Nükhet Duru, Kendisine 'Metres' Diyen Takipçisine Verdiği Kapak Gibi Cevapla Gündem Oldu

176PAYLAŞIM

Yazdıklarına şaşırmadım desem yalan olur!

Yaklaşık 50 yıldır hayatımızda Nükhet Duru; sanata adanmış koskoca 50 yıl!

Şarkılarıyla, çıkardığı sayısız albümleriyle, verdiği binlerce konserleriyle, Yeşilçam filmleriyle o hep hayatımızdaydı.

Son dönemde ise başı biraz 'Duru Olmak' belgeseliyle dertte; bu yüzden de sıklıkla gündeme geliyor.

Ve gözler üzerinde olduğu için de her adımı konuşuluyor.

Aynı zamanda sosyal medyada da oldukça aktif...

Aynı zamanda sosyal medyada da oldukça aktif...
Aynı zamanda sosyal medyada da oldukça aktif...

Ve sevilerek takip ediliyor.

Ancak kötü yorumlar ona yapılmıyor mu? Maalesef...

Mesela bugün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kendisine şöyle bir yorum yapılmış... O da almış paylaşmış sayfasında.

Altına da şunları yazmış:

"Bu 8 Mart sabahına şöyle uyandım:
Ekip arkadaşlarım, hakkımda yazılan bir yorumu gönderdi: “40 yıl sonra metres olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Nükhet Duru’nun psikolojisi incelenmeli”. Sizin için bambaşka bir 8 Mart video hazırlamıştık ama bir kadının profesyonel hayatıyla ilgili bir tartışma varken bile nasıl bel altı yorumlarla yerilmeye çalışıldığını anlatmak istedim. Video başka zamana kaldı zaten ‘kadın olmanın’ yarattığı sorunlar da sadece 8 Mart’a sıkıştırılamayacak kadar çok.

Siz hiçbir erkek için edilmiş ‘kaliteli’ bir hakaret duydunuz mu ömrünüzde? Hakaretin kendisi bile 15 kere sorgulanmalıyken, ‘bir metreslik hikayesine tutunup onunla beni yermeye çalışmak... Yahu hadi oldu diyelim hadi kadın evli bir adama aşık oldu diyelim, adam 1000 kere suçluyken bile kadın değil mi hep ‘ayartan’? Yuva yıkan kadın değil mi hep yuvası olmayan? Bu erkekler ne yaptı da her zaman yuvası olmayı hak etti?

45 yılı devirdim sanat hayatımda. 50. yıl konserime emin adımlarla ilerliyorum. Bu süreçte hem kendim hem bir çok arkadaşım için duydum, okudum: “O bilmem kimin sevgilisi zaten”leri, “Metreslikten gurur duyuyor”ları, “Kimle yatıp kalktığı belli değil”leri gani gani duydum. Bundan uzun yıllar önce zorla bekaret testi yaptırılmış biri olarak, seks işçilerine şarkı yazılmasına vesile olmuş biri olarak, ömrünü aşık olmuş yerlerde sürünen kadın şarkılarına adamayan bilerek marazsız şarkılara tutunmuş biri olarak bir kez daha hepimizi uyarmak istedim. Kendimi de... Utanıyorum kendimize erkeklerle ilgili koyduğumuz yüce üst sınırlardan ama kadınlar için yarattığımız sınırsızlıktan. Utanıyorum bunun bir parçası olanlardan. Siz istemeseniz de biz bu dünyayı, biz bu dili değiştireceğiz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!"

Bu 8 Mart paylaşımı elbette ki yine çok konuşuldu, gündeme oturdu.

Destek mesajları da yağdı!

👇

👇

👇

👇

👇

👇

Umarız bu dili değiştirebiliriz...

Bu Kadınlar Günü, artık bir şeyleri fark etmeye yardımcı olur umarız...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
koray-polat

Konudan bağımsız olarak, arkadaşlar bu hayatta motivasyonunuz Ayşe Arman olsun. Bu vizyonsuzlukla, bu yeteneksizlikle, bu dilbilgisi bilmezlikle bu kadın köşe yazarı olabiliyorsa siz her şey olabilirsiniz.

kopekbaligi-eti

''Bu erkekler ne yaptı da her zaman yuvası olmayı hak etti?''.... tek cümle bile yeterliymiş Nünücüm. Söylenecek çok şey var, boşver. Herkes her şeyi biliyor.

maria-rose

Aldatılmak o kadar kötü ki tarifi bile yaşayan aldatılan biri olarak söylüyorum ve kim kendini nasıl Savunursa savunsun hepsi boş. Sen evli adamla ol ve bundan gurur duy. Peki ya evdeki o kadın hani suratsız dediğiniz kendini çocuklarına adayan var ya işte onu da bi düşünün. Aldatılan bi kadın olarak söylüyorum ben sizden utanıyorum bi kadının düşmanı yine kadındır. Bi başkasına yaşattığınız acıyı düşünmeden konuşmanız yüzsüzlük ve bunla da gurur duymak vicdansızlık. Ah aldığınız da yanınıza kalmaz ama bugün ama yarın. Elbet bir gün

begonvila

abi metreslerin ne suçu var, demekki bi ihtiyaçtan doğmuş..evde suratsız bakımsız dırdırcı ama çocuklarına adanmış güvenli bi limankadın (onuda anlamak lazım, çocuk ev zor iş tabi) diğer yanda güzelliği bakımı ve şen şakraklığıyla ,seksiliğiyle , hayat doluluğuyla insana enerji veren kadın.. ya da tam tersi, ahlaki baskılar, vicdan olmasa, para olsa çoğu insanın metrese dibi düşer ama toplum içinde ahlaksız, orospu diye yapamamanın kinini kusar.. ha hoş değil ama insan bu .. Hiç kimse masum değil, ilgiyi ve parayı gördümü kudurur

ordekkac

Okuduğum en saçma şeylerden biri, evdeki kadın, suratsız kadın o zaman gideyim de şen şakrak seksi kadın bulam aldatayım. Bak amk salağı, şimdi iyi oku burayı. ALDATMANIN BAHANESİ OLMAZ. O zaman kadın da zaten tüm gün çocuklarla ilgileniyor, kocası da bağırıyor çağırıyor, ilgi göstermiyor. Hadi gitsin, o da aldatsın. Genelleme yaptım. Yani, genelde gördüklerimi tüm aldatanlara yaftadım. Yanlış bir şey yaptım. Anlayabildin mi? Evlenirken sadakat sözü veriyorsun, eğer bazı şeylerden hoşnutsuzsan, artık mutlu değilsen; Hukuk sana bir çözüm yolu veriyor: Boşanmak veya ayrı yaşamak. İnşallah boşuna bu kadar yazı yazmamışımdır.

begonvila

Ohaaa sen de amma kezban msıssın ha, olaylara geniş açılardan bakarak, duygusallıktan uzak yorum yaptım, aldatma psikoloji üzerine, sen aldatmassan aldatma, ama aldattı diye her insanı yargılamak bize düşmez. Hiç büyük konuşma, bir gün gelir partnerini aldatırsın, hayatta herşey olabilir, o yüzden kimseyi büyük büyük sözlerle yazrgılamayacaksın .

begonvila

Ayrıca düşüncesini ifde etti ve senin hoşuna gitmedi diye kimseye ammk salağı diyemezsin, biraz medeni olmayı öğren,

ordekkac

Lan! Medeniymiş... Bana bak, sana tekrardan insanmışsın gibi anlatacağım, hani belki bi ümüt anlarsın. Bak amk salağı=hakaret aynı zaman da kezban= hakaret. Bana medeni ol derken aynı hataya sen düşüyorsun. Ayrıca senin konu takibi yapmada, okuduğunu anlamada sıkıntın mı var? Dediklerin birbiriyle çelişiyor. İlk paragrafınla ikinci paragrafının ne alakası var? Bi ilk paragrafının son kısmı tutuyor, ikinci paragrafınla. Ama zaten ben ilk paragrafının ilk kısmına laf attım.

bkt-dmrc

ben nükhet duru hakkındaki belgeseli izlemedim, sadece bu paylaşım doğrultusunda yorum yapacağım. Nükhet duru, gerçekten evli bir adamla birlikte olmuş ve gerçekten de ben bundan gurur duyuyorum mu demiş? demişse ve buna rağmen bu cevabı verebiliyorsa resmen kadın gücünün arkasına sığınmış. sırf başarılı bir sanatçısınız, kadınsınız diye, yanlış yaptıysanız ama erkek daha suçlu diyemezsiniz nükhet hanım. sizin de erkeğin de kusuru aynıdır. niye erkeği eleştirmiyorlar beni eleştiriyorlar diyorsanız da, bir hata yapmış olabilirim demek yerine "gurur duyma" sözlerinizde arayınız suçu. özel hayatınızı gözler önüne serdiğinizde eleştirilmeye hazır olmanız gerekir. diğer taraf da biliniyorsa o da eleştirilir elbet.

Görüş Bildir