Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köprüden Tünele Dönüşüp Danimarka ve İsveç'i Birleştiren Mühendislik Harikası Geçit

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Øresund (Öresun), Danimarka'nın başkenti Kopenhag ile İsveç kenti Malmö'yü birbirine bağlayan müthiş bir mühendislik harikası!

Kaynak: http://twistedsifter.com/2015/09/oresund...

1 Temmuz 2000'de açılan 12 km'lik geçit, ödül almış çift hatlı demir yolu ve 2 gidiş 2 gelişten oluşan 4 şeritli otoyolu barındıran, 8 km'lik köprü ve yapay ada üzerinden geçiş yaptığınız 4 km'lik tünelden oluşmakta.

Baş mimarlığını George K.S. Rotne'nin yaptığı Øresund, Danimarkalı mühendislik firması COWI tarafından tasarlanmış.

Danimarka ve İsveç tarafından ortaklaşa yönetilen geçit, ismini aldığı Øresund Boğazı'nı geçmekte.

12 km'lik Øresund'u kullanabilmek için  geçiş ücretini ödemeniz yeterli. Tabi yaklaşık 4650 km'lik diğer kara yolu seçeneğini kullanmak istemiyorsanız!

Köprünün bir kısmını kablo destekli bölüm oluşturuyor, 409 m'lik bu bölümü 204 m uzunluğundaki 2 kule destekliyor. Köprü üst kısmında otoyolu, alt kısmında ise demir yolunu barındıran 2 katlı bir yapıya sahip.

Köprünün kirişler ve dalgakıranlar da dahil olmak üzere büyük bir bölümü karada inşa edilip yüzen vinçlerle yerlerine yerleştirilmişken, kablo destekli bölümün kuleleri doğrudan yerlerinde inşa edilmiş.

Deniz tabanından çıkarılmış materyallerden doldurularak inşa edilmiş insan yapımı ada Paberholm, köprü ve tünelin birbirine bağlandığı bölüm olarak kullanılmakta. Geçidin 4 km'lik tünel bölümü ise karada, çoğunlukta beton kullanarak üretilip, yüzen vinçlerle, deniz tabanında açılmış hendeklere yerleştirilmiştir.

Yapay ada Paberholm'un florası ve faunası kendi kendisine gelişebilmesi için tamamen serbest bırakılmış, bir süre sonra ada biyologlar için cennete dönüşmüş, konuyla ilgili bir botanik derneği olan "The Lund's Botanical Association", adada 500'ün üzerinde bitki çeşidi olduğunu söylemekte, bunun yanında ada kuşlar için popüler bir üreme alanına, yeşil kara kurbağası için ise bir yaşam alanına dönüşmüş.

Øresund'u kullanan yolcuların yaklaşık %66'sı bunu Kopenhag ile Malmö arasındaki 35 dakikalık tren seferiyle gerçekleştirmekte.

İsveç ve Danimarka arasında Øresund'un sağladığı bu kısa bağlantı, toplamda yaklaşık 3,7 milyon insanın yaşadığı iki bölgeyi birbirine bağlayıp, bölgede yaşayan insanlara karşılıklı olarak istediği ülkede yaşama ve çalışma olanağı sunmakta!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merveakgul

çok hojdu ama banene....

e_nsal

Bizimde böyle karşılıklı bir dostluk köprüsü inşa edebileceğimiz siyasal ilişkilerimizin iyi olduğu komşularımız olmasını isterdim.

aysegulliver

Bu köprünün konu olduğu Danimarka-İsveç yapımı "Bron/Broen" dizisini şiddetle tavsiye ederim:

devrimatesi

bizimkiler böyle birşeye kalkışsa ülkeyi inşaat şantiyesine çevirirler

boooo

ne zaman " adamlar yapıyor be abi " demeyi bırakıp, " nasıl yaptılar, araştıralım, öğrenelim, daha iyisini yapalım " dersek bu noktaya gelebiliriz.

Görüş Bildir