Geriye Şarkılar Kaldı: Ergenliğimizin En Güçlü İdollerinden Biri Dolores O'Riordan

904PAYLAŞIM

90'lar ve 2000'lerin dev grubu Cranberries'in vokalisti Dolores O'Riordan 46 yaşında hayatını kaybetti. Bu naif rockstar'ın hayatı ve kariyerinden kesitler ile onu anıyoruz.

Onu 90'lı yıllarda The Cranberries'in yüzü olarak tanıdık.

1989 yılında kurulup, 7 stüdyo albümünün milyonlarca kopya satışıyla devasa başarılara imza atan The Cranberries'in bestecisi, söz yazarı, gitaristi ve vokalisti Dolores'in adı her zaman grup ile birlikte anılıyordu.

Grup 90'lara büyük hitlerle damgasını vurdu.

Kurulduğu günden dağıldıkları 2003 yılına kadar The Cranberries en büyük rock grupları arasında gösteriliyordu. 2009'da tekrar yaşanan birleşmeden bu yana da 2 albüm yayımlandı.

En büyük patlamayı kuşkusuz Zombie ile yaptılar.

Bu şarkının patlamasının ardında yatan gerçekler ise, protest yapısının o dönem yaşanan büyük terör olayları ve savaşlar ile ilgili olmasıydı. Dolores şarkının Kuzey İrlanda ve İngiltere arasında yaşanan IRA terörü ve o sıralar Avrupa'nın ortasında yaşanan Bosna Savaşı ile ilgili yazıldığını aktarmıştı.

Çocukluğu ve gençliği 90'lara denk gelenler için The Cranberries yani Dolores bir başka anlam taşıyordu.

Pek çok insanın ilk duyduğu yabancı şarkı olan Zombie'nin dillerden dillere yayılması, The Cranberries'in protest tavrı, Dolares'in o dönemki imajı bir neslin hayatını değiştirdi.

O dönem gitar çalmaya başlayan herkes önce Zombie'nin akorlarını öğrenir, şarkı söyleyen her genç kız onu taklit ederdi.

Ayrıca kısacık saçları, her kulağında 6-7 tane küpeleri ve makyaj stili de 90'lar genç kız imajını belirleyen ilham kaynaklarından biri olmuştu.

The Cranberries, bir diğer dev adımı 1999 yılında çıkardığı "Bury the Hatchet" albümü ile attı.

Altın plaklı bu albümün ilk single'ı Promises, gençliği o döneme denk gelen herkesin kulaklarında yankılanıyor. Özellikle Dolores'in eşsiz vokalleri ile süslediği bu şarkının karanlık yapısı tam bir başyapıtı tanımlıyor.

The Cranberries'in bugüne dek 40 milyonun üzerinde albüm satışı bulunuyor.

Noel ve Mike Hogan biraderlerin bir dergi ilanında vokalist aradıklarını yazması ve Dolores'i bulmaları ile The Cranberries, müzik tarihinin en önemli gruplarından birine dönüştü.

İrlanda'nın en zengin 10 kadını arasında yer alıyordu.

2006 yılında yayınlanan İrlanda'nın en zengin 10 kadını arasında onun adı da vardı.

The Cranberries'in dağıldığı 2003-2009 yılları arasında 2 solo albüm çıkardı.

2007'de "Are You Listening?" ve 2009'da "No Baggage" albümlerini çıkaran Dolores, maalesef The Cranberries ile ulaştığı kitlelere ulaşamadı.

Kişisel yaşamında da son zamanlarda işler yolunda gitmiyordu.

1994 yılında evlendiği Duran Duran'ın tur menajeri Don Burton ile 20 yıllık bir evliliğin ardından boşanmıştı. Çiftin 20 senelik evliliklerinden Taylor, Molly ve Dakota isimli 3 çocukları bulunuyor.

The Cranberries'in tekrar bir araya gelmesi ile sadece 2012'den bu yana 2 albüm yayınlayabildiler.

Bu albümlerden 2017'de yayınlanan "Something Else"te sadece 3 yeni şarkı ve geçmiş hitlerin akustik versiyonları yer alıyordu.

Öte yandan Eminem geçtiğimiz ay yayınladığı yeni albümünde 'Zombie'yi yeniden gündeme getirmişti.

"Revival" albümünde yer alan 'In Your Head', 'Zombie' üzerine yazılmıştı. Şarkı Dolores O'Riordan'ın vokaliyle açılıyor ve Eminem devamında enstrümantal olarak devam eden şarkının üzerine söylüyordu. Albümün en ses getiren şarkısı olmuş ve yeni nesilleri de Zombie ile tanıştırmıştı.

Dolores'in sağlık durumu geçtiğimiz yaz gerçekleşecek turnenin iptal olmasına sebep olmuştu.

Ayrıca Dverdiği bir diğer röportajda bipolar bozukluk ile de mücadele ettiğini eklemişti.

Grup geçtiğimiz haftadan bu yana kısa bir süreliğine kayıt yapmak için Londra'da bulunuyordu.

Bu kayıt esnasında Dolores bir otelde ikamet ediyordu.

Dolores O'Riordan 46 yaşında aramızdan ayrıldı.

1971 doğumlu İrlandalı söz yazarı ve vokalist, Bugün Cranberries ile kayıt yapmak üzere gittiği Londra'da kaldığı otel odasında ölü bulundu.

O eşsiz sesinin yerini hiçbir şey tutmayacak 😢

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-soylu4

Ah Dolores sesi bazen koyun sürüsü kadar yumuşak bazen annesi ölen çocuğun ağlayışı kadar sertti Şimdi durup düşünüyorum ben 21 yaşındayım ama bu ve çoğu 90’lar,80’ler,70’ler ve hatta 60’lar gruplarını, tarzlarını yaşamlarını, giyimlerini seviyorum ve şansım olsaydı hiç 2010’ları görmeyi istemezdim o yılları yaşamak isterdim En çok ta 90’lar Yabancılardan Björk,Evanescence, Linkin Park, Türklerden Özlem tekin, Kerim Tekin, Şebnem Ferah,Umay Umay Ve en çokta sen ve Dido benim hayallerimin profilindeki güçlü kadınlardınız (ergenliğimin tamamında ve halen..) şimdi tesadüfen internette gezerken ekşi sözlükte hakkında yazıları okudum dünyam durmuş vaziyette kendimi gerçekten bitik hissediyorum Sizin albümlerinizi bekliyordum oysaki Gerçekten Seninle gitmeyi çok istedim Dolores Gerçekten! 😢

ersan.ozhim

İlanla değil, Noel ve Mike'ın eski grup elemanı tarafından referansla gelmiştir Dolores. (Sanırım Mike'la yapılan çok eski bi röportajda okumuştum.) Ayrılan eleman grubu sevdiğini ama para kazanması gerektiğini söylemiş zamanında...Dolores geldikten sonra Cranberries çok hızlı bir yükseliş olmuş. Hatta Dolores'in tanışmaya çok yanlış bir zamanda geldiğini, ona karşı mahçup kaldıklarını gülerek anlatmıştı yazıda... Eğer 96-98 yılları arasında Chip dergisinin ek CD'deki arşiv karıştırılırsa bu ropörtaj bulunabilir...

efe-korkut

Önce Chester Sonra Dolores Sıradaki Kim Matt Walstmı ? ,-,

bunedirya

Dünyanın en güzel sesli kadınıydı...

gulsah-yilmaz5

Hoşçakal ergenliğim ilk isyanım 😢

Görüş Bildir