüşe sahip olabileceğini, fikirlere saygı duyulması gerektiği öğretilmeli.

Bu konular ara ara bahsediliyor ancak üstüne basa basa, tekrar tekrar anlatılmalı.

6. Cinsel eğitim.

Lisede bile utana sıkıla anlatılan bir konudur ülkemizde. Gayet doğal karşılanarak yaş seviyesine uygun bir şekilde anlatılmalı. Yararlı anlatımlarla birlikte homofobik nesiller de yetişmemeli.

7. Hangi çocuk hangi konuda yetenekliyse o alana yönlendirilmeli.

Sözelci, sayısalcı, eşit ağırlıkçı ayrımı var ama sözelciye sayısal çözdürmek mecbur kılınıyor. Sonra da iyi olmadığı alanda başarı bekleniyor. Böyle böyle çok sayıda yetenekli çocuk köreltilmiş oluyor.

8. Daha çok sevgi aşılanmalı.

Aile ortamı kötü olduğunda eşine şiddet uygulayan, sokakta kedi tekmeleyen insanlar türüyor. En azından okulda sevgi olursa bu gibi sorunlu karakterler azalır.

9. Tarih dersinde Yunanlarla, Ermenilerle ya da herhangi bir milletle yapılan savaş anlatıldıktan sonra önemli bir hatırlatma yapılmalı:

O savaşların dönemin şartları nedeniyle o insanlar ve hükûmetler arasında olduğu, 100 yıl önce savaştık diye şimdiki Yunanların, Ermenilerin düşman olmadığı vurgulanmalı.

Basit bir şey gibi görünse de sırf bu hatırlatma yapılmadığı için bazı milletlere karşı öfkeyle dolmuş milyonlar var. "Ermeniyse, Yunansa o zaman ondan hayır gelmez" anlayışında olan çok insan var. Çünkü zamanında temel öyle atılmış ve zamanla da hata ettiklerinin farkındalığına varamamışlar.

10. Aynı coğrafyada kardeşçe yaşamanın aslında ne kadar kolay olduğuna, bunun sağladığı faydalara dikkat çekilmeli .

Bir kesimi azınlık diye çoğunluğa uydurma çabasına girişilmesinin, "sevmiyorsan terk et" demenin ne kadar yanlış olduğu öğretilmeli.

11. Bazı derslerde yeterli verim sağlanmıyor. Örneğin beden eğitimi dersinde bir-iki takla attıktan sonra "hadi bi' top alın, maç yapın" anlayışı var. Çocuklar için keyifli olsa da, aslında yanlış bir uygulama.

Maç yapılacaksa bile öğretmen tarafından futbolun incelikleri anlatılmalı. Maç esnasında öğretmen nerede hangi hataların yapıldığını, nefeslerini nasıl daha verimli kullanabileceklerini, topa nasıl vururlursa daha etkili bir şut çekebileceklerini vs. anlatmalı.

Diğer dersler de bu şekilde olmalı. Kimya gibi anlaşılması zor bir ders için uygulamalı örnekler olabilir, İngilizcede tekrar etme ve yazılı çalışma yerine kamplarda sadece İngilizce konuşulması sağlanabilir. Her ders için örnekler arttırılabilir.

12. İyi bir eğitim almanın en temel insan haklarından biri olduğunu kavramaları sağlanmalı.

Bunu fark etmeleri sağlandığında öğretmenlerin, hükûmetin boşvermişliklerine tepkisiz kalmayarak yetişeceklerdir. Böylece haklarını daha etkili bir şekilde savunan, daha aydınlık bir nesil gelecektir.

13. Toplumsal incelikler, adap kuralları en detayına kadar öğretilmeli.

Metroda önce inenleri beklemek, yürüyen merdivende solda durmamak, sinemada telefonları kapatmak, deodorant kullanma gerekliliği gibi adap kuralları düzenli ve detaylı bir şekilde ders konularında yer almalı. Sonradan öğrenildiğinde alışkanlık kazanması zor oluyor bazıları için.

14. Okul dışındaki hayatta nasıl sorumluluk sahibi, olgun bir birey olunacağının bilinci aşılanmalı.

Kendi ayakları üzerinde durmasına yardımcı olunduğunda hayat karşısında tutunamayan, yetenekli olsa bile en ufak başarısızlıkta özgüvenini kaybeden bireylerin oluşmasına engel olacaktır bu gibi konular.

15. Dersler sıkıcı maalesef. Bu yüzden daha eğlenceli, yaratıcı hale getirilmeli.

Bu sadece öğretmenden beklenmemeli, sistem bu şekilde yeniden düzenlenmeli. Tabii sistemle oynayanlar yetkin olmadıkları için iyi bir şey yapalım diye daha da batırabilirler, orası da var.

Finlandiya gibi ülkelerde benzer yöntemler yer alıyor, zaten bu yüzden dünyanın en iyi eğitim sistemine sahipler. Şimdiki gibi çocuklar "ders bitse de eve gitsem" demek yerine "keşke bir ders daha olsaydı" diyeceklerdir.

Kim bilir, belki bir gün bu konular müfredatta daha sık yer bulur ve daha sağlıklı bireylerin yetişmesine olanak tanınmış olur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ales-grace

bunları en önce öğretmenler öğrenmeli, öğretmenler zaten öğrencileri kendi çocuklarıyla kıyaslamaya başlıyor, ırkçılık yapıyor, ve bu aşırı saçma davranışlar, birçok öğrencinin eğitim dönemini mahvediyor. 9 senem saçma bir yerde mahvoldu ve o zamanları aklımdan silmek istiyorum.

hakan-demir29

gayet başarılı olan bu içeriği okurken okullarda bize önemli, kayda değer, işe yarar HİÇBİR şeyin öğretilmediğini bir kere daha hatırlamış oldum.

ercy

aşırı ütopya içerir!

portlekgoz

İlkokul hayatta gerekecek temel bilgileri öğretir, ortaokul lise sınavına hazırlar, lise üniversite sınavına hazırlar. Üniversite de sizi patronlara hazırlar. Eğitim sistemimiz bundan fazlası değildir. Yani birşey öğretmez genelde daha çok birileri ya da bişeyler için hazırlar

silapotter

Simdiye kadar onedionun yaptigi en iyi icerik. Kesinlikle hepsine katiliyorum. Cocuklara bir sene sonra unutacagi bilgiler yerine hayati boyunca hatirlayacagi bilgiler sunulsa cok daha iyi olur.

Başlıklar

ÖğretmenSavaşet
Görüş Bildir