Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hepimiz Aslında Doğuştan Dahiyiz! NASA Çalışanından Eğitimin Bizi Nasıl Aptallaştırdığının Kanıtı

-

Eğitim sisteminin kötü olduğunu hepimiz biliyoruz ama üzerimizde böyle kötü bir etkisi olacağını hiç düşünmüş müydünüz? Görünen o ki hepimiz aslında doğuştan birer dahiyiz ama eğitim bizi aptallaştırıyor...

"Neden bunları öğreniyoruz ki?"

Hepimiz "Ya bunları neden öğreniyoruz, gelecekte bu benim işime yaramayacak ki!" evresinden elbette geçmişizdir. Doğru eğitim hayatımız boyunca saatlerce, belki de hayatımızda hiçbir zaman kullanmayacağımız şeyler hakkında vakit öldürüp sınava tabi tutuluyoruz. Bu batılı eğitim sistemiyle ders işleyen tüm öğrencilerin muzdarip olduğu bir konu.

NASA çocukların yaratıcılıklarını test ediyor.

Dr. George Land tarafından NASA'da çalışan bilim insanlarının ve mühendislerinin  yaratıcılığının test edildiği bir çalışma şimdi de okuldaki çocuklar üzerinde test edildi.

"Yaratıcılık doğuştan mı gelir yoksa öğretilebilir mi?"

Testin asıl amacı daha yaratıcı NASA çalışanlarının hassasiyetlerinden faydalanmaktı. Fakat bu çalışmalar Dr. Land ve Beth Jarman'nın kafasında bir sürü soru işareti bıraktı. Neden bazı insanlar daha yaratıcı? Bu doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa öğretilebiliyor mu?

Ne varsa çocuklarda var.

Bunu öğrenmenin tek yolu test etmekti ve ettiler de. 4 ila 5 yaş arasında 1600  çocuk üzerinde test edilen bu deneyin sonuçları araştırmacıları şok etmeyi başardı.

Çocukların %98'i dahi.

Test, çocukların belirli sorunlar için yenilikçi çözüm yöntemleri bulmalarını sağlıyor ve dahi seviyesinde sonuçlar alan çocukların yüzdesi 98!

Gittikçe aptallaşıyoruz...

Bu sonuç oldukça mükemmel ama toplumdaki insanların yaratıcılık seviyesi gerçekte %98'in bir hayli altında. Araştırmacılar testi bir de bu konuyu göz önüne alarak değerlendirmeleri gerektiğini düşünerek testi çocuklar 10 yaşına geldikleri zaman da tekrarladılar.

Kim bilir 20 yaşında ne kadardır?

Sonuç olarak yaratıcılık seviyesi %30'lara, 15 yaşına geldiklerindeyse %12'ye düşüyor...

Dr George Land Ted Talks'ta bu konuyla ilgili oldukça önemli yerlere değindi.

"Bakın geleceğe sadece umutla bakmak yetmez, hepimizin bu konu hakkında bir şeyler yapması gerekiyor. 

Beynimizde iki farklı düşünce türü vardır. Bunlar beynimizin farklı yerlerini kullanırlar ve düşüncenin gerçekleştirildiği sistemler tamamiyle farklı paradigmalardan oluşur.

Bu düşüncelerden birinin adı "Iraksaktır", hayal gücümüzdür, yeni olasılıklar yaratmamızdır. Bir diğeri ise "Yakınsaktır", bu karar vermemizi sağlar,  eleştirel yönümüzdür.

Yani anlayacağınız biri sizi hızlandırır ileriye götürür, diğeri ise sizi frenler. Anladık ki bizim bu çocukları eğitirken ki yaptığımız şey ikisini aynı anda öğretmeye çalışmak.

Bu yüzden de biri sizden yeni bir fikir üretmenizi ister, siz ürettikçe de okulda öğretilenlere göre hemen bu fikre sorgulamadan bakarsınız. İşte tam da bu sırada insan beynine bakarsanız nöronların birbirleriyle kavga ettiklerini ve bu yüzden beynin gücünü zayıflattığını görebilirsiniz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bmo

bence söyledikleri şey eğitim kalksın değil, sistem değişsin. eğitim kalkamaz, binlerce yıllık insan bilgisi birikimi aktarılmazsa felaket olur. eğitim çok gerekli bir şeydir, vay yeteneğime bakmadılar, sıkıntılarım vardı anlamadılar, balığa ağaca tırman dediler edebiyatı yapanları zaten eğitmek çok mümkün değil, kapasiteleri malum. evet eğitim bilginin ezberlenmesi değil, bilgiye ulaşmanın öğrenilmesi yönünde değişmeli ama kalksın demek? dümdüz cahillik.

Gizli Kullanıcı

okul gereksizdir diyorum işte dediğime geldiler.biz deyince cahil oluyoruz nasa diyince bilim..insanları,çocukları helede sabahın köründe niye bilmek,gitmek istemediği,tanımadığı bi yere gönderiyoruz?bişeyi insana zorla yaptırınca iyi yanı olsada soğuyo insan o şeyden..hayatında bir daha yapmak istemiyo!bu bilgileri öğrense ne oluyo öğrenmese ne?benim hiç işime yaramadı mesela.bunun yerine yemek öğrenseydim,meslek öğrenseydim,insan ilişkilerini,psikolojisini vs vs öğrenseydim işime yarasaydı..ama bana kalırsa hiç olmasın daha iyi.öğrenmek isteyen herkes herşeyi öğrenir zaten bu devirde,internet diye bişey var herkesin elinin altında,kasmaya gerek yok.yok yol parası,yok yemek parası,öğretmen derdi,arkadaş derdi,giyim derdi,ödev derdi,insanlarla muhatap olup uğraşmak!..çocuklar çocukluğunu,gençler gençliğini yaşayamıyo.yetişkin olunca da işe git,evlen vs..hayatını,hayatında yapmak istediğini ve gerçekten yapmak zorunda olduklarını yapamıyosun!!köle gibi..sistemin kölesi..halbuki Allah'ın kuluyuz,itaat edeceksen ona et yani..Allah insanlara ömür hediye etmiş,insanlar ceheneme çeviriyo hayatlarımızı..herkes istediği gibi yaşasın.hesabı Allah'a vereceksiniz.yok sen okuyomusun,yok sen çalışıyomusun,yok sen niye şişmansın,yok sen çirkinsin..insanı insan gibi kabul etmek lazım.herkesin yaşamaya hakkı var.kimse kimseyi yadırgamasın!herkesin kendi hayatı.

muratkarakurtt

Fuck the system!

tolciya

eğitim sisteminin insanı köreltiğini zaten biliyoruz önemli olan hepsini öğretmek değil yetenek ve yaratıcılık noktasında öğretmek, resim yeteneği olan bir çocuğa fizik öğretme mesela kendi bulsun derenin akışını, kuşun uçuşunu, ya da kendi yorumlasın

leydiburj

Gereksiz şeyler öğrenerek büyümesek mesela daha özgür yetişsek...

Görüş Bildir