Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görenin Kanını Donduran O Ünlü Fotoğrafın Ardındaki Hikayeyi Öğrendiğinizde Her şeyi Sorgulamaya Başlayacaksınız!

-
Abone ol

Savaş fotoğrafçısı Eddie Adams'ın ölümsüzleştirdiği o kare, masum bir sivilin acımasızca infaz edilişini değil de savaşın bambaşka bir yüzünü gösteriyor desek?

İşte sahibine Pulitzer ödülü kazandırmış o kan donduran fotoğraf.

Üzerine çok şey yazıldı, söylendi. Aynı şeyleri tekrar etmeye gerek yok gibi. Fotoğrafın 'bilinen hikayesini' tekrar edelim: General Nguyen Ngoc Loan, caddenin ortasında soğukkanlılıkla bir vatandaşı infaz ediyor. Tam tetiğin çekildiği an deklanşöre basılmış olması, maktülün açıkça seçilen yüz ifadesi, şüphesiz bu fotoğrafı ölümsüz yapan detayı oluşturuyor.

Elbette fotoğrafı çeken Adams'ın da takip ettiği gibi, olay anlık olarak gerçekleşen spontane bir infazdan ibaret değil.

Peki gerçek ne?

Sıradan bir vatandaş gibi görünen bu kişi, aslında bir Vietcong ölüm mangasının lideri. Gizlice Saigon'a sızıp aralarında önemli kişilerin olduğu onlarca kişiyi öldürmekle görevlendirilmiş biri.

Öyle ki, içinde 34 kişinin bulunduğu bir toplu mezarın başında yakalanıyor kendisi. Aralarında kadınların ve çocukların da olduğu toplu bir mezar.

Bu da hemen sonrasında çekilmiş ikinci kare. General aynı soğukkanlılıkla tabancasını yerine koyuyor. 

Hepsi tek tek infaz edilmiş. Yakalanınca da aynı kader kendisi bulmuş. 

İşte meşhur Saigon İnfazı başlıklı fotoğrafın arkasındaki gerçek bu. Elbette hiçbir ölüm meşrulaştırılamaz, fakat gerçek hikayeleri öğrenmek medyanın manipülasyonuna düşmemizi engeller, daima bize gösterilenin ardına bakmamız gerektiğini bir kez daha kanıtlamış olur.

Peki General'in akıbeti ne oldu?

Birkaç yıl daha savaştı. Bir bacağını kaybetti. Ardından karısıyla birlikte Amerika'ya iltica etmeyi başardı. Virginia'da bir restoran açtı ve burada beş çocuk babası oldu.

Yine de hayatı toz pembe olmamış tabii.

Yıllar boyunca fotoğraftaki kötü ününden dolayı sürekli sataşmalara maruz kalmış, evi defalarca vandalize edilmiş. Ayrıca vicdanının hiçbir zaman susmadığını söylüyor.

Tekrardan ifade etmeliyim ki, kimseyi temize çıkarmaya ya da hiçbir ölümü haklı göstermeye çalışmıyorum.

Bu hikayenin bize ne anlatmak istediğini anlamak zor değil. Zaten savaş böyle bir şey değil mi? Taraflar değil, insanlık kaybediyor. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
taylan-esen

Politik olarak hala tartışılan ve Güney Vietnamlıların bile öldürülen Lem'in aslında gerçekten bir Vietkong'lu mu yoksa sadece politik bir eylemci mi olduğu konusunda karar veremediği bir senaryoda - ki ölümü kutsamak adına ABD tarafından vietkonglu olduğu ve ölüm mangalarından sorumlu olduğu defalarca lanse edilmesinden bile kıllanılabilecek bir durum - siz Onedio kalkın "Gerçek Budur" diye hikayeler yayınlayın. Ölümün bu kadar çıplak hali, savaş yasaları ya da insan hakları gibi vurgular vs. bir yana; o "kötü"" bir vietkongluydu ve ölümü nasıl olsa hakediyordu diyerek sokak ortasında köpek gibi öldürülmesini meşrulaştırıcı bir yaklaşım insancıl olan ve insanlık değerleri taşıyan her insandan beklediğimiz gibi sizlere yakışmıyor. Bu yaklaşım "teröristti" diyerek sokaklarda panzerlere kancalarla bağlanarak sürüklenen ölmüş bedenlerden hınç alan ya da ölmüş kadın bedenlerini çıplak bir şekilde tecrit etmekten çekinmeyen korkunç kafalarla aynı yerlere düşmek gibi birşey.

yazanhayalet

Hiç şaşırmadım bu içeriğe nedense. O yüzden hiç kızamıyorum.

atticus-fetch

Fotoğrafın adı "bir vietkonglunun infazı"dır. Ardındaki önündeki sağındaki hikaye ne olursa olsun, infaz var infaz. Belki bu adam konuşup diyecekti ki bana emri veren ile infaz eden aynı kişi. Bilemezsiniz. Niye adam mort. O nedenle ortadan yok edilen biri var ise bilin ki ya çok şey biliyordur ya da çok fazla karşı çıkıyordur. Bunun yanında hukuk savaşta bile olsa işlemeye devam eder. Yani burda infazcıyı haklı çıkartacak en ufak bir sebep yoktur.

dego

Editör ne diyeyim sana..Ben bu ülkeye acırım.Bu ülke işgal edilse,işgale karşı savaşanlara da "terörist" dersin bu kafayla ..!

huseyin-ersun-ogutur

Seninki tam bir ak faşist kafası,sen ne yaptın kantinde miydin sahada mı?

ogzdrmz

Tamamen amerikan uşağı vatan haini bir general. Biri ülkenizi işgal etmeye kalksa ne yaparsınız ? savaşırsınız. Eğer Suriyeli değilseniz tabii. Canınız pahasına savaşırsınız. Bu asyalı kardeşte onu yapmış.

Görüş Bildir