Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kana Kana İçmeden Önce Şişe Sularda Dikkat Etmeniz Gereken Bu Detay Hayatınızı Kurtarabilir!

-

Bir şişe suyun ne gibi bir zararı olabilir? 

Suyun muhafaza edildiği kapların plastikten yapıldığını düşündüğümüzde bu ihtimal pek de düşük değil. Fakat hangi materyalin bizim için zararlı olduğunu nereden bileceğiz?

Bu ayırdı yapabilmemizi sağlayan bazı standartlar mevcut. Kullanılan plastiği niteleyen türden...

Şişenizin altına bakarsanız orada bir damga ve yazı göreceksiniz. Bu da o şişenin hangi standarta ait olduğunu gösterecek.

En yaygın standartlar şu şekilde.

Hepsine sırayla göz atalım...

1. PET ya da PETE

PET ya da PETE olarak geçen bu plastik en yaygın kullanım oranına sahip. Fakat tek kullanıma uygun tasarlandıkları için, tekrardan doldurup kullandığınız takdirde suya ağır metaller ve çeşitli kimyasallar karışabiliyor ve böylece kullanan kişinin hormon dengesi dahi bozulabiliyor! Ayrıca bu şişeler doğada oldukça zor çözünüyor.

2. HDP ya da HDPE

Daha çok süt, deterjan, yağ muhafazaları, oyuncak ve plastik torbaların imalatında kullanılan HDPE ya da HDP, suya herhangi bir kimyasal karıştırmıyor ve su söz konusu olduğunda uzmanlar tarafından en tercih edilesi plastik olarak gösteriliyor.

3. PVC ya da V

PVC ya da V ismiyle şişelerin altında bulunan bu plastik, çoğunlukla yiyecek kapları, yumuşak materyaller ve oyuncaklar için kullanılıyor. Suya iki toksik materyal karıştırabilen bu plastiğin şişelerde kullanımı tavsiye edilmiyor.

4. LDPE

Suya herhangi bir kimyasal karıştırmasa da, bu plastiğin su şişesi olarak kullanılması yasak. Yine de eğer pakedinde bu plastiğin kullanıldığı bir gıda satın alıyorsanız iki kez düşünmeniz gerekiyor. Zira suya karıştırmadığı kimyasalları, gıdalara bulaştırabilme ihtimaline sahip.

5. PP

PP, sert ve hafif olmasıyla göze çarpıyor. Isıya karşı yüksek bir dirence sahip. Öyle ki, ısıtıldığında diğer plastiklerin aksine erimiyor. Bu da onu muhafaza ettiği ürün için iyi bir koruyucu yapıyor. PP, aynı zamanda gıdada yağlanma ve rutubeti engellemek için de ideal.

6. PS

PS, çok farklı amaçlarla kullanılan ucuz ve hafif bir plastik türü. Genellikle kullan-at tarzda bardaklar ve kaplar, yumurta kapları vs. için kullanılıyor. Isındığı zaman kanserojen bileşikler yayabiliyor. Bu yüzden uzun süreli kullanımlarda kesinlikle tavsiye edilmiyor.

7. PC, Diğer

Sporcu su şişeleri, biberonlar, yemek kaplarında kullanılan bu plastiğin, en tehlikeli ve uzak durulması gereken plastik olduğu söyleniyor. Karışık polikarbon materyallerden imal edildiği için geri dönüşüme uygun değil. Bunun da ötesinde, kullanımında BPA (Bisphenol A) kullanıldığı için yemeğe ya da içeceğe kimyasallar karıştırabiliyor.

Hala kullandığınız su şişesinin altına bakıp türünü kontrol etmediniz mi?

Ufacık bir detay, sağlığınıza korumanıza yardımcı olabilir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tc-gulsun-asyanur-taskiran

SULTAN suyunda yazmiyor oyle şeyler

palimoglu

Endüstriyel şartlarda üretilmiş hiç bir üründen sağlık beklemeyin. Bildiğiniz çoğu büyük marka su işlenmiştir, üzerinde yazar. Pet şişelerde satılan ürünler farelerin cirit attığı pis depolarda, açık alanlarda güneş altında bekliyor son kullanıcıya gelene kadar. Bizzat defalarca şahit olduğum manzaradır. Bütçeniz varsa elbette cam. Kalın sağlıcakla..

ilham-senoymak

Ambalaj depolama şartları aynı olduktan sonra cam veya PET birşey farketmiyor. Ambalaj kirlenirse ikisinde de kirlenir. Bu konu üzerinde tek çözüm dönüşümlü ambalaj kullanılması. Gerek PET gerek cam da dönüşümlü ambalaj kullanılıp hem çevre açısından hemde ekonomi açısından kazanç sağlanır. Tabi bu uygulama nasıl yapılabilir o da başka sorun

eksiyukluproton

Araştırmadan paylaşım yapmayın arkadaşım. Pet denilen malzeme Poli-Etilen-Teraftalat'dır. Kendisi bir polimer malzemedir ve bu malzeme polimer yapısını koruduğu sürece hiçbir zararı yoktur. Ancak sıcaklık vb. sebeplerle monomere parçalanır ki mononerler ciddi şekilde karsinojen maddelerdir. Yok efendim ağır metaller geçiyormuş da bilmem neymiş. Yahu pet denilen malzeme (C10H8O4)n kapalı formülüne sahip. İçinde metal olmayan birşey nasıl ağır metal salabilir ? Çilek yiyip muz tadı almaya mı çalışıyorsunuz ?

shot

Bir sözelci olarak C10H8O4 şunu okumaya uğraştım :((

anil-adalier

yazma zahmetinden kurtardınız sağolun. içerikler dikkat cekici olsun diye korkutuyorlar resmen

brandaliss

üşendim

toboe_clarieu

AFFERİN! Anlamlı bişi paylaştınız sonunda beaaaa !! :D

Görüş Bildir