Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kimse Pek Bilmese de Kötü Stratejisi Yüzünden Osmanlı İmparatorluğu’nun Kaderini Değiştiren Zenta Savaşı

788PAYLAŞIM

Osmanlı ordusu tarihte belki de ilk defa böyle hatalar yaptı ve yanlış stratejilerle dolu savaşın sonuçları çok ağır oldu...

Bu içerik hazırlanırken BritannicaHistory Hit, Ekşi Sözlük ve Beyaz Tarih sitelerinden yararlanılmıştır.

Tarihçilerin "Zenta Yılı" ismini vermelerine sebep olan büyük bozgun!

Zenta Savaşı (11 Eylül 1697), Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya arasında yaşanan savaş, Tisa Nehri'ndeki Zenta'da (şimdi Senta, Sırbistan) Osmanlı ordusu karşısında Avusturya kuvvetlerinin askeri zaferi ile sonuçlandı ve Avusturya'yı Orta Avrupa'nın en önde gelen gücü yapan bir savaş olarak tarihe geçti.

Osmanlı ordusu için hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmadı.

Osmanlı Devleti’nin Viyana'da aldığı yenilgiden güç alarak Avrupa'da, Osmanlı’ya karşı Avusturya, Lehistan, Rusya ve Venedik’in katılımı ile 1684 yılında "Kutsal İttifak" oluşturuldu.

Viyana yenilgisi, Osmanlı'nın Avrupa’ya istikrarlı ilerlemesini sonsuza dek durduran ve tarih değiştiren bir dönüm noktası oldu.

Güçlü bir orduyu hazin bir sona sürükleyen, yanlış kararlar...

Başından beri doğru kararları savunan fakat stratejileri hiç uygulanmayan Sadrazam Elmas Mehmet Paşa 19 Ağustos 1691 günü şehit oldu. 

Yüz bin kişilik Avusturya ordusu karşısında Osmanlı ordusunun sayısal üstünlüğü olmasına rağmen bozguna uğradı. Savaş sürecinde Mehmet Paşa'nın ölümü Osmanlı ordusu için yıkıcı bir darbe oldu.

Tarihe geçecek savaş, daha başında yenilgi zincirinden kurtulamadı.

Savaş stratejisi bakımından daha başından 1 - 0 yenilgiyle başlayan Osmanlı ordusu, savaş alanı olarak daha riskli ve uzak olan Temeşvar'da savaşmaya karar verince, ordu uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bitkin düştü.

Savaşın başlarında tüm gücüyle saldırarak, Avusturya ordusunu sıkıştıran Osmanlı yanlış bir savaş stratejisi izleyerek zincirleme bir şekilde dağıldı ve bir daha toparlanamadı.

Bir köprü Osmanlı ordusunun sonu oldu.

Köprü ortasından nehri geçmeye çalışırken bozguna uğrayan ordu, köprüden geçemeden parçalandı. Bu acı manzarayı padişah, nehrin öteki kıyısından seyretmekten başka bir şey yapamadı.

Avusturya padişahı tüm hareme, devlet hazinesine, Osmanlı sancağına, Osmanlı ordusunun toplarına ve silahlarına el koyarak Osmanlı'nın tarih boyunca yaptığı en büyük hatadan, büyük bir zaferle ayrıldı.

"Mühr-i Hümâyûn" Osmanlı tarihinde ilk defa kaybedildi.

Avusturya ordusu başındaki Prens Eugen "Bütün muharebe boyunca böyle nadir bir ganimet henüz ele geçmemiştir." sözleriyle mührün önemini vurgulamıştır.

Sultan Mustafa II’nin mührüne Avusturyalılar çok kıymet verdi ve bu zaferin bir simgesi haline getirdiler.

1697’deki Zenta bozgunu Osmanlı’daki gerilemenin başlangıcı olmuştur...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metin-uzan

Zenta savaşı ile ilgili omayan bir sürü resim koymuşsunuz. Halbuki madem konu kaybedilen askeri malzemeler ve mühür.. Müzede sergileniyor bu objeler. Onların resmini koyun. Yunan savaşının, Kurtuluş savaşının resimlerinin ne işi var bu konuda

kayzer-soze

Zetna Savaşında Avusturya ordusu sadece 450 (Dörtyüzelli) kayıp vererek 30.000 (OTUZBİN) Osmanlı askerini katleder. En ağırı Zetna da olsa bu Prens Eugene'nin Osmanlıya attığı ne ilk tokattır ne de son tokat olacaktır. Napolyon`nun bile "tarihteki en büyük general" diyerek övgüyle bahsettiği Prens Eugene 1711 Prut Savaşı, 1716 Petrovardin Savaşı (burada da Osmanlı ordusunun başındaki Silahtar Damat Ali Paşa bile öldürülür), 1716 Temeşvar kalesinin Osmanlı`dan alınması ve son olarak 1718`de Belgrad`ı Osmanlı`dan alması ile Osmanlı Avusturya`dan resmen aman diler ve 1718`de Pasarofça Anlaşması ile Tuna`nın güneyine çekilerek rahat bir nefes alır. Bu abinin Osmanlı ile alıp veremediğinin ne olduğunu bilmesem de bedelini Osmanlıya çok ağır ödettiği bir gerçektir.

