Görüş Bildir
Haberler
İtalya'da 500 Yıllık Başyapıtlar Tehlikede

İtalya'da 500 Yıllık Başyapıtlar Tehlikede

adem kara
13.05.2014 - 09:25 Son Güncelleme: 13.05.2014 - 10:24

İtalya'nın başkenti Roma'daki en prestijli müzelerden Borghese Galerisi'nde yer alan Rönesans başyapıtları, havalandırma sisteminin yenilememesi yüzünden bozulma tehlikesiyle karşı karşıya.

Müzenin bozuk olan klimalarının yenilenememe nedeni, İtalyan hükümetinin ekonomik kriz sonrası kıstığı masraflar.

Müze, iki aydır bozuk olan klimaları tamir ettirecek ödeneği bulamıyor.

Müzede Tiziano, Caravaggio, Raffaello ve Bernini gibi Rönesans döneminin en önemli isimlerinin yapıtlarının yanı sıra antik heykeller ve mozaikler de var.

Müzenin direktörü Anna Coliva, 'acil bir durumla' karşı karşıya olunduğunu söylüyor, '1997'de kurulan klima sistemi tamamen iflas etmiş durumda' diyor.

Havalandırma sistemiyle ilgili sorunun yıllardır çözülemediğini anlatan Coliva şöyle devam ediyor: 'Yeni bir sistem kurulması talebi 4-5 yıldır gündemde. İki yıl önce de motorlardan biri yenilendi ama daha sonra kaynak eksikliği nedeniyle başka bir şey yapılamadı.'

Müzenin bir çalışanı da bu mevsimde hava sıcaklıklarında ani değişimler yaşandığını vurgulayarak 'Dondurucu soğuktan dayanılmaz sıcaklara geçiyoruz. Bu yüzden pencereleri açmak zorunda kalıyoruz' diyor.

Koruma ve Restore Yüksek Enstitüsü'nden Elisabetta Giani, pencereleri açmanın eserleri büyük bir risk altına sokabileceği uyarısında bulunuyor; 'Açık pencereler tamamen kontrol dışı bir atmosfer yaratiyor, içeri girebilecek kimyasal ve biyolojik maddeler eserlere zarar verebilir' diyor.

Giani, başta tablolar olmak üzere tüm sanat eserlerinin tutulduğu ortamda, havanın kesinlikle 30 santigrat dereceyi, nem oranının da yüzde 55'i aşmaması gerektiğini vurguluyor.

Rönesans dönemi sanatçıları Caravaggio ve Bernini'nin finansörlüğünü de yapan Kardinal Scipione Borghese tarafından yaptırılan Galleria Borghese, yılda 500 bin ziyaretçiyle İtalya'nın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0