Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Küresel Isınıyoruz! Peki İklim Değişikliği Penguenleri Nasıl Etkiliyor?

-

Hayatlarımızı doğrudan etkilemediği için belki farkında bile olmuyoruz; ama küresel ısınma canlıların yaşam alanlarını bir bir ellerinden alıyor.

Penguenler de, iklim değişikliğinden en çok etkilenen canlılardan biri. BoredPanda'dan derlediğimiz bu haber ile umarız küçük de olsa bir farkındalık yaratmayı başarabiliriz.

Kaynak: http://www.boredpanda.com/how-antarctic-...

NASA bilim adamlarına göre, 2016'nın ilk yarısı gezegenin kayıtlardaki en sıcak dönemi.

Penguenler de, yaşam alanlarını doğrudan etkilediği için bu ısınmadan haliyle zarar görüyorlar.

Bir yandan, erimiş buz Gentoo, Adelie ve Chinstrap penguenlerinin daha çok üremesine olanak sağlıyor.

Çünkü, bu türler yavrularını buz üstünde büyütmüyorlar; aksine Güney Kutbu'nun buzla kaplı olmayan kıyı şeridinde büyütüyorlar.

Yuvaları yapmak için de çakıl taşları topluyorlar.

Hem anne hem baba penguenler; taş, çim, tüy ve yosundan dairesel şekilde yaptıkları yuvanın inşasında birlikte çalışıyorlar.

Ancak daha çok üreseler bile, bu koşullar altında büyüyüp gelişebilen tek tür Gentoo penguenleri.

Çünkü, Gentoo penguenlerinin beslenme biçimi diğer iki penguen türüne göre daha esnek.

Gentooların beslenmesi, diğer iki tür gibi, minik kabuklu canlılara ya da krile o kadar da bağımlı değil.

Bu yüzden sayıları hala artabiliyor.

Ancak Adelie ve Chinstraps penguenleri için durum pek de iç açıcı değil.

Çünkü, okyanusun ısınması ve buzulun erimesi onlar için ana besin kaynakları olan krillerin sayısında ciddi bir azalma demek.

Bölgedeki kril sayısı 1970'lerden bu yana %80 oranda azaldı.

İklim değişikliğine karşı en hassas tür olan Adelie penguenlerinin sayısı da hızla azalıyor.

Scientific Reports adlı bilim dergisinde yayınlanan habere göre, bilim adamları 2060 yılına kadar Adelie kolonilerinin %30'unu kaybedebileceğimizi düşünüyorlar.

Karbondioksit, ısı kapanı etkisi yarattığından, son yıllardaki ısınmanın büyük ölçüde sorumlusu olarak gösteriliyor.

Günlük hayatın gündelik işlerinde yapacağımız ufak değişikliklerle, karbondioksit emisyonunu azaltmamız mümkün.

Örneğin, yerel ürünler kullanıp geri dönüşüme özen göstererek...

Gezegende bizden başka canlıların da yaşadığını unutmayıp bilinçli kararlar vererek, hep birlikte bir fark yaratabiliriz.

Böylelikle, hassas türlerin göz göre göre yok olmasına engel olmuş oluruz.

Gelecek nesillerimiz de Neşeli Ayaklar izleyebilsin diye🐧🐧

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
leticia-yuno

Bunu okuyan bir insan bir gün böyle biri olmaya karar verir 2 gün sonra ye iç sıç.. Hiç başkalarını düşünen yok sokakta ölen birini görse anca izler hiç ambulans çağırmaya bile yeltenmez.. Aşağıda bir arkadaşın dediği gibi okulda güzel bilgileri öğretip yarın çocuklara zehirli gaz solutur. 2-3 geri dönüşüm kutusu yaptık diye götü kalkan insanlar.. Bizim geri dönüşüm kutusu 2 senedir aynı duruyor. Cam bölümünde plastik, plastik bölümünde cam var ağzına kadar saçma sapan şeylerle dolu.. Okulda öğrettiler diye geri dönüşüm için kağıt toplayan çocuğun kağıtları da kapıcı ile birlikte diğer çöplerin arasına gider. Kimsenin umrunda değil burada paylaşınca da kimsenin umrunda olmuyor. İçerik çok güzel olmuş ama kim bilir kaç kişi bunu görünce ekranı kaydırdı, umursamadı bile.

cevoland

merkezden ayrılmış ufak bir buz kütlesi ve üzerine çıkmış çaresiz bir kutup ayısı fotoğrafı görmeden ikna olmayacağım gerçek.

Gizli Kullanıcı

Siz işeyip sıçtığınız suyu denize akıtmaya devam edin. Okulda ''bacaya arıtma sistemi takılmalı'' diye öğretip daha okulun bacasına dokunmayan siz. Anca fikir verirsiniz ama bi halt yapmazsınız. Hayvanları öldürürsünüz. Hem de zevk için. Kahrolsun bu insanlık !

corpse-bride

bazı seylerı pratıkte yasamadıgımız ıcın okulda ogrettıklerımız havada kalıyor buda okulu sıkıcı hale getırıyor bızde sıkayetcıyız bu durumdan kac sefer tvde atık yaglarla ılgılı kamu spotu yapıldı ogrencı gelıp soruyor nereye atıcaz hocam reklamda gordugumuzu yapamıyoruz atıcak alıcak yer olmadıgından dıye

eren-baykss

Hangi geri dönüşüm marketlerdeki mi,büyükşehirlerdeki mi,plajlardaki mi Ne kadar çok çevreci bir ülkeyi dimi her tarafta geri dönüşüm kutuları var(!)

eren-baykss

Ülkeyiz

Gizli Kullanıcı

Çok doğru, ben yazacaktım.

corpse-bride

sanayı ureten devletler ne yapmayı dusunuyormus pekı karbon salınımı en cok onlarda onlar azaltmadıkca sadece bızım yapmamızla cozum uretılmez kaldı kı artık bazı seylerde gec kaldık sadece etkı duzeyını belkı dıyorum azıcık dusurebılırız yoksa gelecek nesıle b. gıbı bır dunya bıraktık sımdıden

Görüş Bildir