Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Müezzinoğlu: 'Aşılama Programları Aynen Devam Edecek'

 > -
Abone ol

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin ailenin rızası olmadan çocuklara zorunlu aşı yapılmaması yönünde aldığı karara ilişkin, bugüne kadar iyi giden aşılama programlarının aynen devam edeceğini söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Konferansı'nın açılışının ardından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreter Yardımcısı Naem Khan ve Endonezya Sağlık Bakanı Nila Farid Moeloek ile basın toplantısı düzenledi.

Bakan Müezzinoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin ailenin rızası olmadan çocuklara zorunlu aşı yapılmaması yönünde aldığı karara ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, bugüne kadar iyi giden aşılama programlarının aynen devam edeceğini söyledi.

Bunun hem insanlar hem de insanlık için asla vazgeçilemeyecek, ihmal edilemeyecek bir alan olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

'Yeniden bir yasal düzenleme yapılır'

"Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar ve gerekçelerine bakarak yeniden bir yasal düzenleme yapılır. Çünkü bireyin hakkı toplumun haklarına, sağlıklı geleceğine müdahale ediyorsa veya sağlıklı geleceğini bozuyorsa burada karar toplumu ve diğer bireyleri korumak yönünde olacaktır. 

Anayasa Mahkemesi keşke bu anlamda bilim kurullarının görüşlerini alarak bu kararı verseydi. Bireyin hakları önemli ama toplumun hakları onun da önünde... 'Bir bireyi koruyacağım' derken insanları ve insanlığı tehdit eden olumsuzluklara vesile olmak herhalde yeniden gözden geçirilmesi gereken bir karar olsa gerek."

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi (AYM), bebeklere ve çocuklara ailesinin rızası olmadan zorla aşı yaptırılması ve ailenin aşı yaptırması için zorlanmasının kanuna aykırı olduğuna karar vermişti.

Mahkeme, bu konuda yasal düzenleme yapılmadığı sürece bu tip uygulamaların “Maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı”nın ihlali kapsamına girdiğini belirtmişti.

AA ve Onedio

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir