Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görme Engellilere Umut Işığı Olabilecek Çözüm Bir Primatın Beyninde mi Yatıyor?

86PAYLAŞIM

Sinirbilim dalında öyle bir gelişme yaşanıyor ki ilerde belki de adli olaylarda şahitlerin beyin aktivitelerinden suçlunun yüzü tespit edilebilecek!

ABD'deki bilim insanları şebeklerin beyin hücrelerini izleyerek insan yüzlerinin görüntülerinin beyinde nasıl oluşturulduğunu tespit ettiler.

Özellikle insanlar yüz tanımada çok başarılıdırlar.

Hatta bulutlarda, sandviçlerde bile yüze benzettiğimiz şekiller buluruz. Bir yüzün çeşitli bileşenlerinin (gözler, burunlar, kulaklar) görüntülerini ayrı ayrı görüp, bir araya getirmemiz gerekmiyor. Hepsini bir bütün olarak algılayabiliyoruz.

Araştırmacılar Hint şebeği olan Macaca mulatta'da beyin aktivitesini analiz ettiler.

Şebeklere insan yüzü resimleri gösterdiler ve daha sonra beyin aktivitesindeki değişimleri kaydettiler.

Bu araştırmada fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) kullanılmış.

Bu sayede insanların ve diğer primatların beyninin hangi alanlarının yüz tanımlanmasından sorumlu olduğunu öğrendiler.

Temporal korteks olarak bilinen beynin ön kısmında yüzleri tanımayla ilgili 6 farklı alan belirlenmiş.

Araştırmacılar bu alanları 'yüz yamaları' olarak adlandırıyorlar. Resimler şebeklere gösterildiğinde bu bölgeler güçlü sinyaller gönderiyor.

Toplam 200 nöronun her birinin yüzün farklı bir bölgesini tanımlayıp birleştirdiğini ve yüzün net görüntüsünü oluşturduğunu tespit ediyorlar.

İlk önce hangi nöronların yüz tanımada kullanıldığını belirlemek için şebeklere insan yüzü olan ve olmayan fotoğraflar gösteriliyor. Böylece yüz tanımaya duyarlı nöronlar saptanıyor.

Yani yüzlerin bireysel özelliklerini belirlemek ve bunları tek bir görüntü haline getirmek için uzmanlaşmış nöron grubu bulunuyor.

200 nöronun elektriksel aktivitesi izlenerek ve bir alogaritma kullanılarak, şebeklere gösterilen fotoğraflarla beyinde algılanan görüntünün aynı olduğu belirlenmiş.

Çalışma şebeklere dayansa da, primatlar arasındaki yakın ilişkilerden dolayı aynı mekanizmanın insan beyninde de çalışabileceği düşünülüyor.

Bu oluşturulan alogaritma geliştirilerek, ilerde adli tıp olaylarında ve görme engelliler için kullanılabileceği konuşuluyor.

Kriminal olaylarda bir şahidin beyin aktivitesini analiz ederek bir suçlunun yüzünün analiz edilebileceği ve yüz özelliklerine cevap veren nöronlar uyarılarak, görme engelliler için görsel bilgilerin beyinde oluşturulabileceği görüşleri de gündemde.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
redseyduna

"maymunla insan bir mi sizin dedeleriniz maymundan geliyor demekki evrim yoktur" :'(

Görüş Bildir