Muhalif Gazetelerin Muhabirleri Törene Alınmadı

 > 
26PAYLAŞIM

Basın Konseyi'nden Kınama

Basın Konseyi'nden Kınama

AKP, ATO Kongre Salonu'nda düzenlediği törende cumhurbaşkanı adayını Recep Tayyip Erdoğan olarak açıkladı.

250 basın mensubunun görev aldığı törene Sözcü, Aydınlık, Yurt, Birgün, Evrensel gibi gazetelerin yanı sıra Halk TV, Hayat TV ve Ulusal Kanal'ın muhabirleri akredite edilmediği için giremedi.

Basın Konseyi, yaptığı açıklamada muhalif gazetelerin muhabirlerinin salona alınmamasına tepki gösterdi.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

AKP'nin Cumhurbaşkanı adayını açıklayacağı ATO Kongre Salonu'na, iktidar yanlısı olmayan gazetecilerin alınmamasını kınıyoruz.

4 bin kişinin davet edildiği toplantı salonuna Sözcü, Aydınlık, Yurt, Birgün, Evrensel gibi gazetelerin yanı sıra Halk Tv, Hayat Tv ve Ulusal Kanal'ın muhabirleri akredite edilmedi.

Toplumsal barışa ve demokrasiye daha fazla ihtiyacımız olduğu bu günlerde, iktidar yanlısı olmayan gazetecilere yönelik, akreditasyon uygulamasını utanç verici buluyoruz.

Cumhurbaşkanlığı siyaset üstü bir makamdır. Bu makama talip olanların, öncelikle her kesimi kucaklamaları ve herkese aynı mesafede olmaları şarttır. Oysa yaşanan bu durum, gelecek için bize ayrımcılığın devam edeceğine ilişkin ipuçları vermektedir.

Adayların birleştirici ve bütünleştirici tavırlarla, hareket etmeleri beklenmektedir. Basına karşı bu ayrımcı tutumu şiddetle reddediyoruz.

Adayların bugüne kadar ki alışkanlıklarından kurtulmalarını da bekliyoruz.

Basın Konseyi olarak, basında ayrımcılığa karşı olduğumuzu bir kez daha tekrarlarken, anti demokratik uygulamalara son verilmesini talep ediyoruz.

medyatava

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir