Hiçbir Sebep Yokken Kıskançlık Krizine Giren Sevgiliyi de Yobaz Amcayı da İkna Edip Fikrini Değiştirecek 3 Taktik!

102PAYLAŞIM

Kıskanç sevgili, yobaz amca... Saçma fikirlerinde inatçı olan bu insanları ikna etmek sandığınızdan daha kolay. Sadece doğru anahtarları kullanın. 😎

Karşınızdaki inatçıyı akıl yoluna çekmeniz için gerekenleri araştırırken şu deneyden, burada yer alan makaleden ve şu ilginç çalışmadan faydalandık.

Hayatında sadece birkaç insan tanımış biri bile anlamış olmalı, insanlarla tartışmak neredeyse imkansız.

Aptalca fikirlere saplanıp kalan, duygusal ilişkilerinizde size hayatı dar eden yahut politik bir tartışmada düpedüz yalan olduğu bilinen şeylerde ısrarcı olan... Bunlar 'ikna edilemezler' klasöründe yer alanların sadece birkaçı .İnsanların büyük kısmı tartışmayı bilmiyor ama biz onların beyninin nasıl çalıştığını biliyoruz, size de bu mekanizmayı alt edeceğinizi anlatıyoruz.

Öncelikle yola çıkmadan evvel kabul etmemiz gereken bir gerçek var.

İnsanlar daha önce olumsuz bir fikir beslediği herhangi bir konuya, az önce duyduğu uçuk bir fikre kıyasla çok daha zor ikna oluyor. Yani 1 sayısının 2'den büyük olduğuna inanan biri daha önce uzaylılara dair bir fikir beyan etmediyse odanızda bir uzaylı sakladığınıza o kişiyi ikna etmeniz 2'nin 1'den büyük olabileceğine ikna etmenizden daha kolay.

Saçma ama zihnimiz böyle işliyor.

O halde önceden oluşmuş, yerleşmiş fikirlere karşı mücadelenin her zaman daha zor olacağını kendimize hatırlatarak başlayalım.

Bunun sebebi, insanlar daha önce duyduğu fikirleri özümseyip onları karakterlerine entegre ediyor. Siz gerçek olduğu kesin olan bir bilgiyle bile gelseniz kişi eleştirilerinizi kendini koruma içgüdüsüyle reddetmeye çalışıyor. Tabii bu durum basit gözlemlerle geçiştirmiyoruz, beyin fonksiyonları da devrede.

İnsanlar karşı fikirler tarafından kuşatıldığında korku anında aktive olan amigdala çalışmaya başlıyor.

Duyguların kaynağı olmasıyla meşhur insula da amigdalaya eşlik ediyor ve kişi sanki karşısında fiziksel bir tehdit varmış, hayatı riske edilmek üzereymiş gibi gardını alıyor. Anlamamız gereken nokta bu, insanlarla tartışırken beyinlerindeki bu iki bölgenin aktifleşmesi onlarla tartışmayı imkansız hale getiriyor, bu noktada da vaadini verdiğimiz iki anahtarın sırası geliyor.

Bir kişiyle tartışırken onun kullandığı sözcükleri, yargıları zihninize not edin.

Çünkü insanların gruplaşmalarının altında çok temel bir ikilik var. Olayları ve durumları 'iyi ve kötü' gibi çizgiler arasına sıkıştırıyorlar. Hal böyleyken bağlı oldukları düşüncenin olumlu yanları onları en iyisini düşündüklerine ikna etmek için yeterli, karşı düşünceyi savunanların kötülüğü temsil ettiğini düşünmeleri için de.

İyi ve kötü dedik diye kişisel ilişkilerle bu durumun alakası olmadığını düşünmeyin.

Çok basit düşünelim.

