Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Matematik Dünyasının Belki de En Büyüleyici Tablosu: Ramanujan'ın Sihirli Karesi

-

Bu yazıda sizlere Hint bir matematikçi olan Srinivasa Aiyangar Ramanujan'ın matematik dünyasına kazandırdığı bir tablodan bahsedeceğim.

Ramanujan, matematik alanında herhangi bir örgün eğitim almamasına rağmen, sayılar teorisi, sürekli kesirler ve sonsuz seriler gibi alanlarda büyük katkılarda bulunmuş bir insan. Örgün eğitim almadan matematiğe bu kadar katkıda bulunması bir hayli inanılmaz. Şimdi dönelim karemize.

1. Elimizde bu şekilde bir 4x4'lük kare var. Biraz inceleyin, bakalım olayı anlayabilecek misiniz?

2. Şimdi başlayalım. Öncelikle, her satırın toplamı 139 ediyor.

3. Her sütunun toplamı da 139 ediyor.

4. Köşelerdeki sayıların toplamı da aynı şekilde 139.

5. Ortadaki iki satırdaki 2x2'lik karelerin toplamını hesaplayınca cevap yine 139 çıkıyor.

6. Çapraz olarak bakınca yine iki tane 139 sonucuna ulaşıyoruz.

7. 2x2'lik 4 minik kareye bölünce hepsinin toplamı yine 139 çıkıyor.

8. Bitti mi, hayır! En ortadaki 2x2'lik karenin toplamı da 139!

9. Dış satın ve süturların ortasındaki karşılıklı kareleri toplayınca, yine 139 çıkıyor.

10. Ve geldik son bilgiye... İlk satırdaki sayılar Ramanujan'ın doğum tarihini veriyor: 22.12.1887

Matematik gerçekten büyüleyici...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bukissse

Kendi doğum tarihimin rakamlarını toplayınca 7 çıkıyo slakfjslkjflasdkjsdkjdsd

kerim-baxsiyev

Alkislar :D

emrec

:D la bende kendi doğum yılımdan yaptım hemde 10dk almadı

helfreya

hala büyüleyici değil.

omertheone

ben bu tarz seyleri hic buyuleyici bulmuyorum. tamamen basit bence. 10 sayisini bulmak icin 1+9 2+8 3+7 gibi bir cok cozum yolu var. sadece dogru rakamlari dogru yerlere koymaniz gerekir.

serhat-senol2

sen bir sayının nasıl çıkarılabileceğini söylüyorsun haklısın bunun birçok yolu var buna bölüntüler deniyor 100 de birçok türlü çıkarılabiliyor tam tamına 190569292 şekilde çıkarılabiliyor ama bu 4 x 4 karede 4 sayıyı birkaç farklı şekilde toplamını aynı şekilde getirmek zor ama yapılamaz değil buraya kadar bana da büyüleyici gelmiyor sadece hoşuma gidiyor ama tarihle uyuşması bana cidden büyüleyici geldi tabi sana büyüleyici gelmemesini tartışmıyorum burada ama bu kadar basitmiş gibi de davranman pek hoş değil bu kadar basitse senin için, en üst sırada kendi doğum tarihinin olduğu ve 4 sayıyı nasıl toplarsan topla hep aynı sayıyı çıkaracak şekilde toplayabilir misin ?

omertheone

Serhat cevap veriyorum; evet toplayabilirim kardes. dogum tarihim 23 ekim 1988. rakamlari veriyorum yaz: ilk satir mecbur dogum tarihim olacak yani 23-10-19-88 (toplami 140) ikinci satir 87-20-19-14 (toplami 140) ucuncu satir 15-18-83-24 (toplami 140) dorduncu satir 15-92-19-14 (toplami 140) bu rakamlari tabloya koy yukardaki haberde nasil topladiysa ayni sekilde topla sonuc 140 cikiyor. yani benim dogum gunumun rakamlarinin toplami. dedigim gibi kardes sadece dogru rakamlari dogru yerlere koyman gerekiyor.

Görüş Bildir