Milli Takım Futbolcusu Bile Var! Üçüncü Cinsiyetlerini Pasifik'te Geleneksel Olarak Yaşayan Fa'afafine'ler

-

Üçüncü cinsiyet kavramı, dünyanın bazı ülkelerinde geleneksel olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bunlardan bir bölümü de Samoa'da yaşayan fa'afafine'ler. Gelin onların hayatına biraz yakından bakalım...

Kaynak

Pasifik Okyanusu'nun ortasında, Hawaii ile Yeni Zelanda arasında kalan adalardan oluşan bir ülke Samoa. Egzotikliği elbette tartışılmaz ama burayı farklı yapan başka bir özelliği var.

Samoa dilinde "fa'a" kelimesi "gibi", "benzer" anlamında kullanılıyor. "Fafine" ise "Kadın" demek. Yani tahmin ettiğiniz gibi "Fa'afafine" tanımının, kadına benzer, kadın gibi olarak bir karşılığı var.

Fa'afafineler, biyolojik olarak erkek. Ancak kendilerini erkek bedenine sıkışmış kadınsı bireyler olarak görüyor ve kendilerini üçüncü cinsiyet olarak tanımlıyorlar.

Bu üçüncü cinsiyetin varlığı ise Samoa'da çok eskilere dayanıyor. Söylenilenlere göre fa'afafineler'e çocuk yaşlarda, aileler tarafından kız çocuğu kıyafetleri giydirilerek çamaşır, bulaşık, yemek gibi ev işleri yaptırılıyor. Bunun da geleneksel bir durum olduğu söyleniyor.

İlerleyen dönemlerinde kendilerine erkek partner seçmeleri ve kadın ile erkek arasında bir yaşam sürmeleri, bu geleneğin fedakar bir sonucu olarak görülüyor.

Ancak araştırmacıların yaptığı gözlemler, Samoa halkıyla aynı görüşte değil. Bilim insanları çocukluğunda kendini "kız gibi" hisseden çocukların fa'afafine'ye dönüştürüldüğünü gözlemlemiş.

Yani onlar kız gibi giydirilip, ev işleri yaptıkları için üçüncü cinsiyete dönüşmüş değiller. Doğaları, onları ilerki yaşamlarında gerçek hallerine kavuşturmuş oluyor.

Bu da eş cinselliğin kişisel bir tercih değil, genetik temelli bir durum olduğunu kanıtlıyor.

2011'de Dünya Kupası elemelerinde forma giyen transseksüel futbolcunun da bir fa'afafine olduğunu söylesek?

İsmi Johnny Saelua

29 yaşındaki forvetin konuyla ilgili şöyle bir açıklaması var: "Ben maça gittiğimde ne bir kızım ne de bir erkek ya da her neyse değilim. Benim tek konsantre olduğum konu var o da ülkemi temsil etmek"

Fa'afafineler, üçüncü cinsiyet olarak resmi bir şekilde tanınmak için mücadele etmeye devam ediyorlar. Bu arada aktivistlik yapmayı, güzellik yarışması düzenlemeyi, futbol oynamayı ve kendileri gibi olmayı da bırakmıyorlar...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

ulan ... bir gün de ne bileyim Ankara'da evsizlere şu yardım yapıldı ya da İki katlı otobüsü evsizlere açan insanlar bu projeyi sponsorla daha ileriye taşıdı diyerek buna benzer haberleri çoğaltsanız nasıl olur? Yani şu sikko kemircan darmuz tiplileri bu denli meşrulaştırmayın aga Midem almıyor benim. Tamam saygı duyarım kararına ama 1 Gram midem almıyor yaa.. Ne bu şimdi? 150 Kilo Dwayne Johnson'a Kadın makyajı yapmışlar aq bu ne ya? (berrock isimli oç yorum yapmasa da olur)

Gizli Kullanıcı

yarak kafası ana sayfada çıkıyor bir sürü buna benzer haber. o yüzden yazdık yazıyı. Laf sokucam diye g.t altına gitme dikkat et.

eduardoversace

o dediğin yardımları yapan yok ki ülkede acaba bu yüzden haber yapılamıyor olabilir mi ayrıca tercih değil yönelim ve son olarak iğrenç bir yobazsın insanları cinsel yönelimlerinden dolayı küçümseyemezsin...

Gizli Kullanıcı

sen hala orada mısın? Orospu çocuğu 144P Jack Sparrow

Gizli Kullanıcı

gidiyorum orospu çocuğu daha fazla yazma git kendini siktirmeden. by tuna kiremitçi.

iblis_35

türkiyede travestsisin aq :D Samoa da faafafine :D

naz-yalcinkaya

tramessi

babato150

Kısacası trans bu bireyler. Biyolojik olarak cinsiyetleri ne olursa olsun diğer cinsiyeti kabul ediyorlar ve kendilerini öyle görüyorlar. Bu hastalık, anormal ya da kötü bir şey değil. Hatta tam tersine desteği hak ediyorlar.👏🏻👏🏻👏🏻

mustybal

turkiyeye gelmezseniz sıkıntı yok baba.. yaşarsınız kafanıza gore , burda direk olarak tecavüz .. hic sıkıntı deil ..

Başlıklar

BilimMilli TakımTercihfutbol
Görüş Bildir