Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Meme Kanseri Teşhisinde Mamografi Avantaj Sağlıyor mu?

Anasayfa > Cafe

Meme Kanseri ve Mamografi Araştırması

Kanada’da 25 yıldır 90 bine yakın kadın üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, mamografinin meme kanserinin erken teşhis ve tedavisinde herhangi bir avantaj sağlamadığı meydana çıktı.

Kanada’nın 6 eyaletindeki 15 kanser araştırma merkezinde 25 yıl süren araştırmalar, tıp dergisi British Medical Journal’de yayımlandı. Araştırma ekibinin, meme kanserini mamografi yöntemi ile elle hissedilmeyecek düzeyde ufakken teşhis etmenin tedavi için bir fayda oluşturup oluşturmadığına ilişkin soruya yanıt aradıkları ve 25 yıllık araştırma sonucuna göre erken teşhisin tedaviye çok etkisinin olmadığı kanaatine varıldı.

40-59 yaş arası 89 bin 835 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre, mamogram testlerinin meme kanserinden ölümlerin azalmasına pozitif bir etkisi olmadı. Prof. Cornelia Baines, “Tarama neticesi yayılmacı meme kanseri olduğu saptanan kadınların tedavisinde, bu testin sanıldığı kadar...

Haberin tamamı için 7/24 Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?