Nükleer Santrallere 'Özel Güvenlik Bölgesi' Kalkanı

-

Mersin Akkuyu Nükleer Enerji Santrali İnşaat Çalışması

Bakanlar Kurulu kararına göre bundan sonra nükleer santral tesislerine bir kilometre uzaktan bakılacak çünkü nükleer tesis alanları “özel güvenlik bölgesi” ilan edildi

Bakanlar Kurulu, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliği’nde değişiklik yaparak, nükleer santral tesislerini “özel güvenlik bölgesi” ilan etti. 

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, bu yönetmelik değişikliği ile Mersin’de inşa edilecek Akkuyu Nükleer Güç Santrali Sahası ile Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral artık özel güvenlik bölgesi kapsamına girdi.

Yönetmeliğe göre bu iki santralin dış sınırlarından 1 kilometrelik çevresi ile denizden 2 millik kısmına girilemeyecek. Bu bölgelerde fotoğraf ve filminin çekilmesi, harita, resim ve krokisinin yapılması, not alınması da yasaklandı. Tüm bunlar yasakken nükleer santral alanları, yabancı ülkelerdeki şirketlere satılabilecek.

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile özel güvenlik bölgelerinin tanımı, “Kamu ve özel kuruluşlara ait stratejik değeri haiz her türlü yer ve tesislerin dış sınırlarından itibaren en fazla 400 metre, nükleeer tesisler ve eklentilerinin dış sınırlarından itibaren en fazla bir kilometreye kadar geçen noktaların birleştirilmesiyle tespit edilen alanlardır” şeklinde yapıldı.

Yönetmeliğe göre özel güvenlik bölgesi koruması önerisini valilikler İçişleri Bakanlığı’na iletecek.

  • Cumhuriyet, Sendika.Org

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir