Görüş Bildir
Haberler
Gül'ün Denediği Sniper'ı Çaldılar

Gül'ün Denediği Sniper'ı Çaldılar

Fatih UZUN
21.06.2014 - 19:42

Türkiye'nin ilk keskin nişancı tüfeği olan ve bin metreye nokta atış yapabilen Bora 12'nin, Paris'teki fuarında çalındığı ileri sürüldü. Bora 12'yi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül böyle denemişti

Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki silahların millileştirilmesi projesi kapsamında, Makina Kimya Endüstrisi tarafından hem piyade hem de keskin nişancı tüfekleri üretildi. Deneme aşamaları tamamlanan silahlar uluslararası fuarlar da boy göstermeye başladı. Ancak geçtiğimiz günlerde Fransa’da yaşanan bir olay, Makina Kimya Enstisüsü’nde (MKE) krize neden oldu. Çünkü tamemen yerli üretim olan ve MKE’nin ilk yerli patent ürünü ünvanını taşıyan keskin nişancı silahı Bora 12, Paris’teki ‘Eurosatory’ fuarındaki özel ve kilitli standından çalındı.

Teknoloji hırsızlığı mı?

Vatan Gazetesi'nin iddiasına göre Paris’te 18-20 tarihleri arasında gerçekleşen ve Türkiye’den 11 irmanın katıldığı fuarda, bin metreye nokta atış yapabilen Bora 12 özel ve güvenlikli bir standda sergileniyordu. Ancak hırsızlar ‘alyen’ adı verilen özel bir anahtar kullanarak Bora 12’yi özel standından çalmayı başardı. MKE yetkilileri bu duruma şaşırırken, çalan hırsız ya da hırsızların silahı kullanamayacağını çünkü tüfeğin ateşme piminin üzerinde olmayacağını söyledi. Yetkililer ise olayın ya teknoloji hırsızlığını olduğunu ya da adi hırsız olduğunu belirtiyor. Paris polisi ise hırsızlık olayını araştırıyor.

Posta

Kaynak: http://www.posta.com.tr/turkiye/Haber...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0