Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Halkımızın Bağrına Bastığı Trans Kadın İhsan Hala'nın Köyündeki Mücadele Dolu Hikayesi

 > 
24bPAYLAŞIM

İhsan Çolak, Akhisar'ın Kayışlar köyünde doğmuş ve 11 yaşına kadar yaşadığı köyden, ailesi ile birlikte İzmir’e taşınmış.

Yıllarca ailecek İzmir’de yaşamışlar. Sonra ailesi tekrar köylerine dönmüş ama o kalmış. Uzun süre İzmir'de yalnız yaşamış.

Anne babası yaşlanıp hastalanınca yanlarında olmak için yıllar sonra küçük bir erkek çocuğu olarak ayrıldığı köyüne 35 yaşında bir trans kadın olarak dönmüş.

Yanlarına geldikten kısa süre sonra sırayla anne ve babasını kaybetmiş. Aynı köyde yaşayan kardeşleri onunla görüşmeye pek yanaşmayınca burada da yalnız kalmış.

İlk başlarda zorluk yaşamış, dışlanmış, itilmiş ama yılmamış. Zorlukların üstesinden güler yüzle gelmeye çalışmış. "Köy gibi bir yerde bir direniş verdim" diyor.

Birgün esrar ve kadın sattığıyla ilgili dedikodular canına tak etmiş ve kahveye dalmış. "Ulan siz, karılarınız, çocuklarınız benden bir kötülük gördünüz mü? Benden bir pislik gördünüz mü?" diye bağırmış.

O günden sonra hakkındaki konuşmalar bitmiş ve kötü bakışlar sona ermiş. Her ihtiyacı olanın yardımına koşmuş. Düğünlerde, cenazelerde, gönüllü olarak hep en önde yer almış. Caminin temizliğinden yaşlıların bakımına kadar her şeye koşturmuş.

Tanıdıktan sonra İhsan Çolak'ı çok seven köylü ona İhsan Hala diye seslenmeye başlamış. Kendisi de "abla" yerine "hala" denmesinin hoşuna gittiğini söylüyor.

Normal bir günde vakti, günlük ev işleri, hayvanları, bahçe ve çiçekleriyle uğraşarak geçiyor. Sonra da komşularıyla kahve. Onlara “eltilerim” diyor.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı olursa köyün kadınlarının kendisini kıskanabileceğini düşündüğünden, ilişkileri bozulmasın diye bu fikri rafa kaldırmış durumda.

Canı sıkılınca köpeğini alıp tarlaya gider, orada ağlar, bağırır rahatlarmış. Köye gelince de hiçbir şey yokmuş gibi gülümsermiş. Köydekilerin onu dertsiz bilmesi bundanmış. Bir de bana sorsalar diyor.

Köyde kirada oturan İhsan Hala geçimini, evlere temizliğe giderek ve tavuklarının yumurtalarını satarak sağlıyor. Sıradan başlayan bir günde, komşu köye temizliğe gittiği evin İzmir'de okuyan kızı fotoğraflarını çekmiş.

Çekilen fotoğrafları izniyle bir sergide kullanılmış ve köyde yaşayan şalvarlı trans kadın görüntüsü gazetecilerin ilgisini çekince hikayesi röportajlarla yayılmış.

Gazetelere çıktığı için mutsuz olmadığını söylüyor ancak bir yandan da kızıyor gazetecilere: Gazetelere çıktım. Diyeceksin ne kazandın? Hiçbir şey ama benim sırtımdan para kazanan çok oldu.

Hâlâ tavukların poposuna bakıyorum ki yumurtlasınlar satayım para kazanayım

Anne babasının mezarlarının yakınında olmanın kendisine huzur verdiğini söylüyor ve İzmir'de dayalı döşeli ev verseler yine de bırakıp gitmem diyor. Fakat çok sevdiği evinin banyosu bugünlerde çökmüş durumda.

Şimdi banyosunun yeniden inşası için bir destek kampanyası yapılmakta. Siz de bu mücadeleye katkı vermek isterseniz buradan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oroborus

Bu insanların hayatla mücadelesini destekleyen pek çok insanı empati yapmadığını söylemiş bazılarımız.Kimileri cehenneme gidecek filan diye dem vurmuş.Öncelikle,insan vücut bulduğu cinsiyetiyle yaşamalı görüşünü savunuyorsanız,bazı insanlarda vücut ve beynin cinsel yönelimi aynı olmayabiliyor.Vücudunuz erkek olabilir,fakat içiniz kadındır.Ya da tam tersi.Bu da yaradılıştır-elbette İhsan da kadın doğmak isterdi.Burada birilerini suçlu bulmak anlamsız.-Çünkü cinsel yönelim tercih edilen bir şeydir.Size verilmiş dış görünüş,onu değiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez(bu ameliyat ve ya kıyafet değişikliği olabilir ki ameliyat olması daha iyi olur).Eğer kadın olma dürtüsünü içinde yaşarsa,bunun trans bireylerin psikolojisinde ne gibi sorunlar yaratacağını bilmeniz önemli.

salvie-zemena

ya ahs'deki liz taylor'a benzemiyo mu asjfhajksahgda

pembebulutumsu

Cinsiyet değiştirme ameliyatı olursa köyün kadınlarının kendisini kıskanabileceğini düşündüğünden olmuyormuş sesli güldüm :D

pembebulutumsu

Yeterince dikkat çektiysen gidebilirsin .

nalan-zencirci

Ama ben senin hoyratlığına gülemedim.:(

pembebulutumsu

Boş ver sen gülmesen de olur.

applehead

Sorsak hepsi humanist...

recep-firat

Niye teyze değil de hala demişler hala düşünüyorum :D

Görüş Bildir