Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Harvard'dan Çarpıcı Bir Tıp Araştırması: Kadın Doktorlar Erkek Doktorlardan Daha Başarılı!

-

Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, sonuçları bir hayli yankı uyandıran oldukça geniş çaplı bir araştırma yayınladı. Gelin o araştırmaya beraber bakalım.

Kaynak: http://jamanetwork.com/journals/jamainte...

4 yıl süren araştırma kapsamında, 58 bin doktorun baktığı toplamda 1 buçuk milyon hastanın verileri incelendi.

Bu oldukça geniş ölçekli tıp araştırmasında, kadın doktorlara tedavi olan hastaların iyileşme oranının daha yüksek olduğu gözlemlendi.

65 yaş ve üstü hastaların verilerini inceleyen uzmanlar, hastaların hastaneye kabul edildikten sonra 30 gün içerisinde yaşamını kaybedip kaybetmediğine baktı. Bunun dışında hastaların taburcu edildikten sonra 30 gün içinde tekrar hastaneye yatırılıp yatırılmadığı da incelendi.

Bu iki alanda da kadın doktorların daha iyi sonuçlar elde ettiği gözlemlendi.

Oransal olarak bakıldığında, çok büyük bir farklılık yokmuş gibi gözüküyor. Örneğin hastaneye yatırıldıktan sonra erkek doktorların hastalarının 30 gün içinde hayatını kaybetme oranı %11.49 iken, kadın doktorların hastaları için bu oran biraz daha düşük: %11.07. Aynı oran farklılığı taburcu edildikten sonra tekrar hastaneye yatırılma yüzdelerinde de var: %15.02'ye %15.57, kadınlar lehine.

Fakat bu küçük yüzde farklılığı, genel sayıya vurulduğunda ortaya 32 bin kişilik bir fark çıkıyor.

Yani erkek doktorlar, kadınlarla aynı başarı yüzdesine sahip olsaydı, her yıl 32 bin kişi daha az ölecekti. Türkiye'de her sene araba kazasından yaklaşık 7 bin insanın hayatını kaybettiğini göz önünde bulundurunca (TÜİK verisi), 32 binin ne kadar ciddi bir değer olduğu daha net anlaşılıyor.

Araştırmacılar herhangi bir yanlışlık yapmamak için her türlü ihtimale karşı verileri taramışlar.

Örneğin erkek doktorların, kadın doktorlara göre çok daha kritik durumdaki hastalara bakmış olmaları ihtimali üzerindeki soru işaretlerini gidermek istemişler. Bu etkinin var olup olmadığını görmek amacıyla her türlü hastalık türüne ve hastalığın ne kadar ilerlediğine göre verileri gruplandırmışlar. Fakat sonuçlar hep tutarlı çıkmaya devam etmiş, kadın doktorlar her alanda daha başarılı çıkmış.

Özetle araştırmacılara göre kadın doktorların elindeyken yaşama şansınız biraz daha fazla.

Peki bunun nedeni ne olabilir? Biraz da bunun üstüne odaklanalım. Bu konuda yapılmış bir araştırma halihazırda bulunuyor. Araştırmaya göre kadın doktorlar, tedavilerini daha kurala kitaba bağlı kalarak gerçekleştiriyor ve de erkek doktorlara kıyasla daha az risk alıyor.

Bunun dışında başka araştırmalar da kadın doktorların daha hasta odaklı bir yaklaşım sergilediğini ve hastalarla daha çok zaman geçirdiğini gösteriyor.

Uzmanlar tüm bu durumların, kadın doktorların hastalarında daha pozitif etkiler yarattığı ihtimalini en ön planda tutuyor.

Yine de henüz bu etkinin kesin olarak neden kaynaklandığına dair çok net bir fikir yok.

Daha da çarpıcı bir bilgi vermek gerekirse, bu başarılarına rağmen araştırmalara göre kadın doktorların maaşları erkeklere göre daha düşük.

Üstelik bu maaş farkı doktorların uzmanlık alanlarına ve çalıştıkları sürelere göre değişmiyor bile. Aynı düzeydeki bir erkek ve kadın doktordan erkek olanı, ortalama olarak %8 daha fazla maaş alıyor. 

Özetle umalım ki bu tür araştırmaların sayısı artsın ve gerek tıp alanındaki, gerekse de diğer meslek alanlarındaki cinsiyete bağlı maaş farklılıkları ortadan kalksın. Sağlıklı günler!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fcrfcr

Yav he he

Görüş Bildir