İsmi Gezegene Bile Verilen Kahraman Bir Adam

24PAYLAŞIM

İsmi Gezegene Bile Verilen Kahraman Bir Adam

Shavarsh Vladimirovich Karapetyan ismini unutmayın… Kendisi 11 kez dünya rekoru kıran 1953 doğumlu Ermeni asıllı Sovyet bir yüzücü. Asıl önemli olan ise onun bu başarıları değil. Dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir kahramanlığa imza atmış bir adam olması.

Shavarsh Vladimirovich Karapetyan emekli, 1953 doğumlu, Ermeni asıllı Sovyet bir yüzücü. 11 dünya rekoru, 17 dünya, 13 Avrupa, 7 Sovyet şampiyonluğu kazanmış bir isim. Sochi Kış Olimpiyat meşalesini yakan bu ünlü sporcunun 1976 yılında yaşamış olduğu dramatik bir olay ise yeni ortaya çıktı.

Shavarsh Vladimirovich Karapetyan Eylül 1976′da Ermenistan Erivan’da bir otobüsün göle uçtuğunu görür ve 20 kilometre kadar koşmuş olmasına rağmen, daha önce oğlunu boğularak kaybetmiş olan kardeşi Kamo ile beraber suya atlarlar.

Su mevsim sebebi ile aşırı soğuktur. Aynı zamanda dip kumunun kalkması ve kanalizasyon atıkları nedeni ile görüş mesafesi sıfıra yakındır.

92 yolcusu olan otobüs kısa sürede 10 metre derinliğe gömülür.

Dalarak otobüsün arka camını ayakları ile kırar ve yaklaşık 20 dakika içerisinde 35-40′ar saniyelik periyodlarla 10 metreye 30 dalış yaparak onlarca yolcuyu çıkarır.

Yolculardan 20′si kurtulur. Bir dalışında yorgunluktan ve bitkinlikten insan zannederek yanlışlıkla bir koltuğu çıkarır ve sonradan yapılan bir röportajında “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de. Aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor” diyecektir.

Bu kahramanlığı onun 2. dereceden zatürreye yakalanmasına neden olur, aynı zamanda cam kesikleri nedeniyle kanına bulaşan şehrin kanalizasyon atıkları kendisini komaya sokar. Doktorlar umudu keser ancak 46 günlük koma sonrasında kendine gelir.

Ancak artık ciğerleri eskisi gibi değildir ve yüzme sporunu bırakmak zorunda kalır.

Bu kahramanlık kapalı Sovyet sistemi nedeni ile iki yıl boyunca gizli tutulur. Hayatta kalanlar kendilerini kimin kurtardığını uzun süre bilemez. Ardından kendisi için bir rapor hazırlanırken bu olay ortaya çıkar ve “For the rescue of the drowning” madalyası verilir ve UNESCO’nun “Fair play” ödülünü alır. İsmi keşfedilen bir gezegene verilir.

Ayrıca Şubat 1985′de bir yangında, yanan binaya dalan Shavarsh birçok insanın hayatını kurtarmış fakat ciddi yanıkları sebebiyle uzun süre hastanede kalmak zorunda kalmıştır.

1993′ten beri ise Moskova’da ayakkabı üretimi yapmaktadır.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir