Muhafazakâr Kesimi Yozlaştırdığı Söylenen ve Ucube Gösterisi Olarak Görülen Tiktok'a Toplum Olarak Neden Karşıyız?

804PAYLAŞIM

Biraz da bu açıdan bakalım. Ne dersiniz?

Emre Tansu Keten'in "Sosyal medya çağının günah keçisi Tiktok" isimli makalesinden yararlanılmıştır. 

Vine, Snapchat ve Instagram gibi video paylaşılan çokça kullanılıp kısa sürede tüketilen platformlardan sonra hayatımıza Tiktok isimli bir sosyal medya platformu dahil oldu.

Kısa sürede Türkiye'de 38 milyon kullanıcıya yaklaşan platformda insanlar uygulamanın sunmuş olduğu özelliklerle birlikte müzik eşliğinde videolar çekiyor, aynı zamanda canlı yayınlar yapıyor.

38 milyon üyesiyle her şey normal gözükse de aslında durum hiç öyle değil. Toplum olarak Tiktok uygulamasına karşı kin kustuğumuz bir hal içerisindeyiz. Sanırım biz toplum olarak yeni durumları kabullenmekte güçlük çekiyoruz. Elbette bu tartışılır. Zaten konumuz da bu değil.

Bazı kesimler bu platformu toplum yapımıza ters olduğu için yerin dibine sokup çıkartıyor. Özellikle muhafazakâr insanlar, bu platformda çektikleri videolardan dolayı kendilerini yozlaştırdığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Bu "istenmeme" durumu sadece bize özgü değil tabii. Birçok ülke de uygulanmanın yasaklanmasını istedi.

Sadece muhafazakar kesim tarafından eleştirilmiyor elbette. Akademisyeni, solcusu/sağcısı kim varsa "Utanılacak, Türkiye'nin başına gelmiş en rezil şey" olarak bahsediyor.

@yaamannebileyim

Bu eleştirileri bir kenara bırakırsak; Tiktok'un diğer platformlara göre en önemli özelliklerinden biri her ne kadar gösteri üzerine kurulu olsa da aslında gösterişsiz olması. Yani, mesleğinizin, dış görünüşünüzün ya da bulunduğunuz mekanın herhangi bir önemi yok.

Siz, var olan durumunuzla bu uygulamada efor sarf etmeden bir fenomen haline gelebiliyorsunuz. Belki de gerçek hayatlara şahit olduklarından dolayı bazı kesimlerce "ucube" olarak adlandırılıyor.

Tiktok'un baskıdan ve ahlaki normlardan kaçış alanı olduğunu söyleyenler de var. Bu platformu eleştiren insanların böyle düşünmelerinde bence yarar var. Toplumda ya da başka entel bireylerin yer aldığı sosyal medya platformlarında var olamayan insanlar başkalarını güldürerek Tiktok'ta yer alıyor.

"Başka yer yok mu?" da demeyin çünkü Twitter'da insanlar bu haliyle var olamaz, kendilerini bu şekilde orada rahat hissedemezler. Oranın profili bambaşka keza Instagram da aynı şekilde. Orası da gösteriş üzerine kurulu. Bunları düşünerek "rezillik" olup olmadığı yorumunu yapmalıyız.

"Varoş" olarak nitelendirilerek dalga geçilen insanlar; kendi var olan halleriyle fenomenleşiyor. Doğalında da orta ve üst sınıf mensubu bireyler alanlarının(sosyal medya) işgal edildiği düşüncesiyle Tiktok'u ucubeleştiriyor olabilir. Böyle bir ihtimali de düşünmek gerekiyor sanki.

Size kimse Tiktok'u sevmelisiniz demiyor ama yerin dibine de sokup video çeken insanları aşağılamamalısınız. Sadece saygı duymayı bilelim, o kadar.

@Cclipperr

Siz neler düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ismail-emrah-arisoy

güzel manitalı olanlara bakıyorum sadece :D :D :D

speedkills

o kadar aptalca görünüyor ki merak edip ne olduğuna bile bakmadım bu tik tokun. Sadece duyuyorum.

sahin-cakir

eleştirilmesinin nedeni boş videolar olması zenginle fakirle filan ne alakası var ?

servet-erdem

ABİ BU SİKİK UYGULAMA İÇİN BİR DE MAKALI YAZIP ELLERİNİ YORMUŞ AMK KAFAYI YEMEK ÜZEREYİM KJLASDFHGAUKLRJGHSAZDULKJGHAQWRKJGLBSDAFGKJAWBDFRGKHSADFBGWAREJKLGASBHDGLKWHERBGIULOASDBGWELIOGFJHSBADNGILOJWEBGSIADULGBWEUIGLSJDBAGLWAERIGHBSADFGLKJWAERBGLSIAKDFJGHBAWERLIKGJHDSBAGLKJWHERBGLAISWKDJVBGHWERIKJAGFBASDILGKJHWAERBGLISADKJHGBAWERLIGUKSHBADGIYLKWJERGBSDAFLIKJHBAOŞJBHNAOWRIŞGHNASODPUŞGJHNOşuwajdehgasdoughnasofdgjuhawroguıhaswrdght

defne-guclu

bazı videolar cidden saçma ama hepside aynı değil ki güzel olanları da var

Görüş Bildir