Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçekten Aşık Olmak ve Bağlanmak Arasındaki Farkı Nasıl Anlarız?

 > 
6.7bPAYLAŞIM

Hepimizin o ilişkiden o ilişkiye atlayan ve her seferinde ''Bu sefer gerçekten aşık oldum! '' lafını diline dolayan arkadaşları var muhakkak. Uzun süredir ilişkisi olmayanlar olarak, bu insanların nasıl olur da her defasında gerçekten  'aşık' olduklarına bir anlam verebilmiş değiliz. Peki bu aşk mı gerçekten? Bizce değil; sadece yalnız kalma korkusu. Haksız mıyız ama?

Hem evet hem de hayır... Neler hissettiğinizi tabi ki ölçüp tartamıyoruz. Peki ya gerçek hisleriniz tamamen farklıysa? Yalnız kalmaktan korktuğunuz için size güven veren biriyle yakınlaşma ihtiyacı hissediyor ve bu güvende olma duygusu, sizi aşık olduğunuza inandırıyorsa?

Bu ilişkileriniz bitip de üstünden birkaç ay geçmişse, ağzınızdan çıkan o kelimelere bugün siz bile inanamazsınız. Bu kadar garip, üstüne sizin tipiniz olmayan birini nasıl sevmişsiniz? Çünkü hissettiğiniz şey aşk değildi; sadece anlık bir tutku,çekim ya da bağlılıktı.

Aşkınızın gerçek olup olmadığını tam anlamıyla kestiremesek de, en azından sizlere birkaç ipucu verebiliriz. O hergeleyle birlikte birkaç haftalık belki de günlük bir ilişkisi olacağını öngördüğünüz arkadaşınız için bu ipuçlarını öne sürebilirsiniz.  Tabi kendi aşk hayatınızdan da memnun değilseniz, listeye göz atmanızda yarar var.

Kaynak: http://elitedaily.com/dating/difference-...

1. Aşk tutkuludur, bağlılık ise umursamaz.

Aşka en yakın duygunun nefret olduğunu söylerler; işte bu yüzden birinden ayrıldığınızda, güzel ve bencil olmayan aşk bir anda, açıklanamayan bir şekilde şiddetli bir nefrete dönüşür.

Birine bağlandığınızda, tutulduğunuzda ise asla coşku veya hiddet olmaz. Paranoyak ya da agresif olabilirsiniz; ancak bu duygular gerçek bir nefret gibi şiddetli olmazlar.

2. Aşk bencil değildir; bağlanmak ise ben merkezcidir.

Aşık olduğunuzda, hayatınızın merkezinde o vardır. Hayatınızda ilk kez birinin ihtiyaçları sizinkilerden önce gelir. Birine bağlandığınızda ise, karşınızdaki kişinin her zaman yanınızda olmasını beklersiniz. Siz onu değil kendinizi bulmaya çalışırsınız; çünkü o daima, olması gerektiği gibi sizi sizden önce düşünmelidir.

Sevgilinize güzel bir nevresim takımı almanızın sebebi, onu kendinizin kullanacak oluşudur. Partneriniz için yaptığınız her şey aslında kendiniz içindir.

3. Aşk zordur; bağlanmak ise yalnızca ayrı kaldığınızda zordur.

Gerçek aşk, asla kolay olmaz. Fakat o kadar saf ve güzeldir ki tam tersini düşündürebilir. Uğraşır ve bin bir zorlukla büyütürsünüz. Bağlılıkta ise büyütülüp beslenecek bir şey yoktur. Önemli olan şey birbirinizi haftada kaç gün gördüğünüzdür. Büyümez, çiçek açmaz ya da farklı bir yönde ilerlemez. Bu yüzden uzun ömürlü değildir.

4. Aşk özgürlüktür; bağlanmak ise sahiplik.

Aşık olduğunuzda, kendinizi güvende hissedebilmek için partnerinize ihtiyaç duymazsınız. Birbirinize olan bağlılığınızı , aranızdaki sevgiyi sorgulama gereği duymazsınız ve asla kıskançlık yapmazsınız.

Bu sadece bağlanmak olduğunda ise karşınızdaki kişinin gerçek hislerini tam anlamıyla hiçbir zaman bilemezsiniz. Kendinizi güvende hissettiğiniz tek an ise sizin yanınızda olduğu zamanlardır. Uzakta olduğunda kiminle ne yaptığını düşünmeden duramazsınız.

5. Aşk sizi güçlendirir; bağlanmak ise güç yönetiminin ta kendisidir.

Sizde yapamayacağınız hiçbir şeyin olmadığını uyandıran tek his gerçek aşktır.  Hayattasınız ve tüm dünyayı karşınıza almaya hazırsınız.

Bağlılıkta ise bu süreç güç yarışına dönüşür. İlişkinizde baskın taraf olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

6. Aşk ebedidir; birine bağlanmak ise zamanla yarışır.

Bağlanmak zamanla yarışır; mutlaka bir bitiş süresi vardır. Tek başına hiçbir zaman gerçek değildir. Hiç beklemediğiniz bir anda aniden hisleriniz bitebilir. Gerçek aşk ise sonsuzluktur; asla bitmez ve daime sizinle kalır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yssn

Sapına kadar doğru demiş.

tyliebee

#1 'e katılmıyorum, belli ki onu yazan kişi aşık olmamış asıl. Aşık olduğunuz kişiden ayrıldığınızda nefret edemezsiniz ondan, kızarsınız kafanızda bağırır çağırır isyan edersiniz kahrolursunuz, bu hisleri yaşattığı için duyduğunuz öfkeyi nefret de sanabilirsiniz. Ama günün sonunda asla nefret edemezsiniz o kişiden, çünkü tüm o öfkenizin ardında hiçbir zaman aslında sevmeyi bırakmamışsınızdır.

fenrken

Sonuncusu yanlış aşk ölür ve yerini zamanla sevgiye bağlılığa ve alışkanlığa bırakır

mehmet-bugrahan-ozdemir

hep fasa fiso ... semt iyi gelin içelim

ugur-kurt

Aşk, bağlanmak falan boşu boşuna yapılan kategorizasyonlar bunlar. Sadece mutlak sevgi var. Bir kadını, çocuğu, adamı, ağacı, kediyi veya sucuklu menemeni "seversin"...

yasemin-yilmaz48

sucuklu menemen gayet ıyı ıdı :))

Görüş Bildir