Her Öğretmenin Aslında Mütevazı Bir Süper Kahraman Olduğunun 21 Kanıtı

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

"Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir."
Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk'ün de dediği gibi, her öğretmen bilerek çıkar bu yola. Yetiştirdiği her çocuğa ömründen arttırdıklarını verir aslında. Onların yetişmesi için tüketir kendini. Aydınlatır, yolunun kesiştiği her öğrenciyi...

 Bu içeriğimizde de, "gerçekten" bir çocuğun yetişmesi için kendi ömründen feda eden öğretmenlerimizin aslında bu hayattaki gerçek süper kahramanlar olduğunu anlatalım istedik...

1. Sanıldığı gibi kolay değildir öğretmen olmak. Bu sistem içerisinde atanabilmek için adeta süper kahraman olmak gerekir.

2. Evinden, ailenden uzaklaşıp, hiç bilmediğin kentlere, köylere gitmektir. Bunu yaparken de ardına bakmamak için güçlü olman gerekir.

3. Böyle bir köy okulunu adam etmeye çalışır öğretmen. Belki de direkleri bile sağlam olmayan okulu kendi omuzlarında taşır.

4. O okulu adam etmeye çalışırken; yeri geldiğinde boyacı, yeri geldiğinde de hademe olabilmektir.

5. Bazen de "Okul dört duvar değildir efendiler." diyen Mahmut Hoca gibi, eğitimi bir çatı altından çok daha ötelere taşıyabilmektir.

6. Ayağında ayakkabı olmayan bir çocuğa, maaşından arttırıp ayakkabı alabilmektir. Devletin sana verdiği o maaşı çocuklar için harcayabilmektir.

"Ne güzel doğal besleniyorsun oralarda, şimdi senin yiyecek giderin de yoktur, her şey köylülerden geliyordur." diyen arkadaşlarına gülümseyebilmektir.

7. Çocukların, hem bedenlerini hem kalplerini ısıtmayı bilmektir. Onların rahatça öğrenebilmeleri için yüreğinin sıcaklığını onlara hissettirir.

Soba yakmayı bilmiyorsan mesela, bunu da orada becerebilmektir. ☺️

8. Büyük şehirlerde öğretmen olduğunda ise başka sorunlarla başa çıkmak gerekir.

9. "Eti senin kemiği benim öğretmen!" diyenlere, çocuğun alınıp satılan bir canlı olmadığını anlatmayı başarabilmektir.

10. Bir taraftan öğrencileri eğitirken bir yandan da velileri eğitmek gerektiğini bilmektir. Saygının olmadığı yerlere saygı götürebilmektir.

11. Bazen de işlemeyen müfredata rağmen, o çocuklara bir şeyler öğretmeyi becerebilmektir.

12. Sadece bilgiyi değil,

13. Sevmeyi de...

14. Yardımlaşmayı da...

15. Gülümsemeyi de öğretebilmektir.

16. "Sen fazla çalışmıyorsun, öğlene kadar okulda durup geliyorsun." diyenlere inat,

17. Ömrünü çocuklara adayıp kimseye belli etmemektir.

18. Sınavda düşük alan bir öğrenciye, nereden puan verebilirim diye bakıp bir sınav kağıdıyla bütün öğle teneffüsünü geçirmek demektir.

19. Bütün bir geceni anlatacağın konulara çalışarak geçirsen de, dersinde uyuyan öğrenciye kalbi kırılır diye ses edememektir.

20. Zor iştir öğretmen olmak, kutsaldır. Her ne kadar bazen kendi mesleğinden olanlar bile bunu umursamasa da bu kutsala sahip çıkmaktır.

21. İşte bu yüzden, kendini eritip kendinden sonraki nesli aydınlatacak ışığı ortaya çıkarmaktır. Fedakarlıktır...

Kendi yaşamından feda edip çocuklara ışık olan bütün öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun... 👏👏☺️

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pazartesi

Hayatimda doğu olarak ankarayi gormus biri olarak doğunun ücra köyüne, yolu olmayan bir yere gidiyorum. Arkama bakmamam gerekiyor, bakmayacağım. Eskişehir den kalkıp adını duyunca korktuğunuz o ilin köyüne kendimi koruyabileceğim hiçbir sey olmadan gideceğim. Ben bir asker değilim teçhizatım yok ama teröristlerle burun buruna olacağım. Ama benim hislerimi siz memur zihniyetler anlayamaz, algılayamaz. Pardon 2500 tl aliyordum degil mi? Canimin pahası 2500 tl sizce. Memur zihniyetliler sizi.

hard-gamer

Her öğretmen iyi falan değildir, hatta öğretmenlerin çoğu katıksız oruspu çocuğudur, bilgisizdir ve faşisttir; aynı şey üniversitedeki eğitim görevleri için de geçerli.

drapetomania

Öğretmenlerimiz iyi ki var. :)

Gizli Kullanıcı

Her öğretmen demişsiniz ama dün RTE'nin "uyarılara rağmen, hava sahamızı ihlal eden uçaklar düşürüldü." açıklamasından sonra alkışlayan yalamalara ne diyeceksiniz peki? Tayyip bile şaşırdı amk.

Gizli Kullanıcı

Bu ülke için artık hiç bir şey yapılmaz,çabalanmaz diyorum kendi kendime kızıp bazen. Sonra ya biz bir şeyler için çabalayan herkes böyle düşünürse neler olur diye düşünüyorum,ve yine o umut doğuyor içimde. Ben bir öğretmen adayıyım,bana atanma sen saf mısın özelde çalış iki katı para kazan diyen öğretmenler gören bir öğretmen adayıyım. Daha çok para için pes eden,paranın kölesi olan öğretmenlerle dolu ülkede bir öğretmen adayıyım. Sözüm olsun,ben bu engelleri aşıp kendi emeğimle atanıp ayrım yapmadan onları severek bir şeyler öğreten bir öğretmen olacağım.

Başlıklar

Öğretmenyiyecek
Görüş Bildir