Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kadının Temsil Gücü Ne Durumda? 23 Ülkenin Meclisinden Kadın Vekil Sayısı

343PAYLAŞIM

Dünya meclislerindeki halkı temsil etme gücü bulunan kadınların sayısını hiç düşündünüz mü? Bir zamanlar meclise girmesine dahi izin verilmeyen kadınların temsiliyet gücü bugün ne durumda?'

Bakıyoruz.

Ülke - Kadınların meclisteki koltuk oranı

Kaynak: https://public.tableau.com/en-us/s/galle...

23. Fransa - %26

22. Rusya - %14

21. Kanada - %26

20. ABD - %19

19. Suudi Arabistan - %20

18. Kamerun - %31

17. Avustralya - %27

16. Birleşik Krallık - %29

15. Sudan - %31

14. Brezilya - %10

13. Bolivya - %53

12. Japonya - %10

11. Küba - %49

10. Almanya - %37

9. Rwanda - %64

8. Çin - %24

7. İspanya - %40

6. Meksika - %42

5. İsveç - %44

4. İzlanda - %41

3. İran - %6

2. Irak - %27

1. Türkiye - %15

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ersan-guney

Suudilerin işi yalan; kadınların belediye meclislerine girmesine geçen yıl onay verdiler amaaa :); meclise giremediler, çünkü erkekler onlarlarla oturmak haram dedi :). ayrıca kadın vekillerin konuşmalarının dinlenmesi de harammış :). Bu yüzden kadın vekili bi erkek vekil seslendiro :) Yani netice itibariyle sayılar çokta önemli değil :).

tata-yayak

ulan kadın mv olsa nolur, gördük kadınlarımızıda saç/baş girdiler birbirlerine. Orada kadın ya da erkek çoğunluğunun olması mesele değil. Milleti temsil ediyormu önemli olan o. Yoksa %90 kadın olmuş ne fark eder.

vertenyan

Bu oranlar %60-70 vs civarı olsa bu bir başarı mıdır ya da fifty fifty bir durum ortaya çıksa "İşte eşitlik!" deyip övünecek miyiz ? Açıkçası böyle bir övüncü veya analizi -çok yapay olduğu için- destekleyemiyorum. Keza madem istatistiği ve matematiksel analizi salt bir neden ve sonuç mekanizması olarak seviyoruz o halde geçmişte kadın cinsiyetinin siyasetteki durumunu da sayılara dökelim ve ortada şaşırtıcı bir durum olmadığı için sakin bir şekilde yaşamımıza devam edelim ne dersiniz ?

roni_

HDP vekillerinde oran %38 iken belediyelerinde %100.

ali-ozkaya

hdp nin anasını 100 kere sikiyim o zaman

roni_

Hoşt.

kempesokan

Aşağıdaki yorumlara dikiz,Milletin Cumhuriyeti çalınıyor,yok Japonya öyleymiş,yok İran böyleymiş geyiklerindeler.Başlarına taş yağıyor farkında değiller,bu şartlar altında Firavun tebrik edilir,.

Görüş Bildir