Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Noel Baba ve Yılbaşı Ağacı Aslında Bir Türk Kültürü mü?

3.5bPAYLAŞIM

Günümüzde bir çok tartışmayı beraberinde getiren yeni yıl ağacı süslemeleri, aslında eski Türk kültürü geleneğidir. Türkler, İslamiyet'e geçmeden önce dünyanın ortasından göğe kadar yükselen bir ağaç hayal ederler ve buna "Hayat Ağacı" derlermiş. Kulağa efsane gibi gelen bu çam süsleme hikayesi Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ alıntılarıyla şu şekilde anlatılabilir:

Türklerde Gök Tanrısı; Gök'ün yüce ruhuydu.

Sözde gece ve gündüzün kavga halinde olduğuna inanan eski Türkler, 21 Aralık gecesi karanlığa veda ederlerdi.

Güneş kutsaldı, ama Tanrı olarak kabul edilmiyordu. 22 Aralık'ta güneş yeniden dünyayı aydınlatmaya başlayacaktı.

Türkistan'da yetişen Akçam ağacını kullanarak "Yeniden Doğuş"u (Nardugan) kutluyorlardı.

Akçamın altına o sene Tanrı onlara güzel şeyler yaşatsın diye hediyeler koyuyorlardı.

Yeni yıl onlara şans getirsin diye, Tanrı'dan istedikleri şeyleri kurdele, bantlar veya çaputlarla bağlayıp dilek tutuyorlardı.

Büyük bayram şenlikleri yapılır, aileler toplanır, büyükler varsa ziyaret edilir, özel yemekler yenilir ve güzel elbiseler giyilirdi.

Yedikleri yaş ve kuru meyveler bereketi temsil ederdi. Bayram, aile ve dostlar bir araya gelerek kutlanırsa ömür çoğalır, uğur getirdiğine inanılırdı.

Ve bu adet Türkler yoluyla Avrupa'ya geçti. "Pagan" adeti olarak bilinen bu adeti İsa'nın doğuşu olarak kabul etmişlerdi.

Filistin’de bu akağacı bilmezlermiş. Bu sebeple olayın Türklerden Hristiyanlara geçtiği ve bunu da Hunların Avrupa’ya gelişlerinden sonra onlardan görerek aldıkları söyleniyor. Aslında İsa’nın doğumu ile pek ilgisi yok gibi.

Başlarda amaç ağaç süslemek değildi. Bu adet ilk olarak 16. yüzyılda Almanya'ya sonra ise Fransa'ya geçip dünyaya yayılmıştır.

Gelelim Noel Baba'ya; ülkemiz toprakları Demre'de doğan bu tonton amacanın hikayesini bilmeyen yoktur artık.

Aziz Nicholas bir papazdır. Kudüs’e giden Haçlı Orduları'na destek olmuştur. İslamiyet’ten önce Demre’de doğan Nicholas yaşantısı ve yardımsever olmasından kutsal biri olarak kabul edildi. Aziz kişi, Demre’de yaşarken yoksul insanlara yardım ediyor, onların mahcup olmalarını istemediğinden, ihtiyacı olan eşyaları pencerelerinden, kapılarından veya bacalarından atıyordu.

Türklerde ise, “Ayaz Ata” diye nitelendirilen kişi bulunduğu toplumun en yaşlısıdır.

Nardugan Bayramı’nda bu kişi ziyaret edilir. “Soğuk Tanrısı” olarak anlatılmıştır. Kış Babası olarak da bilinen Ayaz Ata, göğün altı deliğinden soğuk havayı üfleyerek kışı getirdiği de ifade ediliyor. (Ayaz Ata’nın Kırmızı Hali: Noel Baba) (Kaynak: Yrd. Doç. Dr. Ömer Kul)

Tüm Hıristiyan alemine Happy Merry Christmas!

tinypic.com

Bizlere ise "Mutlu Yıllar" olsun!!!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
joelee

Ha Gök Tanrı Dini ha Hristiyanlık.Hep başka dinlere özeniyoruz.Şuanda çoğumuzun dini Müslümanlık ve Müslümanlık'ta Noel/Yılbaşı kutlanmıyor.Yani bizim bayramımız değil,nokta.(Eğer başka bir dine mensupsanız ve o dinde bu kutlama varsa size karışamam,Müslümanlar için konuşuyorum.)

devrim-ozcan

Bu bir Türk geleneği, bu yüzden Müslüman Türklerin bile kutlaması gerektiğini düşünüyorum. Oruç, namaz, başörtü, yılbaşı, hatta Nuh Tufanı gibi olaylar bile hep başka dinlerden, destanlardan ve kültürlerden alıntı Müslümanlıkta. O yüzden isteyen istediğini yapsın. Yılbaşı kutlamak Hristiyanlara özgü, kutlamamak Müslümanlara özgü değildir.

joelee

Türk geleneği değil bu,bir din kutlaması.Geleneği dinine bakmazsızın tüm Türkler kutlar ama din kutlamasını ırkına bakmazsızın tüm o dine mensup kişiler kutlar. Hristiyanlar Noel kutlar,Yılbaşı kutlamaz.Noel İsa'nın doğumunda kutlanır ve Hristiyanlar da Yılbaşı'na sıradan bir şekilde girerler.Noel'deki ağaç süsleme olayı da İsa'nın doğumunun bir ağacın altında olduğuna inanılmasıdır.Biz Hristiyanlara özendiğimiz için Yılbaşı adı altında Noel kutluyoruz. Gök Tanrı da bizim dinimiz değil,atalarımızın dini.Atalarımızın yaptığı çoğu şeyi yapmayıp Avrupa özentiliğinden "Yılbaşı kutlayalım öhehaha" demeyelim lütfen.Örneğin onlardaki gelinlik rengi kırmızıydı ama biz Avrupa geleneğini kopyalayıp beyaz giyiyoruz. Yani başkasının dinindeki kutlamayı Müslümanlar kutlamamalı.

devrim-ozcan

Yüzlerce dinde ve kültürde yılbaşı kutlamaları var zaten, yılbaşını sadece Hristiyanlara özgü bir şey olarak göstermek onları yüceltmek olur. İbadet de diğer dinlerde vardı Müslümanlar ibadet etmesin o zaman. Müslümanlardan önce Yahudiler ve Hristiyanlar örtünüyordu Müslümanlar da örtünmemeli Avrupa özentiliği. Müslümanlar gayet de kutluyor yılbaşını. Müslümanların çok fazla olduğu Türkiye'de bile ticari açıdan en kazançlı güne bakarsak bütün işletmeler yılbaşı diyecektir sanırım. İnsanlar dinlerini, kültürlerini, dillerini umursamazlar, bir olay menfaatlerine yarıyorsa onlar için vardır ve iyidir. Ama yılbaşına din kutlaması demek, Nuh Tufanı adlı hikayenin daha önce efsanelerde, destanlarda ve dinlerde geçtiğini bilmemek demektir. Bütün dinleri oluşturan şeyler birbirinden alıntılar yapan ve bazı özgün içerikleri olan hikayelerdir. Dolayısıyla insanların yılbaşı kutlamasına karşı çıkmamak lazım.

okkes-uluturk

Enfal suresi 39. ayette din tamamen Tanrı'nın oluncaya kadar onlarla savaşın demesine rağmen, Senin gibi Müslümanlık adına konuşuyorum deyip bir bok bilmeyen ama dinide kimseciklere bırakmayan arapperest ebu cahiller sayesinde sanayi devrimini kaçırdık şuan arap cehaletiyle bok içinde yüzüyoruz ulan.. Müslümanlık adı altında arap cehaletini yaşayana bak hele, sen başka dinlere özenmek istemiyorsan sen bir Kuran'ı Türkçe anlayarak oku, birde müslümanlık diye yaşadığın arapperestlikle karşılaştır önce.. Ulu Tanrı Tin suresi 4. ayette insanı en güzel şekilde yarattım der, sanki bak sen yanlış söylemişsin der gibi sünnet = cahil arap geleneklerini neredeyse iman şartı gibi sokarsınız.

okkes-uluturk

Ulan bu dinin Peygamberi bile Sünnet olmadı. Çünkü Sünnet arap gelenekleri demektir ve Mehemmed Arap değildir. Arapların kendi kayıtlarında bile Mehemmed için Arab-ı mustaribe yazar ki, anlamını araştırmanı öneririm. Sünnet hem arap geleneği demek hemde arapların irmikten yaptığı ilahlara ve ilahların kızları dediği putlara tapınmak için pipisine yaptığı acı uygulamasının adıdır. Sünnet olmanın Türklükle veya İslâmla bir ilgisi yoktur, arap sapıklığıdır. Türk'ün budistine Moğol denmesi gibi Arapın musevisine yahudi dendiği için yahudilerde sünnet olurdu. Eğer zenciler, yeni doğan kızının ırzını korumak için kendi kız bebeğini diri diri kuma gömen, bütün insani ve ahlaki değerlerini kaybederek hayvandan beter yaşayan kavm-i rezil araplardan daha beter bir durumda olsa ve

okkes-uluturk

doktorun hastaya gitmesi gibi kitapla peygamberlerde zencilere giderek Kuran Kuzey Afrika olan araplar yerine Güney Afrika olan zencileri normal insanların ahlak seviyesine çıkartabilecek kadar düzeltmek için uğraş verse idi, şuan kısaca erkekleri değil kızları sünnet ediyor olacaktık.. Nur suresi 31. ayet, Mekkede çırıl çıplak hac yapan sapkın arap karılarına süslerinizi diyerek göğüslerinizi örtün derken, İsa'dan 200 yıl sonra yahudi pavlos'un soktuğu rahibe kıyafetinden evrensel dediğiniz islâm'a üniforma dikersiniz. Amin sözü Kuranın hiçbir yerinde geçmezken, Yalnız sana iman eder ve senden yardım isteriz diyen Fatiha suresinin bitiminde veleddalin derken bile hadistir diyerek Amin'i ekler, Mısır firevunu Amon-Ra'ya iman edersiniz.

okkes-uluturk

Şimdide arapperest müslümalların başka dine özenmesinden mi bahsedersiniz! Kuran'ı Türkçe okumaya ve anlamaya günah fetvası verip, Cahil araplara ve Kuran'ın savaştığı arap cehaletine özenmekten, müslümanlık mı bıraktınız ortada ulan.. Yere düşen ekmeği öpüp yukarı koyduran, İslâm dini değil ULU TÜRK'ün GÖK TENGRİ (ULU TANRI) inancıdır. ULU TÜRK IRKININ hem GÖK TENGRİ (ULU TANRI) hemde başka dinlere girmesine bir engel olmadığı gibi, Türkler bu şekilde girdiklerinin girdikleri dinin hatalarınıda düzeltmektedir. Zira ULU TÜRK IRKI , Mehemmed Peygamberden önce müslüman gibi yaşayan tek kavimdir. Türklerin Kadim GÖK TENGRİ (ULU TANRI) inancından ve YÜKSEK TÜRK KÜLTÜRÜNDEN uzaklaşıp, muaviye müslümallığı ile arapperest cehalete kapılması, Türkler için en büyük felakettir ki bugünde bunları yaşayarak tekrar görmekteyiz. Bkz:

okkes-uluturk

Unutmayın ki; Türklerde kardinallerin-diyanetlerin-piskoposların-temizkoposların bulunduğu kurumsallaşmış bir din yok, GÖK TENGRİ (ULU TANRI) İnancı vardır. Bir inanç olduğundan dolayıda Türkler girdikleri her dine bu KUTSAL TENGRİ inancını getirmiştir. Kısaca Türkler hangi dine girerse girsin, Tengri'siyle birlikte gelmiştir. (Bkz: Musevi Karay Türkleri) İyi ki böyle olmuştur, zira nakilci ve şekilci cahil arapların emevi/eşari zihniyetiyle İslâm'ın batırılmasına karşılık akılcı ve sorgulayıcı TÜRK'ün Maturidi/Yesevi anlayışıyla bugün İslâm medeniyeti dediğimiz şey ortaya çıkmıştır.

okkes-uluturk

ULU TÜRK IRKININ KADİM TENGRİ İnancı öyle bir inanca ve bilince sahiptir ki, günümüzdeki insanların bile çoğu bunu daha kavrayabilecek düzeyde değildir. Örneğin; asalak orman kültürüne sahip batılılar kendilerini koyun görüp başlarına çoban isterken, zavallı çöl kavmi araplar kendilerini kul / köle yapıp kendi yaptığı irmikten bile kendisine sahip arardı. YÜKSEK TÜRK KÜLTÜRÜNDE ise TÜRKLER TANRI'NIN ÇOCUĞUDUR. Bu çocukluk bir anne ve babadan doğan (hıristiyanlıktaki teslis gibi) değildir! Buradaki çocuk kavramı kavramı, maddiyatla değil maneviyatla ilgilidir ki, bu şu an için bile çok güç kavranabileceğinden ancak gelişmiş bir bilinçle anlaşılabilir.

okkes-uluturk

Kolay anlaşılması için Türk deyimlerinden faydalanmamız yeterli olacaktır. Bir araba hurdasını çok ucuza toplayıp, yıllarca ellerinize emek vererek eşsiz bir araba ürettiğinizi düşünün. Bu arabayı bir başkası beğenip, sizin bu aracı yapmak için harcadığınız paranın 20 katını verip almak istiyor, siz bu araca o kadar çok emek verdim ki, bu artık benim çocuğum gibi oldu bu yüzden onu paraya pula değişmem dediğinizde, kullandığınız çocuk değimi bir anne ve babadan doğma maddi bir evlat değil, bir çok emek ve zaman verilerek teri ve kanıyla özenerek oluşturulmuş manevi bir arabadan bahsetmeniz gibi buradaki çocuk kavramında da bundan bahsedilmektedir. Kuranda da insanı balçıktan yarattığını ve ruhundan üflediğini söyleyerek bu manaya işaret eder.

okkes-uluturk

Türkler diğer milletler gibi koyun veya kul değil, TENGRİ'NİN ÇOCUKLARI olduğundan bu yüksek bilinçle Yaratıcının adaletini yeryüzüne yaymayı, yaratıldığından itibaren görev bilmiş ve buna uğraş vermiştir. TÜRKLERDE ÖTELER (Ahiret) inancı vardır ancak Asalak batılılarda veya zavallı doğu çöl kavimlerinde olduğu gibi Cennet sevdası veya Cehennem korkusu yoktur. TÜRKLERDE TANRI'NIN YANINA UÇMAĞ ve ONA YAKIN OLMA SEVDASI ile TAMU'YA yani TANRI'DAN UZAKLARA DÜŞME KAYGUSU VARDIR. BU YÜZDEN TÜRKLER İBADET ve AMELLERİNİ köşk ve huri sevdası için değil TÜM İŞLERİ TEDVİN ve TAKDİR EDEN ve HER ŞEYİ HAKKIYLA BİLEN TENGRİ'ye kavuşma aşkı için yaptığından, gittiği her yere TENGRİ'nin TÖRESİ ve ADALETİ için giderek, her zaman zalimi ezip mazluma karşılıksız yardım eden tek kavimdir.

okkes-uluturk

Dönemin Yenilmez Gücü olarak görülen Hıristiyanlığa karşı bile ULU TÜRK IRKI TENGRİ'NİN KIRBACI olmuş, Yenilmez romayı mızrak gibi delmiş, durumun vahamiyetini gören ve TÜRKLERİ tanıyan papa TÜRK'ün ayağına kapanıp, TÜRK'ün merhametine sığınarak hıristiyanlığın yok olmasını önleyebilmiştir. Buna karşılık kavm-i rezil cahil araplar, Peygamberin uçmağa varışından itibaren önceki dinlerine yaptığı gibi İslâm dinini de ticaretleştirip, menfaat kavgalarıyla mezhep savaşları vererek İslâm'ın en kara dönemini yaşatmış ve tam bu arap cehaletiyle İslâm'ın çöküşünde Maide Suresi 54. ayet uyarınca ULU TÜRK IRKI İslâm'a geçerek, bu dinin hindistandaki 1 milyon dinden biri olmaktan kurtarıp, mezhep savaşlarını bitirip İslâm'ı 4 kıta 7 denize yaymış,

okkes-uluturk

19 haçlı saldırısını tek başına göğüsleyip durdurmuş ve aynı zamanda Kadim TÜRK'ün TENGRİ inancıyla akılcı ve sorgulayıcı Maturidi-Yesevi anlayışı getirip, Vahdet-i Vücudu ortaya koyarak İslâm medeniyeti denen şeyi başlatmıştır. Ancak bu kadar hizmeti başka dine yapsa şimdiye aziz ilan edilecek ULU TÜRK IRKI, nankör arapperestler tarafından sırtından hançerlenmiştir. Tabi ki buna şaşırmıyoruz, Zira bu soysuz araplar kavm-i rezil bir kavim olmasa İslâm çıkış noktası olarak bunların bulunduğu bölgeyi seçmezdi. Zaten Muhammed öldükten sonra ailesini katleden ve Peygamberin naaşı dururken, kim halife olacak uğruna koca peygamberin cenaze namazına sadece 17 kişinin katılmasıyla arapların ne tür bir mahluk olduğu anlaşılıyor.

okkes-uluturk

İşte bu mahlukların sünnetini = yani arap adetini ve uydurma hadisleri temel alan şekilci ve nakilci emevi-eşariliği (kısaca Kur'anın OKU diyerek savaştığı arap cehaleti) Yavuzun halifeliği TÜRK YURDUNA sokmasıyla birlikte gelmiştir. Yavuzun halifeliği Türk yurduna sokmasıyla birlikte, binlerce molla ve dürrizade de Türk yurduna yayılıp, Türk'ün akılcı ve sorgulayıcı Maturidi-Yesevi anlayışı yerine cahil arapın şekilci ve nakilci emevi-eşari zihniyetiyle dönüştürerek, ilimden ve düşünceden koparmıştır.

okkes-uluturk

Yavuz'un getirdiği bu zehirli yemişler, meyvelerini oğlu süleyman (batının muhteşem dediği padişah) döneminde vermiş Gök bilim rasathaneleri, meleklerin bacaklarını izliyorlar denilerek taşlanıp yakılmış ve böylece hem Türk bilimi gerilemiş hemde güneşi takip edemediklerinden orucu erken açtırarak milyonlarca Türk'ün ibadeti sakatlanmıştır. Uygur Türklerinin binlerce yıl önce kullandığı matbaa çok sonra batıya geçip bize geleceği sırada gevur işidir denilerek Türk yurduna sokulmamış, batılı gevurlar 1 kitabı matbaa ile 1000'e çoğaltıp 10.000 kişiye ulaşırken, biz bir kitabı elle 10'a çoğaltıp 100 kişiye ulaşmaya çalışıyorduk. Yunus 100. ayet uyarınca da tekbirle müslüman kafası kesen arap cehaletine saplanıp battık.. İlgiçtir biz arap cehaletiyle sanayi devrimini kaçırıp batarken,

okkes-uluturk

aynı tarihlerde batılılarda haçlı savaşlarıyla Türk bilimi alıp, Türklerin akılcı ve sorgulayıcı Maturidi-Yesevi anlayışından etkilenerek kiliseyi siktir ediyor ve aydınlanma çağını başlatıyordu. TÜRK'ün mukaddesi hakikatine ulaşıp bu arapperest bataklıktan çıkmak için, Öncelikle inanç olarak ULU TÜRK IRKININ KADİM GÖK TENGRİ (ULU TANRI) İNANCININ devamı olan AKILCI ve SORGULAYICI Maturidi-Yeseviliğe dönüp, arapperest şuursuzluktanda çıkıp, YÜKSEK TÜRK KÜLTÜRÜNDEKİ ÖZÜMÜZE DÖNÜLEREK kendimize gelinmelidir.

okkes-uluturk

Gök-Tanrı İnancının Bilinmeyenleri - Günnur Yücekal Arpacı TÜRK'ün İnancı TANRI - Namık Kemal Zeybek başucu kitabınız olmalıdır. TÜRKLERİN AYAZ ATASI ve NARDOĞAN BAYRAMI HAKKINDA DAHA AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN SAYFAMI ZİYARET EDİN:

fusun-olgac

Arkadaşlar NOEL ile YILBAŞI nı birbirine karıştırmayın biri İsanın doğumu diğeri yeni bir yıla girmenin coşkusu. Hiç birinin din ile alakası yoktur. Kutsal sayılan İsanın doğum günü dini olarak değil Hz Muhammedin kutsal doğum haftası gibi algılayın bakmayın aslında kuranda öyle bir şey yok ama kutlanıyor işte.. Ayrıca insanlar özgürdür ister kutlar ister kutlamaz bu da kimseyi ilgilendirmez. Unutmayın ki Türkiye daha önce Roma bizans topraklarına ait idi. Ülkede birçok tarihi kiliseler daha sonra camiye dönüştürüldü. Türkiye bir islam ülkesi değildir bunu unutmayın. Tüm dinleri kendinde taşıyan bir mozaiktir. Saygı duyun. Kimseye de baskı yapmayın.. Laiklik bunu gerektirir.

muptezel-odinson

Christmas yazıldığı gibi normalde bir pagan bayramıdır ama nasıl ortaya çıktığı hakkında çok söylenti vardır Roma mitolojisi'nden çıktığını söyleyen kaynaklar da var. Hayat Ağacı ise (Türkler'de Ağaç Ana olarak bilinir) çoğu mitolojide varolan bir kavramdır; kimine göre 9 diyarı birleştirir, kimine göre göğün 7 katı da bu ağacın içindedir. İskandinav mitolojisinde Yggdrasil olarak bilinir. Ökseotu (mistletoe) olayı da İskandinav mitolojisinden gelir Balder ve Hoder, Nanna isimli bir tanrıça için savaşırken Balder, Hoder'i ökseotundan yapılma okuyla öldürür. Bunun üzerine Druid ritüelleri bundan etkilenerek kurbanlarını ökseotu ile zehirleyerek öldürürlerdi ökseotu altında öpüşmek ise bu ritüellerin ve Roma mitolojisinde Saturnalia denen şeyin birleşiminden meydana gelir.

burak-murat1

Yaa artik biraksaniz bu tarz haberleri.noel agacinin ortaya cikisi en eski m.ö 3000 ler de sümerlerdir.gunumuzden 5000 yil once yani.oradan da tum dunyaya her kulture degiserek evrilerek gecmistir.hee hee turk kulturu her sey her kez turk.

birinci-tekil-birey

Hah... Yılbaşı geliyor, ben de diyordum yorum patlaması yaşanacak içerik yok mu? Aha varmış... Her sene aynı muhabbet. Eskiden beri hep gülmüşümdür. Bu arada tombalayı da biz icat ettik. Yerseniz tabi. Ama en azından sadece yılbaşı gecesi oynamayı garantili %100 biz icat ettik :)

ada-doro

Bazı çomarların kullandığı ifadeleri her olayda kullanmayın, "batı bizi kıskanıyor .ss" çünkü artık bu bir gönderme yapma şekli değil çomarlığın farklı bir boyutu olmaya başladı. Başlığı okuyup sadece laf sokmak için yorumlara geldiğiniz belli. Burada unicornlar aslında Türktü, ateşi de Türkler bulmuştu gibi iddialar yok. Eğer bu konunun konuşulmasından sıkıldıysan içeriğe girmezsin, silah zoruyla okutmuyor kimse içeriği sana. Ayrıca "Türklere mal etmediğiniz bir şey kaldı mı" lafına çok sinir oluyorum ya. Onlar her bokumuzu çalınca iyi ama. Daha lavaşımızı 5 ülkenin desteği ile anca "yarı bizim" yapabildik. Bir yandan ermeniler bir yandan yunanlar her şeyimizi çalmaya çalışıyor. Yoğurdun bile bizim olmadığını savunanlar vardı bir hayli. Ama siz anca ülkenizdekilere bok atın.

Görüş Bildir