İran: Gazze'ye Silah Göndermedik

26PAYLAŞIM

İran: Gazze'ye Silah Göndermedik

İran: Gazze'ye Silah Göndermedik

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran'ın dün Kızıldeniz'de el konulan Panama bandıralı bir gemiyle Gazze'ye roket gönderdiği yolundaki İsrail iddiasını yalanladı.

Zarif, İsrail'in bu iddiaları tam da ABD ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerle ilgili çalışmalar yürüten AIPAC (American Israel Public Affairs Committee) adlı lobi kuruluşunun konferansından hemen sonra gündeme getirmesinin manidar olduğunu söyledi.

İsrail askeri sözcüleri dün Kızıldeniz'de Sudan açıklarında el konulan bir gemide roketler ele geçirildiğini söylemişlerdi.

Panama bandıralı Klos-C adlı gemi İsrail limanı Eilat'a çekiliyor.

Açıklamalara göre, gemideki 17 mürettebat kargonun ne olduğundan haberdar görünmüyor.

İsrail askeri sözcüsü Tuğgeneral Moti Almoz gemide menzilleri 150 ila 200 kilometre olan onlarca M-302 roketi bulunduğunu söylemiş, "Başka silahlar da olabilir, Eilat'a vardığı zaman anlayacağız" demişti. Geminin Eilat'a Cumartesi günü varması bekleniyor.

İsrailli sözcü silahların İran kaynaklı olduğuna dair kuşkuya yer bırakmayacak kadar açık istihbaratları olduğunu öne sürmüştü.

İsrail ordusu silahların izini aylardır sürdüğünü, bunların önce hava yoluyla Şam'dan Tahran'a nakledildiklerini sonra İran'ın güneyindeki bir limandan Klos-C adlı gemiye yüklendiklerini, geminin Irak'a uğrayıp buradan çimento aldığını ve daha sonra İsrail güçlerince durdurulduğunu söylemişti.

İran Dışişleri Bakanı Zarif bu iddiaları reddetti ve iddiaların zamanlamasının manidar olduğunu söyledi.

Gazze Şeridi'nin yönetimindeki Hamas'ın sözcüsü de İsrail'in iddialarını "aptalca bir şaka" diye niteledi.

İsrail uzun zamandır İran'ı Hamas gibi grupları silahlandırmakla suçluyor.

İsrail, geçen yıl ülkeye Gazze Şeridi'nden yaklaşık 50 roket fırlatıldığını belirtiyor.

Hamas ise, 2012’de İsrail’le imzalanan barış anlaşmasından bu yana İsrail’e hiçbir roket atmadıklarını, bunun sorumlusunun başka grupları olduğunu söylüyor.

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir