Görüş Bildir
Haberler
Kılıç: "Gündüz Maçları İvme Kazandıracak"

Kılıç: "Gündüz Maçları İvme Kazandıracak"

Fatih
23.01.2015 - 22:12
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, futbolda gelecek sezon uygulanmaya başlanacak yabancı oyuncu kuralıyla birlikte rekabetin artacağını ve kalitenin yükseleceğini söyledi.

Bakan Kılıç, NTV ve NTV Spor ortak canlı yayınında futbolda yeni yabancı kuralından gündüz maçlarına, Olimpiyat Stadı’nın son durumundan, Türkiye’nin olimpiyat adaylığına kadar bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Kılıç, yabancı oyuncu kuralında yapılan değişiklikle ilgili şöyle konuştu:

'Burada bir şeyi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Verilen bir hak, zorunlu kullanılması gereken bir şey değildir. İsterseniz 11 yabancı oyuncuyla sahaya çıkabilirsiniz, bu bir haktır. Sizin illa da 11 yabancı oyuncuyla sahaya çıkmanız mecburi değildir. Fakat altyapıdan kadroda en az iki futbolcunun olması şartı, yerli kalecinin olması şartı, bunlar olumlu tarafları bence. Bir de ortaya konulan, aralarında kulüplerle, yönetimlerle müzakere ettikleri yeni bir sistem var. Bunu bir görelim. Yerli futbolcuyu daha fazla oynattığınız zaman federasyondan destek alıyorsunuz. Bu da bir teşviktir.'

Gündüz maçları

Türkiye Futbol Federasyonu'nun açıkladığı ikinci yarı fikstüründe gündüz maçlarının da bulunmasına ilişkin Kılıç, 'Ortak toplantılarda 'bir kez daha denense iyi olmaz mı?' noktasına gelinmişti. Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında da kulüp başkanlarımızın da bu noktada bazı talepleri oldu. Futbol Federasyonumuz da bu noktada bir adım attı. Ümit ediyorum ki hayırlı olur, iyi olur. Şahsi kanaatim bir ivme kazandıracağı, iyi bir sonuç getireceği. Gündüz yapılan maçlara aileler çocuklarıyla gelir, profil farklılaşır' diye konuştu.

Avrupa'da, Latin Amerika'daki liglerde gündüz maçlarının oynandığını belirten Bakan Kılıç, 'Şehirlerin ve oradaki spor severlerin yaşayabileceği iyi bir atmosfer olduğunu düşünüyorum. Biz de zaten bu uygulama vardı ama bir dönem uygulanmadı. Bir deneyelim, umuyorum ki iyi olur ve buradan yolumuza devam ederiz. Liglerimizde gün ışığıyla beraber yaşadığımız bir spor atmosferi olur' ifadesini kullandı.

Bakan Kılıç, futbol kulüplerinin maddi sıkıntılarına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

'Aslında Fatih (Terim) Hoca’nın dile getirmiş olduğu konular artık açıkça konuşuluyor. Bununla kastettiğim, gerçekleri görmemiz lazım. Gerçekleri kabul edip konuşmazsak, gerçek sorunlarımızı ortaya koymazsak, sorunların çözümünü bulamayız. Ötele, ötele, ötele, ‘Bugünü geçir, yarın başkası düşünsün’ ile yürümüyor. Futbol kulüplerimizin mali yapısı sıkıntılı. Bunu çözmeye yönelik ne yapılabilir buna bakmamız lazım. Biz yapmazsak uluslararası anlamda üstümüze geliniyor.'

İlk katıldığı Kulüpler Birliği Vakfı toplantısında konu nedir, ne yapılması gerekiyor, acı reçetenin ne olduğu ve bununla ilgili ne yapılması gerektiğini açık şekilde konuştuklarını dile getiren Kılıç, şöyle devam etti:

'Kulüp başkanları da durumun farkında. Bu süreç nasıl yaşandı, buraya nasıl gelindi biliyorlar. Burada bizim de üstümüze düşen görevler var. Kulüpler Yasası ile kulüplerin yasal altyapısını oluşturan mevzuatla ilgili çalışmamız var. Şu andaki yapıları ile bu yapacağımız çalışmayla ortaya koyacağımız yapının farklılığı var. Gerekli olan bazı değişiklikler var. Gerekliden kastım ne? Var olan yapının yürümediğini görüyoruz, düzgün bir yapıya geçmemiz lazım. Kulüpler Yasası ile ilgili yapılan çalışmayı, bizim getirdiğimiz noktadan ileri taşımak üzere fikir alışverişine başlamış durumdayız. Kulüp temsilcilerimizden aldığımız bilgilerle beraber hazırladığımız bir taslak var ve şimdi bu taslağı daha da iyi hale getirerek, herkesi kucaklayacak bir hale getireceğiz. Belli yerlerde doğru olduğuna inandıklarımızı yapacağız. Tabii ki ortak anlamda birleştiğimiz çok yer var. Taslakta anlaşılan noktalar, anlaşılmayanlardan fazla ve bu bize umut veriyor.'

'Türkiye’ye has sıkıntılarımız var, bunları da aşacağız' diyen Bakan Kılıç, 'Sorunlarımızı açık ve seçik şekilde dile getirmezsek, çözümü başka yerde ararsak ve sorunun temelini doğru yere koymazsak çözümü de bulamayız. Sistemdeki sıkıntı, arıza, gittiğimiz yolda duvara vurduğumuz zaman, hep beraber vuracağız. Bunu, hep beraber vurmama yönündeki çözümü bulmamız lazım. İşte bu atmosfer ciddi manada yakalanmaya başlandı. Oradaki pozitif hava, dalga dalga bütün yönetimlere, oradan taraftarlara, futbolculara, sporculara, teknik adamlara, hepsine yansıyor' şeklinde konuştu.

'Olimpiyat Stadı, futbol stadı olarak yapılmadı'

Zemini tartışma konusu olan Olimpiyat Stadı'nın, futbol stadı olarak yapılmadığını belirten Bakan Kılıç, 'Olimpiyat adaylığımızı değerlendirecek noktada olduğumuz zaman bütün farklı branşları içeren bir kompleks yapı olarak yapıldı' dedi.

UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nin Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynandığını hatırlatan Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

'Tarihi bir maç oldu. Şampiyonlar Ligi finalleri arasına damgasını vurdu. O zaman Atatürk Stadı, o anlamda bir ambiansı yaşattı. Çünkü alt yapısı ona uygundu. Futbol stadı değil, Olimpiyat Stadı ve tribünlerin mesafesi, her şeyiyle beraber tamamen futbol için dizayn edilmiş bir stat değil. Başka eksiklikleri, rüzgarla ilgili sıkıntıları vardı. Zeminine gelince, hava şartlarının etkilediği bir yapı.'

Türkiye’deki statların zeminleriyle ilgili bir çalışma yaptırdığına dikkati çeken Bakan Kılıç, 'Genel anlamda çim alt yapısında, o zeminle yaşananlarla ilgili hem araştırma yaptırıyorum, hem de nasıl bunu daha hızlı bir şekilde giderebileceğimiz noktasında çalışıyoruz. Avrupa’nın kuzeyinde çok yağmur yağıyor ama bu tip şeyler yaşanmıyor. Çözebildiğimiz statlar da oldu, çözemediğimiz yerler de oldu. Biz hiçbir sporcu kardeşimizin saha şartları yüzünden her hangi bir şekilde zarar görmesini istemeyiz. Bununla ilgili sorumluluk sahibi olanların da sorumluluklarını yerine getirmesi konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Yaptırım gücümüz de var' değerlendirmesini yaptı.

Devreye girecek olan yeni statların maç yükünü azaltacağını ifade eden Kılıç, 'Bu çalışmayla beraber yurt dışından da bazı uzmanlarla görüşülüp, getirilen ekiplerle beraber yapılacak çalışma sonucunda daha başarılı bir çim yapısıyla, futbol sahası yapısıyla yolumuza devam edeceğimizi düşünüyorum' diye konuştu.

Uluslararası müsabakaların yapılabilmesi için Olimpiyat Stadı'nın çevresinde değişiklikler yapacaklarını ve alt yapısını geliştireceklerini belirten Kılıç, 'Daha farklı bir etraf çalışmasıyla, çevre düzenlemesiyle ve aynı zamanda yapılacak bazı alt yapı çalışmalarıyla çok daha farklı şeylere cevap verebilecek hale getirmek niyetindeyiz. Sonuçta yapılmış olan bir stadımız, biz de bazı noktalarını eleştiriyoruz ama elimizdekini en iyi ve verimli şekilde kullanmamız gerekiyor' dedi.

'Türkiye spor alt yapısına en fazla yatırım yapan ülke'

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Türkiye'nin spor alt yapısına en fazla yatırım yapan ülke olduğunu söyledi.

Spor federasyonlarına verilen maddi desteğin dışında, Türkiye'nin alt yapı yatırımları konusunda da çok ileri bir noktada olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, 'Türkiye’deki ekonomik yapının çok daha farklı bir yere gelmiş olmasının bundan 12 sene öncesine nazaran çok büyük etkisi var. Bir çok ilimizde ve ilçemizde yapılan spor tesisi yatırımlarımız bulunuyor' şeklinde konuştu.

Yapılan tesislerin kullanılması gerektiğine de dikkati çeken Kılıç, 'Elinizdeki envanteri siz vatandaşlarınıza halkınıza sunmazsanız, kullandırmazsanız o zaman onu yapmanızın çok fazla bir anlamı olmuyor. Dolayısıyla bunu yapmamız gerekiyor. Federasyonlarımızla, kulüplerimizle, sporcularımızla beraber bunu yapmamız gerekiyor' dedi.

Federasyonlara verdikleri mali desteğin karşılığında daha iyi sonuçlar beklediklerine dikkati çeken Kılıç, şöyle devam etti:

'Ne kadar para verirsen, o kadar başarı gelir demiyorum. Burada paranın miktarı değil, nasıl kullanıldığı önemli. Verdiğimiz paranın kaynağın nasıl bir verim içerisinde kullanılıp, kullanılmadığı daha önemli. Siz verilen kaynağı doğru şekilde kullanırsanız, sporcuya, o sporcunun antrenörüne, onun sağlığına, beslenmesine ortak harcarsanız, o zaman başarı getirirsiniz. Burada TOHM merkezlerimiz devreye girecek. Bu noktada tesislerimizin de verimli kullanılabilmesi gerekiyor. Bu kadar imkanın sunulduğu yerde iyi bir sistem kurmamız gerekiyor. Sistematik düşünmek lazım. Yani bugünü kurtaralım, yarına bakarız diye bir şey yok. 2016 Olimpiyatları yaklaşıyor. Sistematik geleceği hedeflemeliyiz. Bazı ülkeler 2024 Olimpiyat Oyunları’na hazırlanıyor. Biz de 2020, 2024 Olimpiyat Oyunları için şimdiden çalışmaya başlamalıyız.'

'Gençlik Merkezlerimizin sayısı artacak'

Bakan Kılıç, 2002'de 74 adet Gençlik Merkezi bulunduğunu, bu rakamın 2014 sonu itibariyle 191 olduğunu ve toplamda 344’e yükseleceğini söyledi.

Bu merkezlerdeki üye sayısının 11 bin 600’den, 850 bin rakamını aşacak noktaya eriştiğini dile getiren Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

'Üye kardeşlerimiz çeşitli faaliyetlere katılıyor. Örneğin yaz ve kış kamplarımız oluyor. Bu kampların da sayısını arttırdığımızı belirtmek isterim. Geçen yıl 30 bin olan katılımcı sayımız, 60 binin üzerine çıkacak. Hedefimiz ise 100 bin gence ulaşmak. Bu kampları oluşturup, gençlerimizin bir arada beraberce olmalarını, spor ve sosyal faaliyetlere katılmalarını amaçlıyoruz. Gençlik merkezlerimizde verdiğimiz hat, Osmanlıca, ebru, farklı müzik aletleri eğitimi gibi eğitimlere farklı konu başlıkları da ekleyeceğiz. Ayrıca işaret dili konusunda, belli bölgelerde gelen taleplere yanıt veriyoruz.'

AA, Musa Samur

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0