Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Haklı da Haksız da Olsanız Bir Tartışmayı Kazanmak İçin Kullanabileceğiniz 19 Kesin Yöntem

2.4bPAYLAŞIM

Arthur Schopenhauer (1788-1860), felsefe tarihinde önemli bir yere sahip Alman filozoftur. "Tartışma Sanatının İncelikleri" adlı kitabında, bizlerle tartışmaları kazanmak için kullanılabilecek püf noktaları paylaşan ünlü filozoftan, gündelik yaşamda kullanabileceğiniz 19 sinsi taktiği sizler için derledik.

1. Karşınızdaki insanın öne sürdüğü argümanı doğal sınırlarının dışına taşıyın; abartın. Onun argümanını ne kadar genelleştirirseniz, o kadar çok karşı çıkabileceğiniz nokta bulursunuz.

2. Karşınızdakinin savını çürütmek için onun kullandığı kelimelerin esas anlamlarının yanında, mecazi, yan anlamlarını kullanın.

3. Karşınızdakinin savını görmezden gelin ve söylediklerini başka bir anlama çekin. Onun ortaya koyduğu düşünceden farklı bir şeye karşı çıkın.

4. Varacağınız sonucu tartışmanın sonuna kadar gizleyin. Öne sürdüğünüz savları karmaşık bir düzende karşınızdakine kabul ettirin ve gereken tüm onayları aldıktan sonra ulaştığınız sonucu açıklayın; reddedemeyecektir.

5. Rakibinizin inançlarını arkanıza alın. Eğer sizin savlarınızı kabul etmemekte ısrar ederse, onun benimsediği düşünceleri ona karşı kullanın.

6. Rakibinizi sinirlendirin. Çünkü sinirli bir insan odak noktasını kaybeder ve avantajını kullanmayı beceremez.

7. Rakibinizin sorduğunuz sorulara verdiği yanıtları farklı, hatta karşıt sonuçlara ulaşarak çarpıtın.

8. Karşınızdaki sinirlense de siz sakin kalın ve manasızca gülümseyin.

9. Karşınızdakine savınızı kabul ettirmek için o savın aksini de sunun. Aksi durum ne kadar kabul edilemez olursa, rakibinizin savınızı kabul etme ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.

10. Rakibinizin savunduğu fikirlerin açığını yakalayarak diğer fikirleriyle, davranışlarıyla ve inançlarıyla tutarsız olduğunu ortaya çıkarın.

11. Eğer rakibiniz sizi yenilgiye uğratabilecek bir üstünlük elde ederse lafını bölerek, karşı çıkarak ya da onu farklı bir konuya yönlendirerek sonuca ulaşmasını engelleyin.

12. Eğer rakibiniz belirli bir konuda karşıt argüman üretmenizi imkansız kılıyorsa ve söyleyecek fazla bir şeyiniz kalmadıysa, konuyu genişletin ve genelleştirin.

13. Eğer karşınızdaki insan sorduğunuz sorulara olumlu cevap veriyorsa, ona ulaştığınız sonucun doğru olup olmadığını sormayın. Verdiği cevaplarla zaten sonucunuzu doğrulamış gibi davranın.

14. Bir insana karşı çıkmak, o insanın savunduğu şeyi abartmasına ve doğal sınırlarının dışına çıkarmasına sebep olur. Rakibinizin konuyu abartmasını bekleyin ve konunun abartılı halindeki açıkları yakalayın.

15. Eğer rakibiniz bir konu hakkında genelleme yapıyorsa, bu genellemeyi haksız çıkaracak tek bir örnek bulun. Ortaya atacağınız tek bir mantıklı örnek, rakibinizin savunduğu şeyi yerle bir edecektir.

16. Eğer rakibinizin savunduğu şeye verecek iyi bir cevabınız yoksa, alaycı bir şekilde onun haklı olduğunu söyleyin.

17. Eğer karşınızdaki insan sorduğunuz bir soruya direkt cevap vermiyor, konuyu değiştirmeye çalışıyorsa bu, onun zayıf noktasını bulduğunuz anlamına gelir. Böyle bir durumda konuyu geçiştirmesine izin vermeyin ve konunun üstüne gidin.

18. Düşüncenizi kabul ettirmek için, rakibinizin saygı duyduğu bir otoritenin tamamen başka bir konuda öne sürdüğü fikirleri kullanın. Önder olarak gördüğü kişinin düşüncelerini reddedemeyecektir.

19. Ve son çare olarak konuyu kişiselleştirin. Karşınızdakinin kişiliğine yönelik bir saldırı onu sinirlendirecek ve konudan sapmasına sebep olacaktır. (Bu madde yüksek ölçüde terbiyesizlik gerektirir.)

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sungunilgun

İ.MELİH GÖKÇEK den öğrenilmiş kısaca şirret ve yalancı olun denmiş ..hak adalet ve vicdanda nasiplenmemiş kişilere göre

kenan-hizli

tespitin doğru ancak kullandığın isim yanlış :) doğrusu tam laiklerin kibirli ve kendini beğenmiş tavını gösteren bir derleme olmuş olacaktı ! ne kadar kaybederler kaybetsinlerse kazandık demelerinden bunu anlayabiliyoruz :) bi kere de kaybedin seçimleri ne var yani ölürmüsünüz :)

boltonlarin-remzi

Tartışmak iki tarafın da ne dediğini anlayabildiğin ölçüde güzeldir. Tartışmak haklı bulmak için yapılmaz. Haklı çıkmak için yapılan arkadan konuşmalar olur. Tartışan taraflardan biri başka birine olayı anlatırken de "ama haksız mıyım" diye sürekli kendini destekler. Tartışma sırasında kırıcı olmamaya çabalayın sittiredin onedioyu bunedioyu.

Gizli Kullanıcı

Evet, yaşasın tüm tartışmaları kazandık! Zaten tartışmanın amacı, ben haklıyım sen haksıssız davası değildir. Eğer öyle yapacaksan kafa göz dal daha iyi. Sağlıklı bir tartışma kişinin düşünce ufkunu genişletir, hayata farklı bir bakış açısı kazanır ve en önemlisi başka düşüncelere saygı duymayı öğretir. Bu şekilde bir tartışmayı kazanan 'galip' kendisine faydadan çok zarar getirir. Şunu da ekleyeyim bir iki yıl kadar önce bir arkadaşım çok büyük bir hata yapmak üzereydi onu durdurmak için bu yöntemlerden bazılarını kullandım, ama olay zaten tartışmayı kazanmak değildi.

kenan-hizli

peki karşıda ki haksız olduğunu kabul etmiyorsa tamam abi sen haklısın arazi senin olsun mu diyecez ? bize galip değil haklı yani doğru olan lazım ! haksızlıkla kimse galip olamaz olurda sonu firavunlar gibi olur :) öyle galibiyetide kim ne yapsın ! 3 kafa göz dalma konusuna gelince haklıyken haksıza düşmemek lazım ! yani gördüğün zarar 5 ise karşı tarafa verdiğin zarar 25 olursa o %5 suçluyken sen %20 suçlu olmuş olursun bunuda istemezsin emin ol ! verirsin mahkemeye olur biter :)

sertacgnlts

normal insanların işine yaramaz, çok melih gökçek tarzı

kenan-hizli

bana daha çok 500 kere kaybetmelerine rağmen her defasında biz kazandık diyen kibir abidesi laikleri gösterdi :) bir kerede kaybettik deseniz kibiriniz mi incinir ölürmüsünüz yani :) iftira atmaktan utanmıyor musunuz mesela ? 60 seneden beri şu laikler bir türlü kaybetmediler yahu :) bu kadarda kazanılmaz ki :)

Gizli Kullanıcı

İyide tartışmanın amacı doğruyu yanlışı tartmaktır, tartışmayı kazanmak değil. Bu kurallar üzerinden yürütülen bir tartışmanın iki tarafa da faydası olmayacaktır.

Görüş Bildir