Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir. Onedio ana sayfasından, kategori sayfalarından ve arama motorlarından bu içeriğe ulaşılamaz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kariyerinize yön verecek 15 önemli ipucu

7PAYLAŞIM

Kariyer yolculuğunda sizinle birlikte hareket eden yanlış davranışlar, sizi fazlasıyla etkileyebileceği gibi çalışma arkadaşlarınızı ve yöneticilerinizi de etkisi altına alabilir. Böyle durumlarda, sizden daha tecrübeli insanlardan öğrenecek çok şeyiniz var diyebiliriz. Altından kalkamadığımız durumlarda birilerinden yardım almak, onların fikirlerini dinlemek hayatımıza yön veren en önemli durumlardan biri. Ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz, işverenlerimiz ve arkadaşlarımız bizimle ilgili en çok fikir sahibi kişiler olduklarından en fazla onların tavsiyelerine güvenir ve uygularız.

Kaynak: http://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/k...

1. Her zaman öğrenmeye açık olun

Maaşınızı beğenmediğiniz ya da terfi alamadığınız için işinizi bırakmayı düşündünüz mü? Maaş ve terfiyi bir kenara atın, artık çalıştığınız yerde öğrenecek yeni bir şey bulamıyorsanız gerçekten işinizi bırakmanın vakti gelmiş demektir.

2. Tecrübe kazanmaya çalışın

Üniversitede ya da lisedeyken, hangi sektörde hangi pozisyonda çalışmak istiyorsanız onunla ilgili part time iş fırsatlarını yakalamaya çalışın. Kazanacağınız tecrübeler belki de sizin o pozisyona uygun olmadığınızı anlamanızı sağlayacak ve geleceğinizi kurtaracak.

3. Olayları akışına bırakın

Bazen basit düşünüp olayları akışına bırakmak da işe yarayabilir.

4. Sıkı çalışın

Eğer karşılığını almak istiyorsanız sıkı bir şekilde çalışmanız gerekiyor. Başarılı olmanın sırrı, iyi bir iş etiğine sahip olmaktan ve bu işi olabildiğince iyi yapmaktan geçiyor.

5. Farklı işleri öğrenmeye çalışın

Sadece kendi işinize odaklanmanız yeterli olmayabilir. Kendi işinize her bakımdan hakim olmanın yanı sıra sizinle birlikte farklı departmanlarda çalışan iş arkadaşlarınızın ne yaptığını merak edip öğrenmenizde fayda var. Bu, şirket içinde size değer katacak.

6. Meşgul görünün

Yalnız kalmaya ihtiyacınız varsa, elinize alacağınız defter ve kağıtlarla ofis içinde bir tur atın. Herkes bir işinizin olduğunu düşünecek ve sizi yalnız bırakacak.

7. Siz işiniz değilsiniz

Yaptığınız işin sizi ele geçirmesine izin vermeyin, onun üzerinde hakimiyet kurması gereken kişi sizsiniz.

8. Kendiniz olun

Bazen riskleri ortadan kaldırmak için hiç olmadığınız biri gibi davranırsınız. Bilmelisiniz ki, her zaman kusursuzmuş gibi davranmak pek çok hata yapmanıza neden olabilir.

9. Maaş her şey demek değil

Eğer çok sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız daha fazla maaş için sevmediğiniz farklı bir işle uğraşmayın. Sevdiğiniz ama düşük maaşlı bir iş bir sonraki adım için size çok şey sağlayabilir.

10. Hakkınız olanı istemekten çekinmeyin

Gece gündüz çalışıyor ve hak ettiğiniz karşılığı alamadığınızı düşünüyorsanız bunu yöneticinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Çözüme giden yolda bir adım atmak için en iyi yöntemlerden biri konuşmaktır.

11. Mükemmel iş diye bir şey yok

Dünyadaki en havalı işin dahi çok saçma, zor tarafları vardır. İşinizi seviyorsanız tüm bu zor taraflarla yüzleşip üstesinden gelmeniz gerekir.

12. Uzun süreli hedeflere odaklanın

Hayalinizdeki mesleklere ulaşmak size çok önemli görünebilir fakat asıl düşünmeniz gereken en önemli nokta, size gelecekte en çok fayda sağlayacak mesleğe ulaşmak olmalı.

13. Başkalarının sormasını beklemeyin

Bir masaya oturmanın en iyi yolu bir sandalye çekip dahil olmaktır, çünkü hiç kimse kendi sandalyesini size teklif etmez. Bu yüzden başkalarının size gelip bir teklifte bulunmasını beklemeyin, önce siz davranın.

14. Hata yapacağınızı bilin

Kariyer hayatınız boyunca, hata yapmadan çalışmaya devam edeceğinizi düşünmeyin. Yapacağınız hatalar bir sonraki adımda daha temkinli olmanızı sağlayacak.

15. Başarı için iyi giyinin

Yöneticinizle maaş ya da terfi konuşmaya karar verdiyseniz, karşısına gökkuşağı gibi bir tişörtle çıkmamakta fayda var.

Bu içerik, sadece içeriği yaratan kullanıcı profilinde listelenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir