Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başka Bir Eğitim Mümkün: Pilates Topuyla Öğrencilerine Okulu Sevdiren Başak Öğretmen!

 > 
9.4bPAYLAŞIM

Ülkemizde eğitim ile ilgili haber ve gelişmeler çoğunlukla iç açıcı olmuyor. Ancak zaman zaman sizlerle büyük bir heyecanla ülkemizde eğitimde yaşanan güzel haberleri de paylaşabiliyoruz.

Şimdi içeriğimizde de böyle güzel bir haberi paylaşacağız sizinle...

Başak Uysal, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı İstanbul Beyoğlu Ahmet Emin Yalman İlkokulu'nda görevini hakkıyla yapan bir sınıf öğretmeni.

Hakkıyla diyoruz çünkü; gündeme gelmiş olması da tam da bununla ilgili: Başak Öğretmenimiz sınıfındaki sıraları kaldırarak sınıfını "sırasız sınıf"a dönüştürdü. Yerlerine ise cıvıl cıvıl pilates topları koydu. 😊

Başak Öğretmen'in bu uygulamayı gerçekleştirme sebebi ise, öğrencilerin sürekli sessizce ders dinlemesini istemenin sanılanın aksine dikkati daha fazla dağıtması.

Başak Öğretmen"İlkokul öğrencilerinin sınıf içinde uzun süre hareketsiz durmaları ve dersi dinlemeleri istenmektedir. Bu sırada ders etkinlikleri yapılırken, öğrenciler hareketsiz durmaya odaklandıkları için çoğu zaman derse konsantre olamamaktadır. Mola süreleri kısalığından dolayı enerjilerini boşaltamamaktadırlar. 

Özellikle DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olan çocuklar için önerilen "sınıfta pilates topunda oturma" uygulamasını hareketli bir sınıfım olduğu için bütün sınıfa uyguladım", diyerek anlatıyor projesini.

Başak Öğretmen projeyi başlangıçta sınıfındaki DEHB teşhisi alan öğrencisi için düşünmüş ancak, sonra bunu bütün sınıfa uygulamaya karar vermiş.

"Sınıfımda iki kaynaştırma öğrencisi ve 4 çok hareketli öğrenci vardı. Bunun yanında ikili öğrenim veren bir okulda çalışıyordum."

"Teneffüs süreleri çok azdı. Çocukların son iki ders derse hiç dikkatleri kalmıyordu. Kaynaştıma öğrencilerimden biri DEHB teşhisi alan sınıfta sürekli oturmaktan rahatsız olan bir çocuktu. Bu sınıfın da dikkatini dağıtıyordu."

Başak Öğretmen, öğrencisine daha fazla yardımcı olabilmek adına özel duyu bütünleme derslerine katılmış.

"Onun aldığı özel duyu bütünleme derslerine katıldım ve burada özel gereksinimli çocuklar için pilates topunda oturmanın dikkati arttırıcı olduğunu öğrendim."

"Amacım özellikle bu öğrencim için bir şeyler yapmaktı. Daha sonra bunun diğer çocuklara da iyi geleceğini düşündüm. Böylelikle kaynaştırma öğrencim de diğerlerinden farklı hissetmeyecekti."

Uygulama ile birlikte çocukların derse dikkatleri artmış, yazıları düzelmiş, duruşları düzelmiş ve enerjilerini çok daha verimli kullanmaya başlamışlar.

Oturdukları hâlde enerji harcamalarını sağladığı için obezite sorununu azaltmış, kavrayışları artmış, kurallara daha fazla uymaya başlamışlar.

"Sınıftan çıkmak istemiyorlar. Akranlar arasındaki zorbalık azaldı. DEHB olan öğrencim sınıfın dikkatini dağıtmadan uzun süre oturup çalışabiliyor. Duyuları hala gelişmekte olan çocuklar için sınıfta hareketsiz oturma sorunu olumlu bir şekilde iyileşti."

Başak Öğretmen'in sırasız sınıfında, pilates topları üzerinde eğitim-öğretim gören çocuklar artık çok daha mutlu, çok daha başarılılar!

Biz de kıymetli Başak Öğretmen'imizi idealizmi ve mesleğini hakkıyla yapmasından dolayı tebrik ediyor ve kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ülkemizin kendisi gibi öğretmenlere ihtiyacı var! 👏👏👏

Siz bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Harika! Bütün sınıflar ve bütün öğretmenler böyle olmalı!
Bence bu uygulama öğrencilerin disiplinini azaltır, sıra daha iyi.
Çekimserim.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selen-ozden

Süper fikir, öğretmenimizi de tebrik etmek lazım. Pilates gerçekten vücut için çok yararlı bir spor. Özellikle dik bir duruşunuz yoksa kesinlikle başlamalısınız. Ben fitinclass.com üyeliğimle pilatesle tanıştım. Bayadır devam ediyorum derslere. güzel bir duruş yanında sıkılaşmak da cabası tavsiye ederim

i-need-a-sensei-

Harika bir öğretmen. Takdir edilesi. Ne yazık ki 45 kişilik sınıflarda, 1-2 saat yürünen karlı okul yollarının olduğu, 1-2 sınıflı okullarda, doğuda zor. (veya imkansıza yakın)

matmazel-x

Böyle pilates topunda oturttular da biz mi düşük aldık ?

osuran-boga03

eli öpülecek meslek erbabı kişi

esin-yalcin

süpersin öğretmenim.

Görüş Bildir