Görüş Bildir
Haberler
İnternete Torba Zammı Kapıda

İnternete Torba Zammı Kapıda

yelda kahveci
15.01.2014 - 10:10
İçeriğin Devamı Aşağıda

İnternete Torba Zammı Kapıda

Torba yasayla birlikte gelecek olan 34 milyon internet kullanıcısının bilgilerinin iki yıl saklanması milyonlarca dolarlık bir maliyete sebep olacağı düşünülüyor.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun gündemindeki, çeşitli kanunlarda değişiklik yapan 5651 sayılı Kanun değişikliklerini de içeren “torba tasarı”da yer alan internet suçlarına ilişkin düzenlemeler tartışılmaya devam ediyor. Sivil toplum örgütlerinin de “internete sansür uygulamalarını artıracak nitelikte” değerlendirmesini yaptığı değişikliğin, aynı zamanda internet servis sağlayıcılarına büyük bir ek maliyet getireceği de öngürülüyor.

Faturalara yük getirecek

Maliyet kişisel hakların gizliliği tartışmaların da büyük yer almasada internet abonelerinin faturalarına ek bir yük olarak yansıyacağı tartışılıyor. Sektör yetkilileri her bin kullanıcı için 2 yıllığına saklanacak bilgi miktarının yaklaşık 2-3 Terabyte arasında olacığını düşünüyor. Normal koşullarda bu bilgilerin sıkıştırılarak daha tasarruflu bir şekilde saklanabileceğini söyleyen yetkililer, ancak bu durumda bilgiler üzerinde arama yapılamayacağını belirtiyor. Aynı zamanda bilgilerin güvenilirlik açısından en az iki kopya şeklinde saklanması gerekeceği belirtiliyor.

Çilem Kaya | Radikal

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/ekonomi/int...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0