Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kafatasını, Beyni ve Diğer Organları Konu Almış, 1700'lü Yıllardan 17 Rahatsız Edici Resim

154PAYLAŞIM

1716 yılında Marsilya'da doğan Jacques Fabien Gautier, anatomi alanında yaptığı çalışmalar ve bu tıp alanına dair sıradışı çizimleriyle o dönem ve sonrasında adından sıkça bahsettirdi.

İnsan bedenini konu alan çizimleri, o dönemin tıp alanındaki gelişmişliği hakkında bize pek çok şey anlatıyor.

Çizimleri o dönem için fazlasıyla sıra dışı bulunan Gautier, sonralarda anatomi alanında ‘l’Essai d’anatomie’ adında bir de kitap çıkardı.

İşte o kitaptan alınmış harikulade çizimler!

Kaynak: http://dangerousminds.net/comments/distu...

1. Kitap, bu girişle başlıyor.

2. Anatomi, kelime olarak 'içten kesmek' anlamına gelir.

3. İnsan yüzü yatay olarak 3 parçaya ayırarak incelenir.

4. Saç başlangıcından gözlere kadar olan alan ‘Üst Yüz’, gözler ile dudak çizgisi arası alan ‘Orta Yüz’, dudak çizgisinden çene ucuna kadar olan alan ise ‘Alt Yüz’ olarak adlandırılır.

5. Yüz, dikey olarak ise 5 parçaya ayrılarak incelenir.

Bu sütunların her iki dış yanında 4. ve 5. sütunlar uzanır.

6. Burnun her iki kanadından geçen dik çizgiler orta sütunu oluşturur. Orta sütunun her iki yanında, burun kanadı ya da göz kapaklarının birleştiği iç nokta ile göz kapaklarının birleştiği dış nokta arası 2. ve 3. alanlardır.

7. Estetik yüz; ince bir çeneyle başlar, yukarı doğru biraz daha geniş olan yanaklar ve yüzün en geniş kısmında elmacık kemiklerinin oluşturduğu ‘ters üçgen’ şekli ile ifade edilir.

8. Zira dudak kenarları, gözün iç ve dış kenarını kesen çizgiler ve kaşların aksı hep bu ters üçgen kalıba uyarlar ve içten dışa, aşağıdan yukarı bir çizgiyi takip ederler.

9. Kafatası, beyni çevreleyen ve oldukça güçlü bir kemikten koruma sistemidir. 8 farklı kemikten oluşmuştur.

10. Kafatasının kemik yapısı kendine özgüdür. Kemiklerin birleşim noktaları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir.

11. Nedeni ise kafatası kemiklerinin birleşim noktalarının birbirine geçebilecek şekilde tasarlanmış olmasındandır.

12. İnsan vücudunun belki de en karmaşık sistemlerinden birisidir, beyin. Sırrı hakkında 300 yıl öncesinde de bir şey bilmiyorduk, halen de bilmiyoruz.

13. Anatomisine bakacak olursak eğer frontal (ön) bölge, bilinçli düşünme görevini üstlenmiştir ve zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.

14. Temporal bölge, ses ve kokunun algılanmasını sağlar ve aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.

15. Anatomi iskelet sistemi, canlılar kemiklerden oluşmuştur eklem ve bağlarla birbirlerine tutturulmuş, çevreyi kaslarla sarılı dayanak veren yapıya denir.

16. İskelet ya da iskelet sistemi, biyolojide işlek organizmaya fizyolojik dayanak veren, iç uzuvlara savunma imkanı sunan, genellikle minerallerden meydana gelen bir yapıdır.

17. Kadın üreme organları, dış ve iç üreme organları olmak üzere iki bölümde incelenebilir. Dış üreme organları gebelik oluşması için spermin geçişine izin verirken, enfeksiyon ajanlarının içeriye geçişini engeller.

İç üreme organları ise döllenmiş yumurtayı gebelik boyunca taşıyacak ve zamanı geldiğinde de doğum olayını gerçekleştirecek şekildedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bluecloud

Rahatsız edici olan ne anlamadım?

menemen

1700 lu yıllara gore oldukca iyi cizimler emek var işin içinde rahatsız edici bir sey yok

Gizli Kullanıcı

adamlar cukune kadar cizmis, helal olsun

sciencesoldier

nerede rahatsız oluyorduk pardon. eğer ilginiz varsa bakmanızı tavsiye ederim

sciencesoldier

eee tıbbın kıyısından döndüm ayrıca iğrençlik olarak bakarsan doktorluk en iğrenç meslektir ona bakarsan. olaya bilim açısından bakmak gerekir. aslında kadavraları görmek isterdim ayrıca ilginiz varsa dedim dimi.

sciencesoldier

herhalde her cesedin mezara gittiğini düşünmüyorsunuz. ayrıca ilgilisine dedim dikkatinizi çekerim. çocuk olması bakamayacakları anlamına gelmez. bakan bakıyor. kimsesiz cesetler tıp fakültesine gidiyor mesela.

roronoa

eskide ogrish diye bir site vardı yanlış hatırlamıyorsam orda direk konusuna göre ayrılıyordu trafik kazası, iş kazası,kopan uzuvlar fln fln :)

sciencesoldier

site kapanmış :)

roronoa

Kapanmıştır bizim baktığımız dönemlerde search diye bir site var dı google bilinmiyordu bile :)

roronoa

Deepwebe pek girişemedim biraz savunaya geçmek lazım onun için :) Ama hakkında sağlam şeyler duydum birazda araştırdım ama ogrish sağlamdı o konuda herkesin ulaşabilceği bir siteydi bir site daha vardı şimdi aklıma gelmedi ama onda da kurgusaldı sanırım kaçırılmış insanlar rehin alınıp işkence edilmiş tipler satanist ayinler filan :)

roronoa

Ücretsiz vpn veya proxy ler pek sağlıklı değil kolaylıkla alt üst edilebilir programlar oyüzden pek girişmedim tavsiye de etmem zaten özellikle kullandığın pc de bankacılık işlemlerini gerçekleştiriyorsan :)

sevimsizhayalet

Çok basarili

Görüş Bildir