yobaz-arap

1711 deki prut savaşı Ruslar ile yapıldı. Zaferle sonuçlandı. Eugene ile hiçbir alakası yok. 1735 te Belgrad geri alındı.

corpse-bride

iyide çöküşün basladıgının sınyallerı olmus bu savaslar ne yaptıysa osmanlı bundan sonra elınde patlamıs sanırım guclu olmanın verdıgı hırs ve kıbır zayıflıklarıda dogurmus bu zayıflıgı fark eden kısılerde durumu lehıne cevırmıs

fenni-sunnetci

prut bir savastan ziyade cephe catismasi gibidir zafer gibi gozukse de hemen 1 yil sonra yapilan savasta sonun baslangicidir zaten 1699 karlofca antlasmasi ile ipi cekilen osmanli,Ataturke kadar hemen hic bir savasi kazanamadi

lalettayin-bir-insan

ya arkadaş savaş kazanmak kolay mı nerdeyse 400 sene aralıksız savaş kazanmış bi millet bi savaş kaybetmiş

lalettayin-bir-insan

tabiki kaybedecek, herkes kaybeder

lalettayin-bir-insan

dayı amma sallamışsın

lalettayin-bir-insan

atarüke kadar savaş kazanamamışız HA HA HA

lalettayin-bir-insan

SEN hangi tarihi okudun, çanakkaleyi duymadın mı? kırım savaşı?? 1897dömeke savaşı ? kutül amare ?? 1807 ingiliz savaşı? napolyonun akkada mağlup edilmesi

yobaz-arap

Avusturya padişahı mı? Sivastopol da biz savaşmadık bile . Son olarak savaş mevburen düşman bölgesinde yapılmalı idi yoksa bir müdafaa savaşı olurdu. Müdafaadan zaferle ciksaniz bile anlaşma masasında bir kazanım olarak ileri süremezsiniz. Onedio iyice bozdu. Nereden buluyorlar bu cahil yazarları

akinoo

Fransa doğumlu Avusturya Prensi Eugen tam itibariyle Osmanlı'nın kabusu olmuştur. Bahsedildiği gibi önce Zenta Savaşında Osmanlı ordusunu resmen yok etmiş, daha sonra ilerleyen zamanlarda, ilerlemiş yaşına rağmen tekrar ordunun başına geçerek Petrovaradin ve Belgrad savaşlarında Osmanlı'yı yine duman etmiştir. Adam resmen bizim bugu bulmuş, bildiğin ağzımıza sıçmıştır. Ben bunları neden söyledim ben de bilmiyorum inanın, çok kırgınım Eugen'e.

enk-capital

Eugen'e o konuda ben de çok kırgınım. Ama bence bizim kaderimizde avrupa yok. Hiçbi zaman giremedik. Şimdi de giremiyoz. Bi de sorun bence osmanlı'nın kendine fazla güvenmesinde. İnsanın en zayıf olduğu an aslında en güçlü hissettiği andır.

unclecaner

Ya mevzu aslında öyle değil. Bu Eugen'ın bacısı Prenses Elenora, Bizans Kargası Polemon'la evlenecekti. Bunu duyan Sadrazam Elmas Mehmet Paşa "böyle işe lanet gele, tez gidip kelleleri alına" deyip gurur yapmış orduyu sürmüş Viyana'ya.. Osmanlının içindeki gizli ajan Delibaş Alyon'da bunu hemen Bizans Kargası Polemon'a yetiştirmiş, Polemon'da Prenses Elenora'ya söylemiş, Elenora'da gitmiş abisini çağırmış. Eugen'de savunmayı güçlendirmek için Hilaryon Kalesine haber salıp Avusturya Kralı III. Leo İsauryalı'yla birleşmiş. Neye uğrayacağının farkında olmayan ve bi hatun uğruna Viyana'ya kadar dayanan Osmanlı oracıkta paket olmuştur. Bizimkiler savaştan sağ kurtulup dönerken Prenses Irene ve onun hizmetçisi Alonya'yı bi de bi kaç manit kapmışlar Avrupa şu an o yüzden onların öcünü almak için hala üstümüze geliyor. Şer odakları işte bunlar.

Görüş Bildir