Kahvenin zararlı olduğuna inanan birisinin dayanak noktası kafeinin bünyede yarattığı problemler, kahvenin faydalı olduğuna inananın dayanağı ise aynı kafeinin uyarıcı, sindirim sistemini düzenleyici etkileri olması. Karşınızdakinin odaklandığı şeyleri anlayıp hatalı düşündüğünü vurgulamak yerine ona hak verdiğinizi söyleyip düşünmediği bazı detayları paylaşmak onların katı fikrilerini yumuşatıyor. Yumuşayan kanaatler gelecekte değişmeye açık hale geliyor.

Peki daha etkili bir yola ne dersiniz? Önce karşınızdakinin 'zihnini kapılarını' açacak aralığı bulmak gerek.

Kişiyle tartışmadan önce onun fikrinin, yine onun hayatında etki etmiş bir örneğini bulun.

Örneğin kıskanç bir partneriniz varsa yaşadığınız bunalım hissini canlandırmak için hiçbir sebep yokken bir kişi ondan şüphelense ne hissedeceğini sorun. Dikkat etmeniz gereken, bunun ortada hiçbir tartışma yokken yapılması. Muhtemelen ona yaşatılan bu durumun saçma olduğu ama yine de kendisini üzdüğünü söyleyecektir. Bu itirafı aldıktan sonra onunla asıl probleminizi tartışmaya başlayın, çünkü bu basit taktikle onun tehdit olarak görmediği bir yolla zihninin kapısından içeri girdiniz.

İnsanlar yargıladıkları, öfke duydukları şeylerle kendileri karşılaştığında yaşadıklarını hatırlarsa empati duyguları kuvvetleniyor.

Burada kişinin empati duygusunu uyandırmak için kendi inandığınız fikirlerin zıttını da savunmanız gerekebilir, önemli olan haklı olduğunuzu ispatlamak değil karşınızdakinin kapattığı kapıyı açabilmek.

İnsan zihni öyle karmaşık bir yapıya sahip ki bazen en önemli özelliğimiz olan iletişimi bile gerçekleştirmek imkansız hale geliyor. Bu yöntemlerle politik, dünya görüşünüzü ilgilendiren konularda yahut romantik ilişkilerinizde bazı engelleri aşacağınıza eminiz.

Peki, biz bunları öneriyoruz sizin karşınızdaki inatçıyı ikna etmede yöntemleriniz neler?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Hiç böyle şeylere bulaşmamaya özen gösteriyorum. Kafam kaldırmıyor artık.

pekala

en iyisi

pekala

çok doğru önce suyuna gidip sonra fikrini değiştirmek işe yarar bir taktik ama karşıdaki cahilse sabah akşam da konuşsanız hiçbir işe yaramaz yorulduğunuzla kalırsınız yani o yobaz dayının fikrini değiştiremezsiniz kardeşim zaten fikrini değiştirmek mümkün olsaydı o dayı yobaz olmazdı

enverani

Sırf içeriğin altı yorum şelalesine dönsün diye atılmış provakatif başlık. Bu Editör ahlaksız yobazın ta kendisidir. Bence boş bırakın yorum dahi atmayın. umduğunu bulamasın. Şerefsiz.

anamone

Neden yobaz amca diye başlık atıyorsun. Tamam okumamış etmemiş olabilir, fikirleri sana bana ters gelebilir, düşünceleri saçma olabilir ama neden insanları bu şekilde herkesin görebileceği ortamlarda aşağılıyorsun. Onun evlatları, torunları bu yazdıklarınızı gördüklerinde kendilerini nasıl hisseder düşündün mü? Küçücük çocuklar belki okulda senin yazdığın bu başlık yüzünden yobaz torun diye aşağılanacak. Yapmayın lütfen.

iotaaquilarea

ne duyar kastın be reis

anamone

İşte baştakilerin ülkeyi getirdiği durum tam da bu. Kavga gürültü, hakaret, zulüm, kaos, kriz. Bu tür basit gibi görünen şeylerin sana normal gelmesi bu yüzden.

jesus-cry

Cahillerden nefret ediyorum.

Görüş Bildir