Nükleer Tıp İçin Zor Dönem

0PAYLAŞIM

Nükleer Tıp İçin Zor Dönem

Nükleer Tıp İçin Zor Dönem

Dünya nükleer tıp sektörünün medikal izotop ihtiyacını karşılayan beş ülkeden biri olan Kanada’nın Chalk River Reaktörü’nü 2016’da kapatacak olması, milyonlarca hastanın tedavisinde zor bir dönemi başlatacak

Kanada’nın en yaşlı nükleer reaktörü olan ve medikal izotop üreten Chalk River Nükleer Santrali’nin 2016’da kapatılacak olması, neredeyse tamamı kanser hastası olan nükleer tıp hastaları için zor bir dönemin de başlangıcı olacak.

Dünya nükleer tıp sektörünün medikal izotop ihtiyacını Hollanda, Belçika, Fransa ve Güney Afrika ile karşılayan Kanada, Ekim 2011'de aldığı kararla Chalk River Reaktörü’nü 2016’da kapatacağını açıklamıştı.

Kanada’nın, nükleer sızıntı nedeniyle geçmişte defalarca kapatılan 57 yaşındaki Chalk River Nükleer Reaktörü’nün yerine yenisini yapmayıp, medikal izotop piyasasından çekileceğini açıklaması, dünya nükleer tıp sektöründe önemli bir boşluğun da doğmasına neden oldu.

Son 50 yıldır medikal izotop piyasasının lideri durumunda olan Kanada’nın, bu pazardan çekilmesiyle yerinin nasıl dolacağı tartışılıyor. Dünyada nükleer tıpta kullanılan medikal izotop ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayan Chalk River Nükleer Reaktörü, son yıllarda peş peşe meydana gelen sızıntılar nedeniyle aksamalı üretim yapıyor.

Medikal izotop üreten beş reaktörden biri olan ve 3 Kasım 1957’de kurulan Chalk River Nükleer Reaktörü, özellikle kanser hastalarının tedavisinde kullanılan radyoaktif kobalt (kobalt 60) üretiyordu. Reaktörde, yılda 20 milyon hasta için izotop üretimi yapılıyor.

  • AA/Al Jazeera
Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir