Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mültecilere Karşı Hoşgörülü müyüz?

 > -

Türkiye, Uluslararası Af Örgütü'nün yaptığı araştırmaya göre mültecilere hoşgörü sıralamasında sondan beşinci sırada.

Uluslararası Af Örgütü'nün GlobeScan adlı kamuoyu araştırma şirketine yaptırdığı anket sonuçlarına göre Türkiye mültecilere hoşgörü konusunda yüksek not alamadı.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre GlobeScan'in araştırmasında katılımcılara sığınmacıların yaşadıkları ülkeye, bulundukları şehirlere, aynı semte ya da evlerine kabul edip etmeyecekleri soruldu.

En hoşgörülü ülke Çin

Araştırmadan çıkan sonuca göre mültecilere en hoşgörülü ülke 100 üzerinden 85 puanla ile Çin oldu. Türkiye ise 39 puan alarak sondan beşinci sırada yer aldı.

Ankete göre savaştan ve hakkındaki soruşturmalardan kaçan kişilerin Türkiye'ye kabul edilmesine olumlu yaklaşanların oranı yüzde 70.

Türkiye'nin yarısı hükümetin savaştan kaçan mülteciler için daha fazla adım atması gerektiğini düşünüyor

"Hükümetinizin savaştan kaçan mültecilere yardım etmek için daha fazla adım atması gerektiğini düşünüyor musunuz?" sorusuna da Türkiye'de halkın yaklaşık yarısı, yüzde 49'u "evet" cevabını verdi.

"Evinize mülteci kabul eder misiniz?" sorusuna olumlu yanıt verenlerin oranı ise Türkiye'de sadece yüzde 5.

Evini mültecilere açmaya en hazır olanlar ise yüzde 46 ile Çinliler. İngilizlerin yüzde 29'u, Yunanların yüzde 20'si ve İspanyolların yüzde 18'i de evini savaştan kaçan mültecilere açmaya hazır.

Söz sizde: Hükümetin savaştan kaçan mültecilere yardım etmek için daha fazla adım atması gerektiğini düşünüyor musunuz?

Evet
Hayır

Evinize mülteci kabul eder misiniz?

Evet
Hayır
 

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Çin
Görüş Bildir