Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Madenlerde Yaşam Odasına 1 Yıl Daha Erteleme...

Anasayfa > Gündem

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybetmesinin ardından gündeme gelen 'yaşam odası' sistemi, bir yıl daha ertelendi.

Maden işçisine takip ve hayat hattı sistemi,  Resmi Gazete’de Maden İşyerleri İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeye göre 2017'ye ertelendi.

'Hayat hattı'nın, 1/1/2017 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtilen Resmi Gazete'de şöyle denildi:

'18.4. Hayat hattı sehim yapmayacak şekilde çalışanların kaçış hızını engellemeyecek ve rahatlıkla elle takip edebilecekleri yüksekliği sağlayacak uygun aralıklarda bağlantılarla tavana ya da yan duvara monte edilir. Kullanılan ekipmanlar ve galeri kesitinin daralması gibi zorunlu hallerde hattın kesilmemesi için geçici ve lokal bölgelerde yükseklikte değişiklik yapılabilir. Bu zorunlu haller, sağlık ve güvenlik dokümanında gerekçeleri ile belirtilir.'

'Madenciler için hayati nitelikte olan tedbirlerin niye ertelendiğini biz de bilmiyoruz'

'Madenciler için hayati nitelikte olan tedbirlerin niye ertelendiğini biz de bilmiyoruz'

Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel

Hürriyet'ten Hacer Boyacığlu'na konuşan Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, uygulamadaki sıkıntılar nedeniyle 1 yıllık erteleme yapıldığını belirtti ve şunları söyledi: 

'Şu anda madenlerde her iki sisteme de geçilmiş olması gerekiyor. Yaşanan kazalar sonrasında hem takip sistemi, hem de hayat hattı sistemi getirildi. Her iki uygulama da 2017 yılına bırakılmış oldu. Madenciler için hayati nitelikte olan tedbirlerin niye ertelendiğini biz de bilmiyoruz.'

AB mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartı da 2020'ye ertelenmişti

AB mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartı da 2020'ye ertelenmişti

Geçtiğimiz yıl yapılan bir yönetmelik değişikliğiyle de, madenlerde Avrupa Birliği mevzuatına uygun malzeme ve koruyucu sistem kullanma şartı, 2020'ye ertelenmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
24
14
2
2
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Nalan Zencirci

Reza ABD'de tutuklanınca yusuf yusuf ol, gece yarısı apar topar toplanıp kişisel bilgilerin yurt dışına çıkışını engelleyen yasa çıkar; yandaş patronların ma... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Eğer celladına aşık olmuşsa zillet millet bişeyler işte. Seçim sonrası paylaştığımız bütün iletiler işte...

kartacali

soma bu haberi beğendi...