Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkes Alkali Diyetini Konuşuyor

1PAYLAŞIM
Herkes Alkali Diyetini Konuşuyor

Son günlerin popüler diyetlerinden birinin de alkali diyet olduğunu belirten Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, özellikle sosyal medyada hızla yayılan alkali diyetin içeriğine ilişkin bilgi verdi. Köse, alkali diyeti; ‘vücudun pH dengesiyle oynayarak kilo verdirmeyi vaat eden diyet türü’ olarak tanımlıyor.

Alkali diyette besinlerde genelleme yapıldığını, asidik besinlerin yasaklanıp alkali besinler ile alkali suyun bolca tüketildiğini belirten Köse, böylece vücudun pH dengesinin 7’nin üzerine çıkarıldığını vurgulayarak şöyle konuşuyor: “Alkalilik durumu, pH 7’nin üzerine çıktığında oluşur, asidiklik ise pH 7’nin altında. Bu diyet türünde asidik yani pH oranı düşük olan besinler diyetten çıkarılır. Bunlar süt ve ürünleri, kümes hayvanları, yumurta, alkol, üç beyaz grubu (un, şeker, tuz) ile paketlenmiş yiyeceklerdir. Bu grubun diyetten çıkarılmasıyla oluşan boşluğa alkali grup besinleri eklenir. Alkali besinler ise genelde baharatlardan oluşmakla beraber buğday çimi, zencefil, zerdeçal, çörek otu, nane ve koyu yeşil sebzeler; salatalık, ıspanak, soya filizi, brokoli gibi gıdalardır. Bu beslenmede suyun dengesini de alkaliye çevirerek karbonatlı su tüketimi önerilir.”

HAREKETSİZ DİYETLE KİLO VERMEK MÜMKÜN DEĞİL

“Ünlülerin paylaşımlarına ve medyaya bakarsak alkali diyet ile obezite sorunu çözülebilir” diyen Köse , ‘Acaba ünlüler sadece diyet mi yaptı, hiç spor yok mu, kilo vermeleri sadece diyetle mi oldu?’ sorusuyla da diyette sporun önemine dikkat çekiyor. Sadece diyet yaparak, fiziksel aktiviteyi arttırmadan yağdan kilo vermenin imkansız olduğuna vurgu yapan Köse, “Hayatınıza hareket katmadan sadece beslenerek uzun dönemde kilo veremezsiniz. 30 kilo veren ünlüler sadece alkali beslenme ile kilo vermemiştir. Alkali beslenme yalnızca popüler bir diyettir. Uygulanmasına baktığımızda kısa dönemli olarak kilo verdirebilir ancak verdiğiniz kiloyu geri almanız da söz konusu” diyerek sporsuz diyetin sonunun daha fazla kilo olacağını ifade ediyor.

ALKALİ DİYET ZARARLI MI? 

Köse, alkali diyetin zararlı olup olmadığı hakkında ise şu bilgileri veriyor: “En başta eleştirilmesi gereken konu karbonatlı su tüketimidir. Bu su vücudun pH’ını yükseltir ancak mide asiditesini bozar ve yemek borusunu zedeler. Hayatınız boyunca tüketmediğiniz kadar karbonatı bir anda vücudunuza yüklediğinizi düşünün. Midenizde hafif bir reflü varsa bile bunun artmasına sebep olur. Sindirim enzimlerinin göreceği zarar hesaba katılmadan karbonatlı su önerilebilmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir