HSYK'da Kritik Görev Değişikliği

 > 
36PAYLAŞIM

HSYK'da Kritik Görev Değişikliği

HSYK Birinci Daire'de Adli Kolluk Yönetmeliği değişikliğine imza atan üyeler Bülent Çiçekli ile Ahmet Berberoğlu'nun görev yeri değişti.

HSYK'nın hakim ve savcıların atanma ve yer değiştirmelerine bakan Dairesindeki Adli Kolluk Yönetmeliğine imza atan iki üyesinin görev alanı değiştirildi.

KURULUN EN KRİTİK DAİRESİNİN ÜYELERİ GÖNDERİLDİ

Kurulun en kritik Dairesinin Üyeleri Bülent Çiçekli ile Ahmet Berberoğlu'nun yerine hükümet ile HSYK arasında krize neden olan bildiriye şerh kolan 3. Daire Üyesi Rasim Aytin ve 2. Daire Üyesi Halil Koç getirildi.

ADALET BAKANI BAŞKANLIĞINDA İLK TOPLANTI

Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu, ilk kez Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Bakanlık Müsteşarı Kenan İpek de Kurula ilk kez katıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda HSYK'nın Daire Üyeleri arasında görev değişimi yaşandı.

Buna göre, hakim ve savcılar hakkında atama ve nakletme, geçici yetki verme, kadro dağıtma gibi önemli görevleri olan HSYK Birinci Dairesi'nin Üyeleri Bülent Çiçekli ile Ahmet Berberoğlu'nun görev yeri değişti.

3- Daire Üyesi Rasim Aytin ile 2. Daire Üyesi Halil Koç 1. Daire'de görevlendirildi. Halil Koç'tan boşalan 2. Daire Üyeliğine Ahmet Berberoğlu, atanırken Rasim Aytin'den boşalan 3. Daire Üyeliğine Bülent Çiçekli getirildi.

BİLDİRİYE İMZA ATMIŞLARDI

HSYK'nın hakim ve savcıların atanma ve yer değiştirmelerine bakan 1. Dairesi'ndeki Adli Kolluk Yönetmeliğine imza atan iki üyesinin görev alanı değiştirildi. Kurulun en kritik Dairesi olan 1. Daire'deki Üyeler Bülent Çiçekli ile Ahmet Berberoğlu'nun yerine hükümet ile HSYK arasında krize neden olan bildiriye şerh kolan 3. Daire Üyesi Rasim Aytin ve 2. Daire Üyesi Halil Koç getirildi.

Koç ve Aytin'in ortak olarak kaleme aldığı muhalefet şerhlerinde, Genel Kurul'un yargıya intikal eden konularda kamuoyuna açıklama yapma yetkisinin bulunmadığını belirtmişlerdi. Şerh de "Bbasına açıklama yapma, kamuoyuna duyuru gibi görevlerin Kurulu yönetme ve temsil etme görevine sahip Başkan'a, yetki devri halinde ise Başkanvekiline ait olduğu düşünülmektedir" demişti.

DAİRELERİN GÖREV ALANLARI

Üyeler arasında görev değişikliğine gidilen HSYK'da 3 Daire bulunuyor. Dairelerin görev alanları şöyle:

1. Daire;

"Hâkim ve savcılarla ilgili olarak; atama ve nakletme, geçici yetki verme, kadro dağıtma, müstemir yetkileri düzenleme, yıllık ve mazeret izinleri dışında her türlü izin verme, Türkiye Adalet Akademisi tarafından yapılan plânlamaya ve alınan taleplere uygun olarak eğitim programlarına katılmaya ilişkin izin verme,

işlemlerini yapmak. Meslek öncesi eğitimde staj mahkemelerini belirlemek. Genel Kurul tarafından verilen diğer işleri yapmak."

2. Daire;

"Hâkim ve savcıların; her türlü yükselme ve birinci sınıfa ayırma işlemlerini yapmak, görevlerinden dolayı veya görevleri sırasındaki suç soruşturması ile disiplin soruşturma ve kovuşturması sonucu hakkında karar vermek, disiplin veya suç soruşturma ve kovuşturması nedeniyle geçici yetkiyle yer değiştirmesine veya görevden uzaklaştırılmasına karar vermek, meslekte kalmaları uygun görülmeyenler hakkında karar vermek, diğer kurumların geçici görevlendirme ve nakil taleplerine ilişkin izin işlemlerini yürütmek. Genel Kurul tarafından verilen diğer işleri yapmak."

3. Daire;

"Hâkim ve savcı adaylarını mesleğe kabul etmek. Hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmelik ve genelgelere (hâkimler için idarî nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarına ilişkin denetleme işlemlerini Teftiş Kuruluna yaptırmak. Hâkim ve savcılar hakkındaki ihbar ve şikâyetleri inceleyip gereğini yapmak. Hâkim ve savcıların görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hâl ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını Kurul müfettişleri veya müfettiş yetkilerini haiz kıdemli hâkim veya savcı eliyle araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma işlemleri için teklifte bulunmak. Hâkimlik ve savcılık görevine tekrar atanma ile diğer hizmetlerden mesleğe atanma talepleri hakkında karar vermek. Meslekten çekilme, çekilmiş sayılma ve görevin sona ermesi hakkında karar vermek. İlgili kanunlarda verilen görevlerin yerine getirilmesi bakımından en yakın ağır ceza, bölge adliye ve bölge idare mahkemesini belirlemek. Genel Kurul tarafından verilen diğer işleri yapmak."

haberler.com

Haberin Tamamı İçin:

HSYK'nın Üye Yapısında Değişiklik

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) atama, terfi ve görevden alma işlemlerine bakan 1. Daire'deki üyelerden Bülent Çiçek ve Ahmet Berberoğlu'nun HSYK'nın 2. ve 3. Daire'lerine kaydırıldı. Çiçek ve Berberoğlu'nun yerine başka 2 üye getirildi.

DHA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir