Görüş Bildir
Haberler
Kırım Tatarları, "Milli Özerklik" Kararı Aldı

Kırım Tatarları, "Milli Özerklik" Kararı Aldı

Onedio Medya
29.03.2014 - 20:09 Son Güncelleme: 29.03.2014 - 20:30

Kırım Tatarları, "Milli Özerklik" Kararı Aldı

Rus yanlısı Kırım yönetiminin Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi ve Rusya'ya bağlanma anlaşması imzalaması üzerine, yarımadadaki Tatar halkı, Kırım Tatar Milli Kurultayı'nı toplayarak 'milli özerklik' kararı aldı.

Kurultay gündemindeki 'milli özerklik kurma tasarısı', 212 delegenin oyuyla kabul edildi. Oturumda 1 kişi ret, 4 kişi çekimser oy kullandı.

Kırım'a doğrudan havayolu seferlerinin durdurulmasından dolayı, kurultaya Kırım Tatar diasporası temsilcileri katılamadı.

Kurultay delegesi Nariman Celilov, yaptığı konuşmada, Rusya Federasyonu'na değil, Ukrayna'ya bağlı ulusal özerklik istediklerini vurgulayarak Rusya Federasyonu'nun eski Akmescit Başkonsolosu Vladimir Andreyev'in KırımTatarlarını 'Nazi işbirlikçisi' olarak nitelendirdiğini hatırlattı.

Celilov, 'gelecekte gizli servislerin baskısı altında olacaklarını ve sorunların artacağını' kaydederek, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerinin, Kırım Tatar lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nu desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Delegelerden Rıza Şevkiyev de Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun Kırım'ın yeni hükümetini ve Rusya'ya bağlanma kararını tanımamaya ilişkin tutumunu destekleme çağrısında bulundu.

Reddedilen tasarı

Kurultaya, Ali Özenbaş başkanlığındaki Denetleme Komisyonu tarafından Kırım Tatar halkının, adının 'Kırımlı' olarak değiştirilmesine ilişkin bir karar tasarısı da sunuldu.

Basında, okullarda, devlet kurumlarında 'Kırım milleti', 'Kırım halkı', 'Kırımlar' (Kırımlılar), 'Kırımca', 'Kırım dili' terimlerinin kullanılmasını öngören tasarı, yapılan oylamada çoğunluk sağlanamadığı için

kabul edilmedi.

'Ukrayna vatandaşlığından çıkmayın'

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, oturumda Kırım Tatarları'nın Rusya vatandaşlığını kabul edip etmeyecekleriyle ilgili konuyu da tartışmaya açtı.

Meclis üyelerinden Hasan Egiz, 'Biz bugün nasıl bir devlet şekli kurulacağını belirleyemeyiz. Bu gelecekte yapılacak müzakereler neticesinde şekillenecek bir konudur. Biz Ukrayna vatandaşlığını terk etmeyeceğiz. Biz Rusya vatandaşlığını kabul ederiz ama Ukrayna vatandaşlığından çıkmayız' dedi.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/dunya/ki...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın