Her Öğretmenin Aslında Mütevazı Bir Süper Kahraman Olduğunun 21 Kanıtı

39bPAYLAŞIM

"Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir."
Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk'ün de dediği gibi, her öğretmen bilerek çıkar bu yola. Yetiştirdiği her çocuğa ömründen arttırdıklarını verir aslında. Onların yetişmesi için tüketir kendini. Aydınlatır, yolunun kesiştiği her öğrenciyi...

 Bu içeriğimizde de, "gerçekten" bir çocuğun yetişmesi için kendi ömründen feda eden öğretmenlerimizin aslında bu hayattaki gerçek süper kahramanlar olduğunu anlatalım istedik...

1. Sanıldığı gibi kolay değildir öğretmen olmak. Bu sistem içerisinde atanabilmek için adeta süper kahraman olmak gerekir.

2. Evinden, ailenden uzaklaşıp, hiç bilmediğin kentlere, köylere gitmektir. Bunu yaparken de ardına bakmamak için güçlü olman gerekir.

3. Böyle bir köy okulunu düzenlemeye çalışır öğretmen. Belki de direkleri bile sağlam olmayan okulu kendi omuzlarında taşır.

4. O "okulu" okul yapmaya çalışırken; yeri geldiğinde boyacı, yeri geldiğinde de hademe olabilmektir.

5. Bazen de "Okul dört duvar değildir efendiler." diyen Mahmut Hoca gibi, eğitimi bir çatı altından çok daha ötelere taşıyabilmektir.

6. Ayağında ayakkabı olmayan bir çocuğa, maaşından arttırıp ayakkabı alabilmektir. Devletin sana verdiği o maaşı çocuklar için harcayabilmektir.

"Ne güzel doğal besleniyorsun oralarda, şimdi senin yiyecek giderin de yoktur, her şey köylülerden geliyordur." diyen arkadaşlarına gülümseyebilmektir.

7. Çocukların, hem bedenlerini hem kalplerini ısıtmayı bilmektir. Onların rahatça öğrenebilmeleri için yüreğinin sıcaklığını onlara hissettirir.

Soba yakmayı bilmiyorsan mesela, bunu da orada becerebilmektir. ☺️

8. Büyük şehirlerde öğretmen olduğunda ise başka sorunlarla başa çıkmak gerekir.

9. "Eti senin kemiği benim öğretmen!" diyenlere, çocuğun alınıp satılan bir canlı olmadığını anlatmayı başarabilmektir.

10. Bir taraftan öğrencileri eğitirken bir yandan da velileri eğitmek gerektiğini bilmektir. Saygının olmadığı yerlere saygı götürebilmektir.

11. Bazen de işlemeyen müfredata rağmen, o çocuklara bir şeyler öğretmeyi becerebilmektir.

12. Sadece bilgiyi değil,

13. Sevmeyi de...

14. Yardımlaşmayı da...

15. Gülümsemeyi de öğretebilmektir.

16. "Sen fazla çalışmıyorsun, öğlene kadar okulda durup geliyorsun." diyenlere inat,

17. Ömrünü çocuklara adayıp kimseye belli etmemektir.

18. Sınavda düşük alan bir öğrenciye, nereden puan verebilirim diye bakıp bir sınav kağıdıyla bütün öğle teneffüsünü geçirmek demektir.

19. Bütün bir geceni anlatacağın konulara çalışarak geçirsen de, dersinde uyuyan öğrenciye kalbi kırılır diye ses edememektir.

20. Zor iştir öğretmen olmak, kutsaldır. Her ne kadar bazen kendi mesleğinden olanlar bile bunu umursamasa da bu kutsala sahip çıkmaktır.

21. İşte bu yüzden, kendini eritip kendinden sonraki nesli aydınlatacak ışığı ortaya çıkarmaktır. Fedakarlıktır...

Kendi yaşamından feda edip çocuklara ışık olan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun... 👏👏☺️

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevgilambasi

Öğretmenler Günü yaklaşıyor. Hediyenizi aldınız mı? Sevgilambası Öğretmenler Günü ürünlerini KEŞFET!

barangulsen

İnsanlar hayatlarında ya kendilerine en iyi davranan ya da en kötü davranan öğretmenleri hatırlar. Bazıları kendine iyi davranan öğretmenleri gözünde "süper kahraman" yaparak kendileri de öğretmen olmaya karar verdi. Bazıları ise çektirilen acılar yüzünden öğretmenlik mesleğinden ve öğretmenlerden topluca nefret etti. Bu döngü sonsuza kadar devam edecek. Çocuklu ve eşi çalışmayan bir öğretmen olarak ne maaşım eksik diye ağlıyorum ne de "öğlene kadar" okulda kalıyorum. Önemli olan insanın kazancından öte harcamayı bilmesidir. Ancak kalkıp da öğretmenden yüksek kazanan ancak 2 hafta tatil yapan kesim öğretmenlerin yattığını söylediğinde ka'ale alamıyorum. Bu kesime 45 dakika süreyle 40 kişilik sınıflara günde 8 saatten en az 4 gün girerek eğitim vermeyi denemesini öneriyorum. Empati yapın, bu tatili sonuna kadar hak ediyoruz. Ayrıca ideal bir öğretmen için önemli olan para değil verdiği eğitimin kalitesidir ve bu eğitim ömür boyu sürecek açmazlara ya da aydınlanmalara neden olabilir.

barangulsen

Siz elinizdeki somut verilerle uğraşırken öğretmen olarak ben karşımdakilerin karakterlerini şekillendiriyorum. Eleştirinin dozunu kaçırmazsanız sevinirim. Saygılar.

volknongn

Ortaokulda bir tarih hocamız vardı savaşları o kadar güzel anlatıyordu ki elimize top tüfek kılıç ne varsa alıp savaşa gidesimiz geliyordu o savaşı resmen bize yaşatıyordu :) Çok değerli öğretmenlerimiz var ve her meslekte olduğu gibi çürükler de var o yüzden genelleme yapmamalı

su_anki_id

Annem öğretmen.. zonguldak ereğli de başladığı mesleğine çok çeşitli yerlerde devam etti diyarbakırdan tutun da adananın köylerine kadar.. evden çıkıp çift vesayetle gittiği okuluna 4 km yürüyordu şayet ordan geçen bir traktör olmazsa.. çocukluğumda misafir masalarında geçen bir sohbetten aklımda kalan, sınıf atlatılması karşılığında jip evet jip alacağını vaadeden bir velinin sınıfta kalan çocuğu.. hala el öpmeye gelen, ulaşamazsa tlf açan, koca yaşa gelmiş öğrencileri var.. annem olduğu bir yana onurlu bir öğretmen olduğu için gurur duyuyorum kendisiyle

su_anki_id

Yazılan yorumlara bakınca.. ewet haklısınız, benimde beşi beş para etmez hocalarım oldu.. maalesef... öte yandan başarılı bir insan olmamı sağlıyamamış olsalar da, bunun için mücadele eden hocalarıma atfen, öğretmenler gününü kutlar, tüm değerli öğtetmenlerin ellerinden öperim.. ülke olarak en büyük yoksunluğumuz sizlersiniz

mimicorn

teşekkürler 🎈 ağlıyorum 🎈 regl yaklaşmış benim 🎈 bye 🎈

Görüş Bildir