Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gurur Duyduk! 3D Yazıcılar ile Biyonik Uzuvlar Üretip Bunu Ücretsiz Dağıtan Türk Gençler!

79bPAYLAŞIM

Her türlü soruna karşın, ülkemizde yüzümüzü güldüren gelişmeler de oluyor. Daha fazla karşılaşmamız gereken güzel gelişmeler!

İTÜ öğrencisi gençlerin 3D yazıcılar ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi de tam da böyle adlandırılmayı hak eden bir proje! 

3D yazıcı teknolojisi günden güne hayatımıza daha fazla giriyor.

Gelecekte ise çok daha yaygın bir kullanım ile hayatımıza gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ülkemizde gerçekleştirilen Astero isimli proje de bize bu alanda büyük umut verdi! Astero herhangi bir uzvunu kaybetmiş çocuklara 3D yazıcılarda çok düşük maliyetlerle fonksiyonel protez uzuvlar basan bir sosyal sorumluluk projesi.

Projeyi yürütenler ise tamamen gönüllülük esasına göre çalışan İTÜ öğrencileri. 👊

Ticari protezler günümüzde on binlerce dolara satıldığından ve bu protezler alınsa bile çocuklar çok hızlı büyüdüğünden, 1-2 yıl içinde çocuk proteze sığmamaya başlıyor ve protezin değiştirilmesi gerekiyor.

Dolayısıyla çoğu ailenin çocuğuna protez kol, bacak yaptırmaya gücü yetmiyor maalesef. Bu sebeple bu çocuklar hayatlarının en güzel yıllarını engelli olarak yaşamaya mahkûm kalıyorlar.

Bu genç arkadaşlarımız ise bu protezleri sadece 30TL'ye mal ediyor ve bir sosyal sorumluluk projesi yürüttükleri için ürettikleri bütün modelleri ihtiyaç sahiplerine tamamen ücretsiz biçimde teslim ediyorlar. 👏👏👏

Talep geldiği andan itibaren yoğunluğa bağlı olarak 2 ile 4 hafta içerisinde protezleri kargoya verme aşamasına getirmeyi öngörüyorlar.

Şu anda proje kapsamında kolunda dirsekten altı bulunmayan insanlar için protez yapma imkânları var. Dirsek altından sonra olan sakatlığa göre de kullanılabilecek farklı model seçeneklerine sahipler. 

Üretilen eller ABD'de faaliyet gösteren bir şirketin modellerine dayanıyor. Projeyi yürüten arkadaşlar ise bu modelleri geliştiriyorlar.

Aklınıza "peki kullanılan malzeme sağlığa zararlı mı?", diye bir soru geliyor olabilir. 3D basımda kullanılan plastik türü olan PLA, bir biyoplastik ve insan sağlığına hiç bir zararı bulunmuyor!

Protezlerin tahmini kullanım süresi ise protez sahibinin protezin ilk takıldığı zamandaki yaşına göre fark göstermekte.

Bu protezler özellikle 3-17 yaş arası çocuklar için üretildiğinden onların büyümesine göre protez kişiye öngörülemeyecek bir süreden sonra sığmayabilir.

Fakat bu durum göz önünde bulundurmazsa protez için 1-2 yıl gibi bir kullanım süresi öngörüyor proje yürütücüsü arkadaşlar.

Proje ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da proje yürütücüsü arkadaşlarla iletişime geçmek istiyorsanız Astero Biyonik web sitesine göz atabilirsiniz! 

Benzer bir sosyal sorumluluk çalışması yürüten Robotel'den de ilgi ve desteğinizi esirgemeyin lütfen. Bu gruplar mümkün mertebe çok insana ulaşarak daha fazla kişiye "yardım eli" uzatmak istiyor çünkü... 

Ben de yetenek, zekâ, bilgi ve vicdanlarını bu sosyal sorumluluk projesine koyan bütün arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum. İyi ki varsınız! 🙏

Proje ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

İşte budur! Bu örnek gençleri tebrik ediyorum!
Konu ile ilgili bir fikrim yok.
Ben yaptıkları işin o kadar da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
firat-sumbul

Bir mıh bir nal , bir nal bir at , bir at bir asker , bir asker bir vatan kurtarır... Helal olsun arkadaşlara bilimde ufak diye bişey yoktur.. birşeyi bulursun gerekirse 100 yıl onu geliştirmekle ugraşırsın... helal olsun ülkenin güzel insanlarına.

will-graham

Harika insanlarsınız iyi ki varsınız.

murathan-araz

Tamam niyet güzel. Neden yaptıkları işin o kadar önemli olmadığını düşündüğümü yazayım bende. Bu haberde bu plastik protez sanki bizim Türkler icat etmiş ve uygulamış gibi anlatılmış. Bu tip El tasarımları yabancılar tarafından tasarlanıyor ve ortak bir platformda ücretsiz olarak sunuluyor zaten. Üstelik ticari olarak kullanılması zaten yasak bunların. Bu arkadaşları tek yaptıkları herhangi bir 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alıp bedava vermek. yok bir de para alsalardı... Dikkat ederseniz motor filan yok, çamaşır ipi ile bağlamışlar. Ayrıca PLA denen malzeme yazın direk güneş ışığına maruz kaldığında eriyen bir malzeme. Yani oyuncak bir el olmaktan öteye gidemez, yani eli olmayan insan için süs olur yani sadece. Yine de arkadaşlar kilosu 100 lira olan bir malzemeden üretip bedava veriyorlar, sağolsunlar. Hiç yoktan iyidir diyelim ama böyle dayanıksız ve hareket kabiliyeti olmayan bir uzuv yerine tahtadan bir çubuk daha işlevsel olabilir eli olmayan biri için. Daha güzel bedava modeller için aşağıdaki linklere bakın, daha çeşit var ben sadece 3 tanesini koyuyorum buraya. Motorlu olanları da var. sahibi olmadan yorum yapmak maalesef günümüzün en önemli hastalıklarından biri. Son olarak bu haberdeki arkadaşları iyi niyetlerinden dolayı tebrik ederim. Onedio'nun haberi sunuş şekli bence hatalı, dolayısı ile bu yorumlara sebep oluyor.

murathan-araz

Arkadaş sormadan edemeyeceğim, ben üniversiteler ile iş yapan biriyim, ellerindeki teknik imkanları çok iyi biliyorum. Benim evimde de var, 3d printer ile ancak prototip/kalıp yapılır. Madem niyetlendiniz, alüminyum döküm yapın bu kalıpla, 5 tane servo motor takın bari, sinir uçlarına bağlamayın da kolun içindeki basit bir jiroskop ile yukarı aşağı kaldırdığında veya azcık çevirdiğinde kavrayacak şekilde çalışsın yeter. Mühendis değilim ama vaktim olsa ve okuldaki teknik ekipman olsa ben bile yapabilirim, hatta oto sanayi den bir usta getirin o daha iyi yapar. Aliexpress.com'da bütün parçalar var. Toplam maliyeti 80 doları geçmez. Biyonik kola bak, çamaşır ipiyle çalışıyor derler yoksa :)

qetum

Gelişmekte olan ve 3. dünya ülkesi olan Türkiyede bile bunun yapılması ve parasız dağıtılması önemli bence. Hele ki bu devirde herkesin dini imanı para olmuşken. @Murathan Araz arkadaşım bence sende bilginle bu ekibe katkı verebilirsin.

graphicser

Kardeşim sen bu işten para kazanan bir tipe benziyorsun. Sanırım sıkıntılı bir girişim senin için. Bugün bu şekilde yapılmaya başlanan girişim 5 yıl sonra çok ciddi bir şekilde çalışabilen protez uzuvlar olabilir. Neden insanların birşeyler yapmasını salakça eleştiriyorsunuz anlamak mümkün değil.

beifong

Olumsuz oy kullanan insanlar CERN'de anti-madde oluşturuyor sanırım? Bu ne küstahlık arkadaşım?

firat-sumbul

Lafı ağzımdan almışsın. Bir boka yaramayan bir toplumun herşeyi eleştirmesi çok ilginç.. bizim genlerimize bakalmalı bu dunyadan olamayız.

togrul-mstlizad1

208 kişinin götüne protez kol girsin.

Görüş Bildir