Los Angeles'ın Simgesi Haline Gelen Hollywood Tabelasının İlginçlikte Zirve Yapan İnşa Edilme Hikâyesi

198PAYLAŞIM

Hollywood’un sinema endüstrisinin temel taşı olduğu konusunda hemfikiriz, öyle değil mi? Sonuçta beyaz perdeyle uzaktan yakından alakalı olan herkes, Hollywood’a ve onun Los Angeles’taki meşhur tabelasına aşinadır diye tahmin ediyoruz. Yıllar içinde şehrin simgesi haline gelen bu tabelanın oldukça ilginç bir inşa edilme öyküsü var...

Hollywood’un Lee Dağı’na 13 Haziran 1923 yılında inşa edilen ve hem sinema sektörünün hem de Los Angeles Şehri’nin simgesi haline gelen meşhur yazıyı biliyorsunuz.

Tıpkı Eiffel Kulesi'nin olmadığı bir Paris düşünemediğimiz gibi 'Hollywood' yazısının olmadığı bir Los Angeles da düşünemiyoruz. Ancak beyaz perdenin simgesi olan bu tabelanın dağın tepesine konulmasında zannedildiği gibi sinema dünyasının değil, gayrimenkul uzmanlarının parmağı vardı.

Hollywood tepelerine yerleştirilecek olan bu tabela, 15’er metre uzunluğundaki harflerden oluşuyordu ve başlangıçta 'Hollywood' değil ‘Hollywoodland’ olarak yazılmıştı.

Reklamı yayınlayan gayrimenkul uzmanları, tepelerin Hollywood’a bakan tarafında yüksek meblağlar harcamadan mükemmel bir manzaraya sahip olunacağını söylüyorlardı. Bu yazı Los Angeles’ın Hollywood bölgesindeki alt tabaka bölgelerin iskan edilmesi için geliştirilen projenin açık alan reklamıydı anlayacağınız.

Gayrimenkul uzmanları, Hollywoodland yazısının güney yönüne bakacak şekilde tepeye yerleştirilmesi konusunda Crescent Sign Company ile bir kontrat imzaladılar.

Tabelayı tasarlayan kişi şirketin sahibi Thomas Fisk Goff’tu. Tabelanın her harfi 9 metre genişlikte ve 15 metre uzunluktaydı. Harflerin aydınlatılmasında yaklaşık 4 bin ampul kullanılmıştı ve projenin tamamı 21 bin dolara mal olmuştu.

Başlangıçta tabelanın kalıcı olarak tepede durması planlanmamıştı ancak Amerikan sinemasının parlaması ile birlikte tabelanın da bir simge olarak korunmasına karar verildi.

Tabelanın resmi bakım ve onarımı 1939 yılında sona ermiş ve tabela bu tarihten itibaren hızla bozulmaya başlamıştı. 1940 yılında ise tabelanın bakımını yapmakta olan Albert Kothe, H harfinin yıkılmasına sebep olan bir kazaya neden oldu. Alkollü bir şekilde dağa çıkan ve dengesini sağlayamayıp harfe çarpan Kothe, sebep olduğu bu kazadan yara almadan kurtuldu ancak arabası ve harf zarar gördü.

1949 yılında, Hollywood Ticaret Odası ile Los Angeles Şehir Parkları Departmanı, tabelanın yeniden yapılması ve bakımı konusunda anlaştı. Ama sondaki land’in kaldırılması şartıyla…

Hollywood kelimesinin şehrin simgesi olarak kalması için anlaşmaya varan iki taraf, ne yazık ki iş elektrik faturasını ödemeye gelince birbirine düştü. Aydınlatma masraflarını üstlenmek istemeyen ticaret odası, ampullerin yenilenmesi fikrinden vazgeçti. Üstelik bakım çalışmalarının ardından tabela yeniden bozulmaya başlamıştı. Bir süre sonra harabeye dönen tabeladan geriye kala kala 'HuLLYWO D' yazısı kaldı.

Tabelanın içler acısı haline dayanamayan bağışçıların desteğiyle Hollywood Ticaret Odası uzun yıllar dayanacağını tahmin ettiği, Avustralya çeliğinden imal edilen harfleri eskileriyle değiştirdi.

Bağış için 250 bin dolar toplanmıştı. Tasarlanan yeni harfler 13.7 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 11 metre genişliğindeydi. Tabelanın açılışı ise 60 milyon kişi tarafından seyredilen bir canlı yayınla yapıldı. Bu tabela artık oyuncu olma hayaliyle yanıp tutuşanların aklına gelecek ilk şey olacaktı.

Tabii, parlak hayallerin bir numaralı simgesi olan tabelanın kötü olaylara sahne olduğu anlar da yaşanmadı değil…

Bunlardan en üzücüsü 1932 yılında gerçekleşmiş ve Peg Entwistle adlı bir oyuncu, tabelanın H harfinden atlayarak intihar etmişti. Cesedi ancak iki günlük aramanın sonunda bulunan genç kadının intiharının altında yatan sebebin Hollywood’da tutunamamak olduğu söylendi.

Yaşanan bu trajediden iki gün sonra, Entwistle’ın amcasının eline talihsiz genç kadının intiharından bir gün önce postaya verilmiş bir mektup geçti.

Mektup bir yapım şirketinden geliyordu ve genç kadına başrol teklif edilmişti. İşin garip tarafı, Entwistle'ın canlandırmasını istedikleri karakterin de final sahnesinde intihar edecek olmasıydı. Eğer genç kadın yaşadığı acılara iki gün daha dayanabilseydi, çok daha farklı bir hayat yaşayacaktı kim bilir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
senkimsinya

hto ( hollwood ticaret odası) tabelanın yerınde kalması için bağış topladı.bunu gören lahm(los angelos harlem muhtarlığı ) kermes düzenledi vatandaşlarla birlik oldu.los angelos büyükşehir belediyesi de başkan Şakil Oneil önderliğinde bunun şerefine yağlı güreş düzenledi.törende konuşan başkan Şakil:allahın izniyle bütün hemşerilerimizin gayretiyle bu yazının burda kalması için elimizden geleni yapacağız. bu yazı artık buranın simgesi oldu. yakın zamanda bölgeyi turizme açacağız ve bölgemize bir gelir kapısı oluşturacağız. şeklinde konuştu

balli

O psikolojiyi anlayamam ama şu dunyada intihar etmek kadar salakça birsey yok onune ne firsat cikacagi belli olmuyor

Görüş Bildir