İş Arayanlar Dikkat... Sadece 6 Saniyeniz Var

147PAYLAŞIM
İş Arayanlar Dikkat... Sadece 6 Saniyeniz Var

Herkes iyi bir iş sahibi olmak için CV'sini olabildiğince kalabalık tutmaya çalışıyor ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki bir işe alım uzmanı bir adayı görüşmeye çağırmak için ortalama 6 saniyede karar veriyor. Uzmanlar uyarıyor: Özgeçmişinizi çok süslemeyin, yalın, net ve dikkat çekici olun.

KARAR 6 SANİYE İÇİNDE ALINIYOR

TheL adders tarafından yapılan araştırmada özgeçmişleri inceleyen profesyonellerin davranışları mercek altına alındı. Araştırma kapsamında 30 insan kaynakları profesyonel işe alım uzmanının 10 haftalık zaman dilimi içinde göz hareketleri esas alırak hazırlandı. Buna göre incelenen başvuruların iş görüşmesine çağrılma kararı 6 saniye gibi kısa bir sürede veriliyor. Bakış izleme yöntemiyle yapılan araştırmada yalın, net özgeçmiş örneklerinin öne çıktığı görülüyor ve özellikle bazı başlıklarda görüşme talebinde bulunanların dikkatli olması gerekliliği gözler önüne seriliyor. Diğer bir deyişle daha çok süslenmiş ve ince elenip sık dokunmuş CV’ler sanıldığının aksine başarıya ulaşmıyor. Başvuru sahibi kritik 6 saniye içinde iyi bir özgeçmiş oluşturamadıysa görüşmeye hak kazanma şansını yitiriyor.

İNSAN KAYNAKLARI EN ÇOK ŞUNLARA DİKKAT EDİYOR

Kritik ilk 6 saniye içinde profesyonel insan kaynakları uzmanları her biri 1 saniye olmak üzere şu başlıklara hiyerarşik sırayla bakıyorlar: Ad-soyad, son çalıştığınız yerdeki unvanınız ve şirketiniz, bir önceki işinizdeki unvanınız ve şirketiniz, bir önceki işinizdeki başlangıç ve bitiş tarihi, son çalıştığınız işinizdeki başlangıç ve bitiş tarihi ve eğitiminiz.

Tüm bunlar olumlu bulunursa CV daha ayrıntılı olarak incelenmek üzere aday kısmına kaldırılıyor. Uzmanlar bu sürenin etkin kullanılabilmesi için başvuru sahiplerine her işe ayrı CV hazırlanması gerektiğine dikkat çekiyor ve şu kritik uyarıyı yapıyor: “Genele yönelik bir özgeçmiş yerine, başvurduğunuz işe göre düzenlediğiniz bir özgeçmiş kullanın.”

FOTOĞRAF KOYMA

Bir CV'yi eline alan insan kaynakları personeli ilk önce sırasıyla kişinin ismine bakıyor. Daha sonra sırasıyla, tecrübe, eğitim ve kişinin becerilerinin ne olduğuna bakılıyor. Uzmanlar CV hazırlayacak olan kişilerin kesinlikle özgeçmişlerinde fotoğraf kullanmamaları konusunda da uyarıyor. Fotoğrafın sizi işe alacak kişilerde baştan bir ön yargı oluşturabileceği söyleniyor.

Cumhuriyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir