Görüş Bildir

etiket Gurur Duyduk! 3D Yazıcılar ile Biyonik Uzuvlar Üretip Bunu Ücretsiz Dağıtan Türk Gençler!

Anasayfa > Gündem

Her türlü soruna karşın, ülkemizde yüzümüzü güldüren gelişmeler de oluyor. Daha fazla karşılaşmamız gereken güzel gelişmeler!

İTÜ öğrencisi gençlerin 3D yazıcılar ile başlattığı sosyal sorumluluk projesi de tam da böyle adlandırılmayı hak eden bir proje! 

3D yazıcı teknolojisi günden güne hayatımıza daha fazla giriyor.

3D yazıcı teknolojisi günden güne hayatımıza daha fazla giriyor.

Gelecekte ise çok daha yaygın bir kullanım ile hayatımıza gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Ülkemizde gerçekleştirilen Astero isimli proje de bize bu alanda büyük umut verdi! Astero herhangi bir uzvunu kaybetmiş çocuklara 3D yazıcılarda çok düşük maliyetlerle fonksiyonel protez uzuvlar basan bir sosyal sorumluluk projesi.

Ticari protezler günümüzde on binlerce dolara satıldığından ve bu protezler alınsa bile çocuklar çok hızlı büyüdüğünden, 1-2 yıl içinde çocuk proteze sığmamaya başlıyor ve protezin değiştirilmesi gerekiyor.

Bu genç arkadaşlarımız ise bu protezleri sadece 30TL'ye mal ediyor ve bir sosyal sorumluluk projesi yürüttükleri için ürettikleri bütün modelleri ihtiyaç sahiplerine tamamen ücretsiz biçimde teslim ediyorlar. 👏👏👏

Aklınıza "peki kullanılan malzeme sağlığa zararlı mı?", diye bir soru geliyor olabilir. 3D basımda kullanılan plastik türü olan PLA, bir biyoplastik ve insan sağlığına hiç bir zararı bulunmuyor!

Aklınıza "peki kullanılan malzeme sağlığa zararlı mı?", diye bir soru geliyor olabilir. 3D basımda kullanılan plastik türü olan PLA, bir biyoplastik ve insan sağlığına hiç bir zararı bulunmuyor!

Protezlerin tahmini kullanım süresi ise protez sahibinin protezin ilk takıldığı zamandaki yaşına göre fark göstermekte.

Bu protezler özellikle 3-17 yaş arası çocuklar için üretildiğinden onların büyümesine göre protez kişiye öngörülemeyecek bir süreden sonra sığmayabilir.

Fakat bu durum göz önünde bulundurmazsa protez için 1-2 yıl gibi bir kullanım süresi öngörüyor proje yürütücüsü arkadaşlar.

Proje ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da proje yürütücüsü arkadaşlarla iletişime geçmek istiyorsanız Astero Biyonik web sitesine göz atabilirsiniz! 

Benzer bir sosyal sorumluluk çalışması yürüten Robotel'den de ilgi ve desteğinizi esirgemeyin lütfen. Bu gruplar mümkün mertebe çok insana ulaşarak daha fazla kişiye 'yardım eli' uzatmak istiyor çünkü... 

Ben de yetenek, zekâ, bilgi ve vicdanlarını bu sosyal sorumluluk projesine koyan bütün arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum. İyi ki varsınız! 🙏

Proje ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

İşte budur! Bu örnek gençleri tebrik ediyorum!
Konu ile ilgili bir fikrim yok.
Ben yaptıkları işin o kadar da önemli olduğunu düşünmüyorum.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1696
578
96
12
10
10
9
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?