Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanın Ruhunu Ezen Fotoğraflarla 900 Gün Nazi Kuşatmasına Maruz Kalan Leningard Şehri

-

II. Dünya Savaşı'nın en ateşli çatışmaları şüphesiz Leningrad'da gerçekleşmiştir. 1941 sonbaharında başlayan kuşatma tam 900 gün sürmüştü. Tarihe "900 Gün" olarak geçen bu süreçte 3 milyonluk şehrin 1 milyondan fazlası bombardımandan, açılan ateşlerden, hastalıktan veya açlıktan ölmüştü. 

3 sene sonunda ise Sovyet halkı Almanları ülkeden kovmayı başardı...

2- 3 Yıl boyunca süren bombardımanlarda halk bir şekilde yaşamını sürdürmek durumundaydı. Bu nedenle şehir merkezinde bir bostan oluşturulmuştu ve burada lahana yetiştiriliyordu.

Halk ölüme o kadar alışmış ki, resimde ölen yakınını sarıp kızaklarla taşıyan aile bireylerini görüyorsunuz.

18 Ocak 1943'e geldindiğinde Sovyetler Leningrad'a giden dar bir kara yolu açmayı başarmışlardır. Resimde Leningrad ve Bolhovsk cephelerinde savaşan Sovyet askerlerinin buluşmasını görüyorsunuz.

Kuşatma altındaki Leningrad'ın merkezinde bombardıman sonucunda yıkılmış bina.

1.Petro anıtını korumaya çalışan halk.

Halk şehirdeki anıtların bombardımandan etkilenmemesi için tüm önlemleri almaya çalışıyordu. Bu fotoğrafta 1.Petro anıtını korumaya çalışan halk görülebiliyor.

Kuşatma altındaki Leningrad'da yer alan Ermitaj Müzesinin boş salonları.

Sovyet Ordusunun Hava Savunma Birliklerinde görev alan bir grup kadın asker nöbet tutarken.

Kuşatma altındaki Leningrad sakinleri kovaları suyla doldurmak için sırada bekliyorlar.

Leningrad'da çocuk hastanesinde yılbaşı gecesi kutlanırken.

Bombardımandan korunmak amacıyla Leningrad sokaklarına çelik tankerler yerleştiriliyordu.

Kuşatma sırasında silah fabrikasında makineli tüfek üretimini yapan okul öğrencileri.

Alman kuşatması altındaki Leningrad sokaklarında barikatlar, Ekim 1941.

Kuşatmasının kırılmasında önemli rol oynayan Sovyet Birliği Hava Kuvvetleri'ne ait bombardıman uçakları.

Leningrad kuşatması süresince gerçekleşen yangınlarda 3 bin 200 konut, 9 bin ahşap yapı, 840 fabrika ve işletme imha oldu.

900 gün süren Leningrad kuşatmasında yaklaşık 3 milyon olan şehir nüfusunun kimi hesaplamalara göre bir milyonu, kimi hesaplamalara göre ise iki milyonu bombardıman, hastalık ve en önemlisi açlıktan hayatını kaybetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hamzamovic19

ne yaparsan yap ama "Don't march on Moscow" bu hayatin bir kurali... bkz: Demirbas sarl, Napoleon I, Hitler...

hamzamovic19

1 yil sonra ne oldu? yine 300 yil sonra adamlar ta yesilköye kadar gelmediler mi?

hamzamovic19

biraz tarafsiz ol arkadasim kendi istekleri ile cekilmediler savasa giden 120.000den fazla askerden sadece 10.000 civari dönebildi zaten livonya savasi olmazsa moskova'nin yakinina bile yaklasamazdik. savas donusu adamlara saldirdik ama dinlenip ebemizinkini tersten gösterdiler. hem sicak denize inemedilerse ne olmus rusya istedigi gibi karadeniz'de at kosturuyor. Agir antlasmalarinin yaninda da turklerin hicbir zaman vazgecemedigi rus hatunlar (hurremler) artik gelmez oldu.

jean-jacques-rousseau

2.dünya savaşının en büyük trajedilerindendir.. Küçük çocukların savaştan etkilenmesin diye Sibirya civarlarına yollanması ya da gözleri önünde anne babalarının ölmesi ve en sonunda yine aynı yere yollanması Şehrin tahrip oluşu muhteşem bir şekilde tarihi yapılar korunmuş ama bazı tarihi yapılarda yağma yapılmıştır Alman birlikleri tarafından..

shot

Leningrad Kuşatması cidden içimi acıtan olaylardan biri :( Aylarca kar altında kalan şehirde insanların yiyecek bulamaması, deri kemerlerden, kedi, köpek ve farelerden sonra ölen insanların bile yenmesi, ölülerin gömülememesi, çocukların ölen anne babalarının cesetleriyle biri onları bulana kadar günlerce kalması....

novavetus

"Bombardımandan korunmak amacıyla Leningrad sokaklarına çelik tankerler yerleştiriliyordu." Yazan kısımdaki fotoğraf bir tanker değil, hava saldırılarını engelleme amacıyla kullanılan balonlara benziyor. Zira birkaç kişiyle havada uçan demir bir tanker taşımak pek mümkün değil gibi.

gollum

Aynen ben de o fotoya takıldım :) Çelik olması mümkün değil o kadar büyük şeyin :)

corpse-bride

savaşlar çok acımasızca sunlara harcanan zaman -maddı ımkan sağlık,eğitim,uzay arastırmalarına harcansaydı su an oldugumuzdan cok baska yerlerde olabılırdık ınsanlık olarak:S gecen gezı programında rusyayı gosterıyor metro ıstasyonlaırnı muze ,saray ıcı gıbı yapılmıslar bazı durakları savas donemınde sıgınak olarak kullanılmıs cogu sonra tren yolu hattına donusturulmus cok guzel goruntuler vardı ızlemenızı tavsıye ederım

Görüş Bildir