Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mehmet Şakiroğlu Yazio: Psikolojim İyi Değil Kime Gitmeliyim?

19PAYLAŞIM
Yazio Banner

Geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabımdan sordum: Bu aralar bir klinik psikologla görüşmeye ihtiyacınız var mı? Cevaplar hayli ilginçti:

Evet: 1971 kişi %74

Hayır: 673 kişi %26

Beklediğimin çok üzerinde.

Demek ki pandemi bizi psikolojik olarak yordu ve yardım almak istiyoruz. Peki kimden? Madde madde cevaplayayım:

1)Diploma: Bu konu çok karışık. Öncelikle regresyon terapisti, numerolog, beyin formatçısı, kişisel gelişim uzmanı, aile dizilimcisi, nefesçi  vs. bunlardan uzak durmalı. Adının önünde uzman psikolog yazması da yeterli değil. YÖK tarafından kabul edilen, yüz yüze eğitim veren, adını daha önce duyduğunuz bir üniversitenin, yılda 20’den az öğrenci alan bir klinik yüksek lisans programından mezun olduğundan emin olun. Instagram sayfasındaki takipçi sayısına değil, Cv’sindeki çalışmalara bakınız.

2) Fiyat: Psikoterapi pahalı olmaz. En fazla 350 TL’den fazla isteyen birine, “hayırdır” diye sorabilirsiniz.

3) Açıklık: Uzman size vereceği hizmeti, bu hizmetin muhtemel süresini ve terapinin hedefini size net aktarmalı. Aktarmıyorsa bilmiyordur. Bilmiyorsa zarar verir. “Canınız sıkıldıkça gelin, kapımız size her zaman açık” sözü esnaf işidir, psikoterapide olmaz.

4) Süre: Hızlı çözüm olmaz. Tek seansta travma, 2 oturumda depresyon tedavi ettiğini öne süren kişi sahtekardır. Mesela depresyon 15-20 seans arası bir sürede tedavi edilir. Yani 4-5 ayda. Sabır önemli. 

5) Ödevler: Uzmanın verdiği ödevlerin gerekçesi ve nasıl yapılacağı konusunda soru işaretiniz olmamalı. Uzman ödevleri kontrol etmeli ve görüşme gündeminin içinde kullanabilmelidir. 

6) Yetkinlik: Uzman “ne olursan ol gel” demez. Yetkinliği ve çalışma alanları bellidir. Her türlü sorunu çözeriz diyenden uzak dur. Ya kendini bilmiyordur ya da işi. 

7) Ulaşılabilirlik: Uzmanın çok yoğun olması ya da tüm gün tek danışanı siz olmanız alacağınız hizmeti değiştirmez. Dinleyen, hatırlayan, zaman ayıran, yorgun görünmeyen, düzenli bir kişi ancak terapi yapabilir. Araya sıkıştıran, unutan, seansa çalışmayan, dağınık biri terapi yapamaz. 

8) Gizlilik ve mahremiyet: Terapi odasında konuşulanlar terapi odasında kalır. Bu hissi ve güveni almanız lazım.

Kısacası diploma sorun, çok para vermeyin, sosyal medyayı referans almayın. Süre sınırı koyan, hedef odaklı, gizliliğe önem veren, dinleyen, hatırlayan, düzenli bir uzmanla çalışın.   

Twitter

Instagram

Facebook

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pervazyoksunu

kafama televizyon düşse de unutsam her şeyi

bioshock

Peki ya bu birde sende kalıcı kulak çınlaması ve felç yapsa derdin 1000 ken 1001 olur ki gayet olasi oluyor boyle seyler , saka bir yana umuyorum butun sorunlarini asarsin

bahadirthehoneybadger

Psikiyatra eyvallah derim nihayetinde çoğu zaman elinde zararlı da olsa hastayı tedavi edebileceği bir enstrüman var ama psikologdan yardım alma bana inanılmaz boş geliyor, hiçbir faydalarının olmadığını düşünüyorum; ona verilecek seans paralarıyla dostlarımla efsane rakı masaları kurar kafamı daha iyi dağıtır, deşarj olurum:)

slassar

Psikiyatrların ellerinde bulunduğunu söylediğiniz tedavi edebilecek enstrümanlar olan ilaçlar sahip olunan sorunları çözmez. Bu ilaçlar daha çok sakinleştirerek bir nevi uyuşturucu işlevi görür. Zaten her hastaya da verilmezler gerçekten krizler geçirdiğiniz ve yaşamsal hiçbir faaliyeti kolaylıkla yapamayacak durumlarda verilir kafanıza göre gidip almanız mümkün değildir. Çünkü oldukça ağır ilaçlardır ve başlarsanız kolay kolay bırakamazsınız, ömrünüz boyunca almaya devam edersiniz.

slassar

İnsanlar ilk olarak yaşamlarında aksaklıklar oluşturan durumlar hissettiğinde psikoloğa gitmelidirler. Zaten eğer içinde bulunduğunuz durum ilaç takviyesi gerektiriyor ise bir psikiyatrla birlikte devam ettirilir. Ayrıca psikolog seansları dizilerden dolayı sadece dert dinlenip incinmişsin denilerek geçilen bir yer gibi yansıtılsa da böyle değildir. O seansta yapılan her konuşmanın bir anlamı ve temeli vardır. Eğitimini almayan insanlar bunu bilemez bu nedenle yanlış yönlendirme yapmamanızı öneririm. Ayrıca içeriğe bir ekleme olarak psikolog seçerken klinik yüksek lisansı yanı sıra çok daha önemli olan lisans eğitiminin psikoloji alanında yapılmış olmasıdır. Meslek yasası ya da bir sınırlandırma yapılmadığı için iktisat mezunları bile klinik yüksek lisansı yapıp kendini psikoloğum diye tanıtabilirler.

Görüş Bildir