Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Halüsinasyon ve Zihin Kaymasına Yol Açan Savaş Sonrası Psikotik Travma Durumu: Shell Shock

Sanat-

Savaşların yıkıcı etkileri herkesin malumu. Tarih boyunca gerek toprak fethetme arzusu, gerek ganimet kazanma arzusu, gerekse de dini nedenlerden ötürü birçok savaş gördü insanlık tarihi. Bu savaşlarda ölenler hep konuşuldu ancak geriye kalanların yürüyen bir ölüden ibaret olduğunu konuşan pek olmadı...

1. Dünya Savaşı'nın en kanlı muharebelerinden biri olan Somme Savaşı'nın ardından ortaya çıkmış bir psikolojik fenomen Shell Shock.

Bu terimi dilimize 'savaş bunalımı' şeklinde çevirebiliriz.

Çevirisinden de belli olduğu üzere Shell Shock, savaşta görev yapan askerler üzerinde oluşan ve savaş stresi tepkisi olarak tanımlanan psikolojik bir problemdir.

Bu durumdan muzdarip olan askerlerin vücutlarında kontrol edemedikleri kasılmalar, titremeler ve acılar oluşuyor.

Genelde cephede yoğun top ateşine maruz kalmış askerlerin o anda canlarını yitirme korkusu ile yaşadıkları stres, askerlerin normal hayattaki yaşantılarına dönmelerini oldukça güçleştiriyor.

Askerler, sürekli kendilerini güvensiz ve her an ölecekmiş gibi hissediyorlar.

Bu hastalığa yakalanmış birine cephedeki günlerini hatırlatacak bir nesne dahi gösterseniz, hasta dehşete düşüyor.

Aslına bakılırsa gayet normal olan bu davranış sonucunda ne yazık ki pek çok general, bu hastalığa yakalanan askerleri korkak olarak nitelendirmiş ve hepsinin infazına karar vermiştir.

Bu durum savaşa giden askerlerde sanılandan çok daha fazla yaygın.

1. Dünya Savaşı bittikten sonra yapılan bir araştırmaya göre İngiltere'de yaklaşık 80.000 askerin bu mental bozukluktan etkilendiği anlaşılmıştır.

Bu psikolojik hastalığa Vietnam ve Kore Savaşı'nda bulunan askerlerde de oldukça yüksek bir oranda rastlanmış.

Somme Savaşı'ndaki askerler tarafından ortaya atılan bu terimin ifade ettiği hastalığın belirtileri ise yorgunluk, kafa karışıklığı, kabuslar, görme ve işitme bozuklukları, mantık kurma yeteneğinin kaybı, histerik şoklar ve boş bakışlar...

O dönemde doktorlar buna neyin sebep olduğunu çözememişlerdi, bu nedenle bu duruma yakalanan askerler direkt olarak cepheden gönderiliyorlardı.

Bu görüntüde ise muhtemelen bu durumdan muzdarip olan bir askerin fotoğrafını görüyoruz. Gözleri durumun ciddiyetini çok net ortaya koyuyor, sanki gördükleri yüzünden delirmiş gibi bakıyor. Dört bir tarafında ölümü görüyor, hayatı için korkuyor, psikolojisi çoktan ölmüş durumda, bir bedenin içinde fiziksel ölümünü de bekliyor.

O dönem böyle bir durumun varlığı kabul ediliyor, ancak nedeni olarak zayıf karaktere sahip olmak gösteriliyordu.

Dolayısıyla bu hastalığa yakalanan kişiler zayıf görülüyor, dışlanıyor, yargılanıyor, öldürülüyordu. İyi askerlerin asla ama asla bu duruma yakalanmayacağı söyleniyordu. Yıllar sonra İngiliz hükümeti bu nedenlerle öldürülen askerlerin ailelerinden özür dileyerek hastalığı tanımıştır.

Özellikle savaş alanında gerçekleşen patlamaların ardından ortaya çıkan şok dalgalarının en ciddi hasarlara sebep olduğu söyleniyor.

Şok dalgasının gelip geçtiğini tüm bedeni üzerinde hisseden askerler, yıllar sonra bile o anı hatırladığında vücutlarında kontrol edilemez bir titremeye maruz kalıyorlar. Şok dalgasının vücuttan geçişi esnasında beyne sırf bu duruma özel olan bir hasar veriyor olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

Bu nedenle bilim insanları bu durumun nedeni olarak son zamanlarda fiziksel hasarları da incelemeye almış durumda.

Özetle hem psikolojik, hem de muhtemelen fiziksel nedenleri olan; savaşların ne kadar acımasız ve karanlık olaylar olduğunu gösteren bir hastalık 'Shell Shock'...

Durumun ne kadar ciddi olduğunu görebilmeniz için birkaç tane de video ekliyor ve yazımızı noktalandırıyoruz.

Sanmıyoruz ama, umarız dünya bir daha savaş görmek zorunda kalmaz...

Yıllar sonra ortaya çıkan, en çarpıcı videolardan biri.

Shell Shock'un ne kadar ciddi bir hastalık olduğunun kanıtı niteliğindeki şanssız insanlar...

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mustafaturk

O zaman size bir vicdan testi... İlk önce bu videoyu açıp 30. saniyede durdurun ve videonun sesini kapatın Ardından şu videoyu açın( Sesi açık olacak) Son adım olarak 30. saniyede durdurduğunuz videoyu başlatın Eğer gülerseniz mis gibi vicdansızsınız.

ugur-deniz-kutlu

Testi yapmaya korktum. Bu beni ne yapıyor ?

sezzer-eroglu

ulan koptum mk ya güzelt testmiş insan istemsiz gülüyo

spica-

O insanların yüzlerindeki ifadelerine, gözlerine baktığınızda gülmek imkansız.

dusunen_odun

insan bazen karanlığa güler hacı vicdansızlıktan değil bu, bu müziği bi savaş sahnesinde kullanmışlardı lan bu arada

omer-faruk-turhan1

gülecek birşey bulamadım ki

ipekates

Çok berbat bir şey bu, kendi babamdan biliyorum. Çıt sesine uyaniyorlar, kolay kolay uyuyamıyorlar en küçük bir şeyde saldırıya geçiyorlar falan.

tsukiyashima

Çok kötü be çok

Başlıklar

BilimFacebookİngiltereKoreSavaşonedio
Görüş Bildir